Powerline: Prizden internet rehberi...

Powerline adaptörü nedir ve ne işe yarar? Prizden internet bağlantısı nasıl yapılır? Hepsi burada...

  • Halil Mollaoğlu

Mesela evinizde yerel bir ağ kurup her odadan sorunsuzca internete bağlanmak istemez misiniz? Bu iş için kullanacağınız WLAN, sizi çabucak kapsama alanı dışına atacaktır. Elektrik hattı (Powerline) adaptörleri ile bu işi çok daha hızlı yapabilirsiniz; zira her odadaki prizden internete bağlanabileceksiniz.

Yeni kablo, matkapla delme işlemleri, pislik, toz... Bu sayılanların hiçbirine gerek yok. Henüz yaygınlaşma aşamasında olan ve çoğu kullanıcı tarafından tam olarak ne olduğu bilinmeyen Powerline adaptörleri sayesinde evinizin her odasında bulunan standart bir priz ile evin her tarafına internet ve ağ erişimi yayabilirsiniz. Çiftler halinde satılan adaptörlerin birçok avantajı var:

Basit ve stabil
Evinizdeki her odada en az bir adet priz vardır. Bunlar aracılığı ile her yöne veri gönderebilir veya alabilirsiniz. Normal bir LAN ağı kurmak için matkapla delikler açıp kablo döşemeniz gerekir. Kablosuz ağ kullandığınızda ise delme işinden kurtulursunuz; fakat bu sefer de sinyal birçok duvar ve/veya tavandan geçmek zorunda kaldığı için beklenmedik bir anda kablosuz tekniğinin sınırlarına gelirsiniz.

WLAN'dan daha güvenli
Kablosuz ağ her zaman beraberinde bir nebze de olsa tehlike getirir. Doğru şekilde güvence altında almadığınız vakit (örneğin WPA şifrelemesi ile) yabancılar dışarıdan ağınıza izinsiz bir şekilde girebilir. İşte bu konuda Powerline daha fazla güvenlik vaat ediyor. Bu tip bir yapılandırmada sadece elektrik hattınıza direkt erişim sağlandığında saldırı mümkün oluyor; yani evinizdeki prizlerden birine erişim sağlanmış olması gerekiyor. Saldırgan bunu becerse bile ek olarak şifrelemeyi de kırması gerekiyor.

İlerleyen sayfalarda verileri elektrik hattı üzerinden nasıl göndereceğinizi detaylıca anlatacağız. Ayrıca bazı ürün tavsiyelerinde de bulunacağız. Ürünlerin bir kısmını Türkiye'de bulmak mümkün olmayabilir; zira tekniğin kendisi yeni yaygınlaşıyor.

İşte böyle çalışıyor: Verileri prizden göndermek

Powerline cihazları HomePlug 1.0 veya HomePlug AV standardını kullanır. Bu iki teknik özellikle iletim hızı ve şifreleme konusunda birbirinden ayrılır. Şunu belirtmemizde fayda var: Farklı üreticilerin adaptörlerinin birbiriyle anlaşmazı genellikle çok zordur.

İşte böyle çalışıyor: Verileri prizden göndermekPowerline, ağ oluşturmak için evdeki mevcut elektrik hattını kullanır. Ağ sinyalleri 230 Volt gerilime modüle edilir. Her zaman sadece bir cihaz veri gönderebilir veya alabilir. Veriler priz bulunan her odada kullanıma sunulur. Adaptörler aynı normal elektrik fişi gibi prize takılır ve ağ kablosu ile bir bilgisayarın Ethernet kartına bağlanır. Bir ağın oluşabilmesi için en az iki adaptör gerekir.

HomePlug 1.0 standardını kullanan cihazların sunduğu bant genişliği 14 Megabit/saniye ila 85 Mbit/saniye arasında değişir. Bu değerler normal bir DSL hattı veya ses iletimi için fazlasıyla yeterlidir. Buna karşın HomePlug AV, 200 Megabit/saniyeye kadar hız sunar. AV, Audio (ses) ve Video kelimelerinin kısaltılmış halini temsil eder ve veri yoğunluğu yüksek multimedya uygulamaları, internet TV veya video-on-demand hizmetlerinde aktarım kalitesine pozitif etki eder.

Kapsama alanı ve kalite
Kapsama alanı, adaptörün gönderim kalitesinin yanında evdeki elektrik hattının kalitesine ve hattaki parazit kaynaklarına da bağlıdır. Örneğin adaptörler arası uzaklık bir sonraki elektrik sayacı tarafından sınırlandırılır. Sinyal emilimi o kadar büyüktür ki kural olarak bunun dışında veri aktarımı yapmak mümkün değildir. Fakat çoklu prizdeki bir ampulün şalteri de sinyali emer.

Tavsiyemiz: Optimal gönderim ve alım performansı için adaptör, prize tek başına takılı olmalı. Ek olarak takılan her cihaz performansın bir kısmını emecektir. Yahut üzerinde priz bulunan bir adaptör seçin (Devolo ve Zyxel marka adaptörler); böylece prizi tamamıyla kaybetmiş olmazsınız.

Şifreleme ve uyumluluk

Şifreleme: DES veya AES ile gerçekleştiriliyor.

Şifreleme
HomePlug standartları ağın şifrelenmesini de öngörüyor. DES tekniğinin (Data Encryption Security) şifrelemesinin kullandığı 56-bit uzunluğundaki parolalar, WLAN'da kullanılan WEP şifrelemesiyle esasen eşdeğerdir. Daha yeni olan 200 Mbit adaptörler 128-bit AES şifreleme yöntemi kullanıyor ve dolayısıyla daha güvenliler. Temelde HomePlug'ın güvenlik riski WLAN'dan daha düşüktür: Sadece kapalı elektrik devresi dâhilinde verilere erişim mümkün olduğu ve normal şartlar altında evinizdeki prizlere dışarıdan kimse erişemeyeceği için ağ yapılandırması çok daha güvenli oluyor.

Uyumluluk
Çoğu durumda farklı üreticilerin modelleri birbiriyle çalışamaz; çünkü farklı gönderim ve alım kanalları kullanırlar. Ayrıca her üreticinin kullandığı şifreleme tekniği de birbirinden farklıdır. Tek istisna: HomePlug AV sertifikasına sahip tüm üreticilerin cihazları birbiriyle anlaşır.

Adaptörsüz olmaz: Farklı adaptör önerileri

Bir ağ oluşturmak için en az iki adet Powerline adaptörüne ihtiyacınız var. Aktarım hızı konusuna gelindiğinde seçmekte zorlanabilirsiniz. Fakat üreticilerde eğilim elbette 200 Megabit/saniyeye doğru kayıyor.

Adaptörsüz olmaz: Farklı adaptör önerileriHomePlug 1.0 standardı teorik olarak 14 Mbit/s hıza ulaşıyor ve elektrik devresi dâhilinde 200 metre uzaklığa izin veriyor. Kullanıcı teorik olarak birden çok bina katı arasında köprü de kurabilir. Fakat en iyisi "sadece" 100 metre uzaklığı göz önünde bulundurun ki bağlantı iyi bir şekilde çalışsın. Netgear XE102G gibi adaptörlere artık çok ender rastlanılıyor. Daha hızlı sürümleri tercih etmeniz faydalı olacaktır.

Adaptörsüz olmaz: Farklı adaptör önerileri Devolo dLAN 200 AVplus
Devolo'nun 200 Mbit adaptörleri direkt prize takılıyor ve modem veya PC için tekrar tümleşik bir priz sunuyor. Bu sayede veriler en uygun şekilde aktarılacak ve parazitler en aza indirgenecek. Adaptörleri bağlamak ve ağ şifrelemesi cihazların üzerindeki tuşa basılarak gerçekleştiriliyor. Aynı zamanda şifrelemeyi kişisel bir parola ile değiştirmeniz de mümkün. Gerekli yazılım kutu içeriğine dâhil edilmiş.

Fiyat: yaklaşık 110 Euro

Adaptörsüz olmaz: Farklı adaptör önerileriZyxel PLA-401 v3
Zyxel'in adaptörleri üçüncü sürümle (v3) beraber biraz "ufaldı" ve yine adaptörlerin "eşleşmesi" ve ağın şifrelenmesi için birer tuş sunuyor. Süreç çok basit: Öncelikle bir adaptörde tuşa basın, sonra iki dakika içerisinde diğer adaptördeki tuşa basın; bu kadar. Priz üzerinden ağınız hazır. Ağ şifrelemesi aynı Devolo'nun ürününde olduğu gibi 128-bit AES tekniğini kullanıyor. Optimal şartlar altında adaptörler elektrik hattı dâhilinde 300 metre uzaklığa izin veriyor. Fakat bu sayıyı ciddiye almayın, çünkü bu durumda hiçbir rahatsız edici direncin bulunmaması gerekiyor. Şimdiden ampulleri sökmeye başlayabilirsiniz.

Fiyat: yaklaşık 85 Euro

Daha fazlası: Dâhili Powerline sunan modemler

Bu sayfada tanıtılan modemler tümleşik Powerline desteği sunuyor. Her geçen gün daha fazla üretici bu tekniği diğer cihazlara da yerleştiriyor. Sonuç olarak teknik örneğin modemler veya aktarım istemcilerinde kullanılabiliyor.

Daha fazlası: Dâhili Powerline sunan modemlerPowerline için modem: Zyxel NBG-318S
Zyxel modem ile ağınızı üç farklı yolla kurabilirsiniz: Üç Ethernet arabirimi üzerinden LAN ile, IEEE 802.11g standardı ile WLAN ile veya Homeplug AV standardına uyan Powerline ile. Modem WLAN tekniğinde WEP, WPA ve WPA2 şifreleme tekniklerini destekliyor. Powerline'da 128-bit AES ağ koruması sunuluyor. DSL modeminizi bir WAN portu üzerinden bağlayabilirsiniz.

Fiyat: yaklaşık 140 Euro

Daha fazlası: Dâhili Powerline sunan modemlerAktarım istemcisi: Zyxel DMA-1100P
DMA-1100P resimleri, videoları ve müzikleri ağ üzerinden televizyonunuza veya müzik setinize getiriyor. Verileri tümleşik Powerline adaptörü ile (Homeplug AV) yakalıyor. Cihaz televizyon ile HDMI arabirimi üzerinden bağlanıyor. Müzik setinize ise stereo kablosu veya koaksiyel dijital ses çıkışı ile bağlanabiliyor. Desteklenen dosya formatları ve codec'ler: WMV, AVI, MPEG 1/2/4, Xvid, MP3, WMA, LPCM, WAV, AAC, Ogg, JPEG, BMP, PNG, TIFF ve GIF.

Fiyat: yaklaşık 175 Euro

Daha fazlası: Dâhili Powerline sunan modemlerPowerline'lı güç kaynağı: Netgear XEPS103
Bu güç kaynağının içinde bir Powerline adaptörü var, fakat maksimum veri aktarım hızı 85 Megabit/saniyeye çıkabiliyor. Güç kaynağı birçok Netgear yönlendirici, ADSL modem, Gigabit switch ve (kablosuz) erişim noktalarıyla beraber kullanılabiliyor ve orijinal güç kaynağının yerini alıyor.

Fiyat: yaklaşık 75 Euro

Okuyucu Yorumları

Toplam 33 Yorum

Bence çok mantıklı ve güzel bir teknoloji ileridede yaygınlaşması muhtemeldir.

bencede güzel birşey gereksiz kablolardan kurtulmayı sağlar :) fakat merak ettiğim bu sadece ev içersinde sonuçta bu kablo şebekeyede gidiyor :) nasıl olucak o kısmı :D yani problem olurmu acaba

Bunu bizim veri iletişimi hocası yıl 2000'de söylemişti, anlamamıştık ama kulağımıza hoş geliyordu. Şimdi bulduklarını söyledikleri şey bence 3G veyahut 4G ile kıyaslanamaz... Yaw sonra mazallah 220V bu şakaya gelir mi :) elemanın biri yanlış bişey yapar "gümmm"...

Teşekkürler... kalsın..istemez...bu fiyatları bayılacağım ve bendeki kablosuzu da çöpe atacak ya da müzeye kaldıracağım.Neymiş zorum...??? Güvenlikten yana sıkıntısı olanlara için belki bir derece ama ama bu zımbırtılarla (!) bir de 220-230 volt için güvenlik tasasına düşeceğim.

Birde bundan erotik film indirseler. Elektrik idaresi yakalamayacak mı :D

ben bu sistemi kullaniyorum ve gayet de iyi kablo cekme zahmetinden kurtuldum ve evin icini kablolarla doldurmaya son verdi cok iyi bence

Bu teknolofi WLAN ın yetmeyeceği daha büyük mekanlarda kullanımı isabetli olacaktır.Kapsama alanı sıkıntınız olmadığı sürece ve WLAN ın sağlığa zararları açığa çıkmadığı sürece WLAN ı bırakmak için bir sebebimiz yok . Otel , Okul , Dubleks yada büyük mt2 ye sahip ev, işyerleri için şimdiki tablo gayet ideal olduğu yönünde.Üzerine entegre prizi olan modellerle bu yeknoloji daha hızlı yaygınlaşabilir. Kimse bir prizini paylaşmadan bu teknolojiye yatırım yapmak istemeyecektir.

bu iş sakat arkadaşlar.haberler ve gazetelerdeki mahşetleri duyar gibiyim

ELEKTİRİK PİRİZDEN İNTERNET YİNE CAN ALDI !!

Bizim insanımızın merakı çoktur. güzel bir binaya bakıp acaba buna nekadar çimonto gitmiştir hesabı .bundan internet nasıl geçiyor diye gişe takılıykan cihazı açar bakar ve çarpılırız.türk milletine göre iş değil !

bunun yapılması hiç iyi olmaz sebepleri ;
1- telefon ve fiberoptik kablolar iletimi iyi olan malzemelerden yapılmıştır elektrik kabloları daha az iletken maddelerden yapılmıştır (fiyat farkı)
2- hackerlar inanılmaz derecede çoğalacaktır mesela düşünün adam gider elektrik kablosundan hack yapar kimin yaptığı belli olmaz
3- elektrik kesildiğinde internete girilmeyecektir (laptopu olanlar için)
ama bunun yerine gprs edge veya 3G olsa girebilecek
4- bu iş sakat kardeşim insanlar açar inceler bu nasıl oluyor felan
5- verileri incelemek daha kolay hale gelecek (binanın elektrik kablosuna bağlanarak)

dediklerime katılanlar artı oy katılmayanlar eksi oy kullanırsa daha yararlı olur

@20 Ocak 2010 22:48 elektrik kesildiğinde modem de kesiliyor aklında olsun

Biz türkler için işin sakt diye tasvirimin sebebi .avrupa elektirik standartı 110 volt .bizde halen 220 .yada daha fazla tedaşın trafodaki işçiliğinede bağlı arada bir elektrikli cihazlarımız arızalandığına göre ...

Sizde biliyorsunuz ki 90 volt geçiyor telefon hatlarından .telefon kablosuna ıslak elle tutulduğunda ( gidipte tutmayın ) sadece sallar bırakır.avrupada elektrikte öyle 110 volt .yani öldürücü değil. .

Arkadaşlar cahilliğime verin ama böyle bir hizmet aldığınızda biz kime fatura ödeyeceğiz?
Bir de Adsl'den daha mı iyi?

Türkiye'de elektrik üstünden internet var mı?

şimdi bu modemleri ethernet kablosu ile direkt laptopa nasıl bağlarım ben? ya bi elektirik kaçağı olursa 220 volt direkt lapropta, e sonuç gümm!! sakat abi bu işler pek aklım yatmadı. bildiğinden şaşma bilmediğin bilmemneyin altına yatma, durum budur tak modemi telefona bağlan internete kafan ağrımasın forever adsl

@21 Ocak 2010 19:17 O zaman Laptop'ın şarj aletini de Laptop'a bağlama. Olur da kaçak maçak olur.

iyide arkadaslar bu sadece ağ kurmak için elektrik hattından internet almayacaksınız olayı yanlış anladınız heralde.

Biz site olarak kullanıyoruz.Merkezde bir dağıtıcı var.İsteyen 100 liraya kablolu,isteyen 200 liraya kablosuz adaptör aldı.50 lira kurulum parası verdik.Şu anda ayda 3 liraya internete sınırsız bağlanıyoruz.

linux kullananlar için devolo'yu öneririm

@ SamuraiJACK

Telefon hatlarından 54-54 V ( ADSL Dahil ) gerilim geçer ve bu kablonun canlı uçlarını tuttugunda çarpılmazsın (!) çok şanssız olman gerekliki sen canlı uçları tuttugunda biri senin telefonunu araması gerekir. Eger ararsa 55 V gerilim geçer kablodan ve senin elini hafif bir yakar.

Ayrıca yazının tamamını okumadım ama cihazı bizzat kurduğum için biliyorum.

Adaptörü ewdeki herhangi bir prize adsl hattıyla beraber takıyorsunuz.Aynı şebekedeki başka bir prizden bu cihazlarla uyumlu adaptörü takıp onada ethernet kablosunu takarak internete girebiliyorsunuz.Şimdi bunun neresi tehlikeli sen elini değil adaptörü takıyorsun fişe ???

Ayrıca son olarak artık son sistem ürünler geniş bir çalışma geriliminde üretilirler ( 210 - 230 V ) şehir şebekesinde gerilim alçalma yükselme durumlarına karşın o konudada sıkıntı yaratmaz...

SamuraiJACK yazmış:
Biz türkler için işin sakt diye tasvirimin sebebi .avrupa elektirik standartı 110 volt .bizde halen 220 .yada daha fazla tedaşın trafodaki işçiliğinede bağlı arada bir elektrikli cihazlarımız arızalandığına göre ...

Sizde biliyorsunuz ki 90 volt geçiyor telefon hatlarından .telefon kablosuna ıslak elle tutulduğunda ( gidipte tutmayın ) sadece sallar bırakır.avrupada elektrikte öyle 110 volt .yani öldürücü değil. .
Dün 11:58
__________________________________________________________
yaw öle deme şimdi elini pirize felan sokarlar giderler tahtalı köyexd
türk insanının tüp gaz kaçırıyormu diye bakmak için çakmakla ateş tutması gibi

@ SamuraiJACK

Telefon hatlarından 54-54 V ( ADSL Dahil ) gerilim geçer ve bu kablonun canlı uçlarını tuttugunda çarpılmazsın (!) çok şanssız olman gerekliki sen canlı uçları tuttugunda biri senin telefonunu araması gerekir. Eger ararsa 55 V gerilim geçer kablodan ve senin elini hafif bir yakar.

elektriktrikçi arkadaş bahsetmişti 90v diye 54 müş bunu bilmiyordum.ha 90v ha 54 v aramızda 3ün 5in lafı olmaz.bilgilendirme için sağ olun.yinede terli elle veya ıslak elle tlf ve elektrik kablolarını tutmayalım.

şaka gibi yaa konu da yorumlar da :D
konu gerçekten gelecekte halkın ne kadar karşı çıksa da kabul edeceği ve genişeyecek bir teknoloji gibime geliyor...

Arkadaşım çarpılman için ellerinin ıslak terli nemli olması gerekmez Ellerine aldınmı canlı uçları birden şimşekleri görürsün gökyüzünde..

-------------------------------------------------
@ SamuraiJACK

Telefon hatlarından 54-54 V ( ADSL Dahil ) gerilim geçer ve bu kablonun canlı uçlarını tuttugunda çarpılmazsın (!) çok şanssız olman gerekliki sen canlı uçları tuttugunda biri senin telefonunu araması gerekir. Eger ararsa 55 V gerilim geçer kablodan ve senin elini hafif bir yakar.

elektriktrikçi arkadaş bahsetmişti 90v diye 54 müş bunu bilmiyordum.ha 90v ha 54 v aramızda 3ün 5in lafı olmaz.bilgilendirme için sağ olun.yinede terli elle veya ıslak elle tlf ve elektrik kablolarını tutmayalım.

İnsan kalbi 24volt a kadar bişey olmaz sonrasında kalbi durdurur. 110 la falan bişi olmaz demeyin. Bilgime güveniyorum diyosanız gidin deyin bakalım kurtulacak mısınız :D

24 V tanda birşey olmaz 110 V üzerine saniyelerce tutulu kalmanız durumunda iç organlarınıza zarar gelir kalbiniz anında durmaz..

Gelgelelim bütün gün elektrik işleriyle uğraşıyorum adam kabloda elektrik varmı diye 3 damarada bilmeyenler için ( Faz nötr toprak ) yan keski vuruyor suratına patlatıyor kabloyu gene birşey olmuyor :)

saçma yorumları bırakında , bende var apartmana kurduk her daire adaptörü aldı ortak internet ağı kurduk devolo adlı dlan denilen adaptor yalnız taktığınız prizde yüklü elektrik kullanımı olmamalı yoksa kesiliyor internet yani hangi odadaysanız o odada yüksek watt çeken bir cihaz çalışınca yalan oluyor.. deneyimim bu başka bir kusur da göremedim

selam arkadaslar bu sisten elektrikten internet bağlantısı almak için değil yani enerji hattından internete bağlanamazsın . bu sistemin amacı evindeki modemle evin her yerinden hatta ortalama 200 metre mesafede herhangi bir yerden internete bağlanmak için (evinde herhangi bir odadan apartmanda katlar arasından yada yakindeki apartmandan bağlanmak için). sistem için en az bir internete bağlı modem en az 2 adet powerline adaptör ve 2 adet internet kablosu.modemi internete bağlıyorsun modem çıkışını kabloyla adabtöre baplıyorsun ,adaptörü elektrik prizine takıyorsun. nerde internete bağlanmak istiyorsan diğer adaptörü oradaki prize takıyorsun ve adaptör çıkışını internet kablosuyla bilgisayarına bağlıyorsun böylece modemle pc arasında uzak noktalara kablo çekmeden bağlanıyorsun .amaç modemden uzak noktalara internet kablosu çekmeden bağlanmak .

@27 Eyl 2010 19:28 apartmanda kullanan arkadaş arada yeni nesil elektrik sayacı olması durumu etkiliyormu acaba

arkadaşlar bu vayles prizini nerden ve ne kadara alabilirim. fiatını bilen varmı?

Tam 5 yıldır kullanıyorum. Saçma yorumlara gülüyorum...

Terminatöre az kaldı :D

Evin elektrik hattı eski olmasına rağmen yinede tam performans aldım.25mbps yi 24mbps olarak iletebildi.Wireless saçmalığından ve yavaşlığından artık kurtuldum.Mucizevi bir ürün

Dostlar bu ürünün kullanımı hakkında bir sorum olacak.Şimdiden değerli cevaplarınız için teşekkürler :) Mesela aynı apartman içinde 3 kat altımdaki komşumun evinde, adaptörlerden birini modemin portuna bağlayıp prize taktık. Daha sonra benim dairede diğer adaptörü prize taktık. Son olarak benim dairedeki adaptörden çıkan internet kablosunu evimdeki mevcut wireless router üzerindeki "wan" portuna bağlarsak, komşumun internetini, benim dairedeki router aracılığı ile kablosuz olarak kullanabilir miyiz?

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play