Proje Yarışması finaline günler kaldı!

TÜBİTAK Ortaöğretim Öğrencileri Arası Proje Yarışması finalinde neler olacak?

Proje Yarışması finaline günler kaldı!

TÜBİTAK Ortaöğretim Öğrencileri Arası Proje Yarışması bu yıl 45. kez düzenleniyor. Yarışmanın İstanbul Avrupa Bölge Finali, 3. kez İTÜ ev sahipliğinde düzenlenecek. İstanbul Avrupa Yakası, Edirne, Tekirdağ ve Kırklareli'ndeki okullardan yarışmaya katılan öğrenciler, 3 gün boyunca İTÜ Ayazağa Yerleşkesinde projelerini sergileyecek.

Süleyman Demirel Kültür Merkezinde 17-19 Mart 2014 tarihleri arasında gerçekleştirilecek yarışmada, hem sözel hem de sayısal derslere ilişkin projeler yer alıyor. Göz kapaklarıyla iletişim cihazından, keten tohumunun jelatine alternatif kıvam artırıcı olarak kullanılmasına kadar yaratıcılığın sınırlarını zorlayan birbirinden başarılı 100 proje bir araya gelecek. Öğrenciler, prototipler, maketler, afişler, sunum dosyaları aracılığıyla çalışmalarını tanıtacak ve bizzat anlatacak.

Yarışmanın büyük finali mayıs ayında Ankara'da yapılacak. Bölge finallerinde seçilen öğrenciler, büyük finalde yarışacak. İstanbul Avrupa Bölge Finalinde sergilenecek projelerden bazıları şöyle:

-          Atık insan saçı ve çay posası ile ısı yalıtımı

-          Yapay sinir ağlarıyla doğru meslek seçimi

-          Dalga jeneratörü

-          Göz kapaklarıyla iletişim cihazı

-          Optik atık çamur

-          Göz dostu monitör

-          Keten tohumunun jelatine alternatif kıvam artırıcı olarak kullanılmasının incelenmesi

-          Yerebatan tarihin derinliklerine batıyor

-          Osmanlı erkek mezar taşlarındaki sembollerin anlamları

-          Depresyon tutum ve algısının Güneşli ve Nişantaşı semtlerinde karşılaştırmalı olarak incelenmesi

-          Apartman dairelerinde yaşayan çocukların odalarını kullanma biçimleri ve çocuk gözünden mobilyalar

-          Keçiboynuzu gamı kullanılarak nanokompozit yenilebilir gıda koruyucu tablet&film yapımı

-          Türkiye'de organ bağışı yetersizliğinin nedenlerinin Uzunköprü ölçeğinde araştırılması

-          Orman yangınlarının yayılma ve hızlanmasında kozalak etkisinin araştırılması ve yeni söndürme sistemlerinin geliştirilmesi

BASIN BÜLTENİNDEN DERLENMİŞTİR

Okuyucu Yorumları

Toplam 6 Yorum

Projeleriniz bu kadar mı, gençler? Şöyle okkalı bir projeniz yok mu? Dahilerin sistematik olarak yok edildiği bir ülkede ancak bunlar olabilir zaten. Dahilerin neden yok edildiğini öğrenmek istiyorsanız, müracaat: Alternatif Parti...

@14 Mar 2014 18:46 teşvik edeceğinize laf söylersiniz,küçümsersiniz,bilmiş geçinmeler acaba siz neler yaptınız?soruyorum tabi yapmadıysanız hakaret olarak algılamanız da bir ihtimal.o bahsettiğiniz dahi kimmiş bir söyle de öğrenelim.

Gidiyorum bu sene de.İlk sene kazanıp pasta kesmiştik kurum olarak.Bu sene sadece gidiyoruz katılmıyoruz ne yazık ki.Ama gelmelisiniz tavsiye ederim özellikle İTÜ çok iyi bir yer bulmuş yarışma için.

@14 Mar 2014 18:59 kazandınızda noldu ne yaptınız onu bir açıklarmısınız lütfen

Türkiye sadece Ankara ve İstanbul değil. Hatırlatırım. Yani biz gençlerin projeleri bu kadar değil ve gerçekten kullanışlı, devrimci projeler var. Sergiye gelemeseniz bile Tübitak'ın sitesinden projeleri incelemenizi rica ediyorum.

Benim çok ses getirecek hiç kimsenin kullanmadığı bir şeyden elektrik üretimi yapabileceğim projem var, ama böyle yerlere katılmak için sunumlarla uğraşacak ne vaktim ne de sabrım var

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost