PowerColor'dan AGP için Radeon HD 3850

Ekran kartı üreticisi PowerColor, emektar AGP portu içn ATI Radeon HD 3850'yi duyurdu...

  • Halil Mollaoğlu
PowerColor'dan AGP için Radeon HD 3850

Ekran kartı üreticisi PowerColor, yaşlı AGP portu için ATI Radeon HD 3850'yi duyurdu.

Ekran kartı 512 MB GDDR3 bellek sunuyor ve DirectX 10.1'i destekliyor. GPU ve saat hızları hakkında PowerColor herhangi bir bilgi vermedi ama bunların AMD'nin referans değerleri ile aynı olacağını düşünüyoruz.

Şu anki en modern ekran kartının AGP slotu için üretimi kısa bir süre önce başladı; ocak ayında yayımlanma ihtimali çok yüksek. Fiyat hakkında herhangi bir bilgi verilmedi.

Okuyucu Yorumları

Toplam 24 Yorum

AGP le PCI-Express arasında ne kadarlık bir fark var?

Gerçekten tebrik etmek lazım hala bizim gibi agp slotlu sistem kullanan kullanıcıların çok işine yarayacak bir ürün fiyatı uygun olursa hemen alacağım.

işte detaylar
http://www.powercolor.com/tr/products_features.asp?ProductID=1740

hele şükür :D agp

AGP mi ? Ne gerek var pcie neylerine yetmiyordu

AGP slotlarını düşünmesi PowerColor için çok güzel bir düşünce. Çok hoşuma gidiyor PowerColor' un kartları zaten. Bu da sevgimi ikiye katladı.. Kullanıcıları düşünüyor işte. Ne güzel...

Şaka gibi. Ama AGP kullanıcılarına güzel bir yeni yıl sürprizi. ( Ben de AGP kullanıcısıyım )

amd firması yine yaptı yapacağını.nvidia vede intel firmaları geriye dönük teknoloji desteğini tamamen kaldırdı.aynı şekilde asrock firmasıda hem phenom hemde eski mimari cpu agp bileşenli anakartları ile piyasadaki tek geriye dönük üreten üretici olduğu için bence destek verip ürünlerinin forumda tanıtılmasında fayda var.

agp ile bu son donanımları isteyenlerin sayısı az degil, tutulur bence bu ürün...

millet Dx 10,1 le uğraşıyo biz 9,0 da sürünüyoruz

zaten ne varsa amd de var eski sistemler için. intel ve nvidia ya kalsaydık yanmıştık

pek satacağını sanmam.zaten halen agp'si olanlar yeni sistem kurabilirler.anakart desen 50$ ram 20$. Bence artık agp ekran kartı devri bitti.Üstelik pcie versiyonundan çok pahalı olur bu agp kartlar.

Her ne kadar PowerColor firması AGP portu için yeni bir model çıkartsada,AGP portunun PCI-E göre hem bant genişliğinin düşük olması, hem de fiyatının pahalı olması alınabilirliğini düşürüyor.Üstüne üstlük yeni teknolojilere gereken desteği de sunamıyor.Ekran kartımı değiştirerek upgrade yapmayı düşünürken şimdi ise bilgisayarı değiştirmeyi düşünüyorum.Ayrıca halâ AGP portlu PC ler için ekran kartı üreten nadir firmalaran birisi de SAPHIRE.İyi akşamlar.

AGPciler bayram edecek.

Herşey tam yerli yerince otursun ve aynı zamanda dx10 sürümü ve Windows vista da oturunca bu yeni çıkan teknolojilerin hepsi tutulacaktır bundan eminim. Yalnız şaun DX10 sürümleri ve Vistada yazılımsal ve donanımsal sorunlar ortada. Bir çok arkadaşım ve oyun meraklısı arkadaşlarım bu vista ve DX10 yüzünden XP ye direkt geçiş yaptılar.

Ben de şaun sistemimde Ati radeon X1950pro Agp 8X 512mb.256bit kullanmaktayım, tabi benim kullandığım ekran kartı piyasada zor bulunanlar olduğu için bu yeni çıkan 3850 ve 3870 Agp serisi için AGP ciler için önemli olabilir.

1950 Serisinden agp ekran kartı bende var ancak donanımımın üç yıl öncesinin teknolojisi olması dolayısıyla pek bir verim alamıyorum.
En azından işlemciyi yükseltmeyi düşünüyorum ama 400 mhz üzeri DDR bellekler ulaşabileceğim gücü sınırlıyorlar.
AGP ekran kartlarının ileri seviye teknolojiyi yakalaması çok iyi düşünülmüş bir durum ama gel gör ki ne bir üstün DDR belleğin olması, ne bir doğru dürüst uygun anakartın üretiminin olması bu büyük rüyayı gölgeliyor.
Bu durum kanadı kırık kuşun haline benziyor yoksa diğer donanımlar bakımından yüksek seviyeli agp ekran kartları destekleniyor. Mesela işlemcilerden yana sorunumuz yok.
Tüm iş, AGP'ye uygun ileri seviye anakartların üretimi ve uygun belleklerde bitiyor. Sadece bu iki donanım ürününün eksikliği, ATI Radeon HD 3850, HIS 2600XT QIce Turbo AGP ve x1950pro agp gibi güçlü ekran kartlarının performansını yarıda bırakmamalı.

AGP ekran kartları için yazılmış olan yorumlar için ayrıca x1950pro agp ekran kartının incelenmesi bölümüne de bakabilirsiniz.

agp iyi olmuşta işlemci zayıf kalıyor işlemcileride geriye dönük üretseler süper olacak

fiatlar uygunsa eskı ve pc sını sevenlere iyi haber

AGP için iyi bir çözüm . . .

Şu an için piyasadaki en hızlı AGP ekran kartı olmalı.

AGP ekran kartların 512 olması cok ıı olur zıra PCI E ekran kartlarına 512 mb 1gb olduyu hallde bu fırsatı agp ye tanımıyorlar.Bence bu fırmalar bu agp ekran kartı kullanıcılara tanımaları lazım

Bu kartın yüksek fiyatlı olacağı belli, agp yi emekliye ayırıp pci-ex e geçmek daha ucuza gelecektir, işlemci, ddr2 ve anakart fiyatları hazır düşmüşken iyi bir yatırım olur.

Düşünsenize 250 ytl verdiğiniz kartın pci-ex versiyonu 180 ytl ve daha performanssız, sırf bu yüzden agp sistemimi satıp (x1650pro) pci-ex e geçtim, dünya varmış.

Kısaca ps3 oyununu pcye uyarlarken alınan verim neyse pci-ex mimaride üretilmiş kartı agp de kullanmak aynı şeydir (hardware emulasyon ! )

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play