Project Ara kolay dağıldığı için ertelendi!

Google'ın heyecanlandıran modüler telefon projesinin ilginç ertelenme nedeni, ortaya çıktı!

Project Ara kolay dağıldığı için ertelendi!

Google'ın Project Ara modüler telefon projesi kısa bir süre önce önümüzdeki yıla ertelenmişti. Bugünün akıllı telefonları ile karşılaştırıldığında işlemci ve kamera gibi temel bileşenlerin söküp takılarak yükseltilebilmesi Project Ara'yı sıradışı yapmaya yetiyordu.

Proje ekibinin test planlarını erteleme nedeni bugün twitter üzerinden paylaşılan bir mesajla ortaya çıktı. Asıl sıkıntının modülleri birarada tutmak olduğu anlaşıldı. Günlük hayatta telefonların sıklıkla yere düşürüldüğü göz önüne alındığında bu son derece önemli bir neden olarak görünüyor.

Yapılan testler akıllı telefonun parçalarını bir arada tutan mıknatısların yeterince güçlü olmadığını gösterdi ve cihazın yere düşünce kolayca parçalandığı görüldü.

Google şimdi Proje Ara'nın parçalarını bir arada tutmak için daha sağlam bir yöntem üzerine çalışıyor. Yapılan açıklama "signature experience" (imza deneyimi) yöntemi ile bunun sağlanacağına işaret ediyor ancak detaylı bilgi henüz paylaşılmış değil.

Onur Seven

Okuyucu Yorumları

Toplam 11 Yorum

Başarısızlıkla sonuçlanacak bir proje.Telefona ait donanımlar yükseltilecekse diğer donanımlar da bundan etkilenecektir.Donanımlar birlikte koordineli yükseltilirse belki problem bulunmayabilir.Bu da yeni bir telefon almaktan daha ucuz ve daha makul bir yöntem değildir.

@20 Ağustos 2015 17:12 koajoca mühendisler bunu akıl edememişler yazık akdıkları paraya :)

@20 Ağustos 2015 17:12 işin olayı da bu zaten. Donanımları kordineli yükseltmene gerek kalmayacak. Donanımlar birbirine uyumlu olacak. Mesela sen iyi müzik dinlemek istediğin ancak hız ve güç olarak orta seviye bir telefon almak istediğinde alabileceksiniz. Sırf ses kalitesi için amiral gemisi almana gerek kalmayacak vs.

@20 Ağustos 2015 17:12 Doğru söylemişsiniz. Onun yerine küçük bir parçası eskidi diye telefonları çöpe atmak gerekli ki tamamen yenileri yapılsın ve doğaya daha çok zarar verelim. Bize daha çok çöp gerekli. Mantıklı olmak doğru değildir çünkü. (Ben sizin aklınızdan geçen gerçek fikirleriniz için bunu yazıyorum. Çünkü söylediğiniz sorunlar basitçe halledilebilirler ve kısa vadede sadece birer bahane )

o da bişey mi. benim nokia 3310 biçok defa düştü yere ve her yere düşüşümnde 3-5 parçaya ayrılırdı, bende her seferinde toplar, birleştirirdim. en dayanıklı telefondu kendileri. modüler telefonun dağılması çok mühim değil, mühim olan dağıldığında kırılıp parçalanmasın yeter.

Getirin ben hallederim.

@ZiyaretBitti Çok üst düzey bir espri...

Beraberinde bir kap veya telefonu da tamamlayacak bir metal çerçeve(parçaların arasına denk gelecek şekilde şeritler ile beraber) kullanılması yeterli olabilir aslında.Temas noktaları da biraz daha girintili yapılırsa az da olsa parçalar oynasa bile bağlantıda kopukluğun önüne geçilebilir.

Bu gidişle toparlanacağa da benzemiyor.

la üstüne kapak koysunlar bu kadar mı zor yaw düşünmek

Arkasına da kap taksınlar o zaman

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir