Project Ara için ciddi bir eleştiri geldi!

Google'ın modüler telefon Project Ara için oldukça ciddi bir eleştiri geldi!

  • Cenk Atlı
Project Ara için ciddi bir eleştiri geldi!

Yaklaşık üç aylık bir işbirliğinin ardından Phonebloks tarafından Project Ara'nın prototipi olarak görücüye çıkarılan cihaz hem bileşenler hem de tasarım açısından Phonebloks'un orijinal fikirlerini içeriyordu. Fakat Google tarafından sunulan en yeni Project Ara prototipi ise Dave Hakkens'ı hayal kırıklığına uğratmış gibi duruyor. Zira bu yeni güncelleme Hakkens'ın bu konsept için geliştirdiği birçok fikri değiştirmiş.

Hakkens, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, bu yeni prototiple birlikte konseptin daha az modüler bir hale geldiğini ve yer değiştirebilir tek bölümlerin artık sadece kamera, hoparlör ve parmak izi tarayıcı olduğunu ifade etti. Hakkens'a göre bu durumda, cihazın ekranı kırılırsa bütün bir telefonu değiştirmek zorunda kalınacak. Ya da işlemci, batarya ve benzeri bölümler de modüler özellikte olmadığı için yıllar geçtikçe yavaşlayan cihazı yine tamamen değiştirmek gerekecek.

Diğer yandan, "bütün dünya için bir telefon yaratmak" gibi bir fikirle yolan çıkan Hakkens'ın ilk başlarda Project Ara'nın açık standartlar üzerine inşa edilmesi yaklaşımından etkilendiği de biliniyor. Fakat bu noktada da Google'ın bütün bu ekosistemi tek bir organizasyonun elinde tutup tutmayacağına dair de bazı şüpheler var.

Okuyucu Yorumları

Toplam 4 Yorum

Google,islemci ve ekran dahil 6 parçanın modüler olacağını söylemişti ve öylede olacak yoksa bu projenin hiçbir anlamı kalmaz kendileride bunu biliyor.

Google nin tüm amacı, en büyük TEKEL olmak... Açık Kaynak Dünyasını kendi çıkarları için kullanıyor...

Güzel bir adımdı. Bilgisayar kasaları gibi toplama yapmak şimdilik hayal, donanım üreticileri para kaldıracaklarını bilseler olaya çoktan el atarlardı, asus, msi gbi anakart al, mediatek-intel-snapdragon (ram ve grafik modülü işlemciye gömülü) işlemci tak, sony kamera al birleştir... zor işler, 1cm bile olmayan telefon kasalarında istediğin gibi hareket edemezsin. Yine de yapılmaz diye bir şey yok.

Google herşeyi sökülüp takılırız yapmazsa boşuna uğraşır millet herşeyi değiştirebilirim diye buna yonelicek

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost