PS3 Slim'de neden Linux desteği yok?

PS3 Slim'de eski PS3'te olan bazı özellikler bulunmuyor. Neler, niçin eksik işte bu haberimizde...

Sony, PS3 Slim'den Linux desteğini niye çekti?
Linux'un maiyeti bir yana herkes oyun için konsol almıyor

Geçen hafta gerçekleşen PlayStation 3 Slim duyurusunun ardından bir grup hayran kullanıcı oldukça şaşırmıştı.

Resmi açıklamaya göre yeni PS3 modeli Linux işletim sistemi desteklemeyecek. Daha da acısı yeni PS3 Slim geriye dönük destek de sunmayacak. Yani eski PlayStation 2 oyunlarını çalıştırmayacak.

Sony yaptığı açıklamada, PS3'ün eski PS2 oyunlarını çalıştırabilmesinin, satışta büyük bir etken olmadığını belirtti. Bu yüzden bu özelliği dahil etmenin maliyetine değmeyeceğini düşünen Sony, sistemden niye başka işletim sistemlerine verilen desteğin kaldırıldığı konusunda ise yorum yapmaktan kaçındı.

Bununla birlikte Sony'nin yeni modelden desteğini çekme sebebinin maliyet olduğu bilgisi sızdı. Bu son sürümle maliyetleri mümkün mertebe düşürerek satışları arttırmak isteyen Sony, yeni donanımla birlikte, işletim sistemi desteği için gereken sürücü desteğinin maliyetinden de kurtulmak istemiş.

Peki kimler SOny'nin zararını arttırıyor? Haberimizin devamında...

İşlemcisi için konsol alanlar

PS3'ün Cell işlemcisi araştırmacıların çok işine yarıyor

Linux desteğinin yol açtığı sonuçlardan biri de güçlü Cell işlemcileri kullanmak isteyen özel araştırma laboratuarlarının, şirketlerin ucuza bol bol PS3 alarak kendi ucuz süper bilgisayarlarını oluşturması. Cell işlemciler, bilgisayar destekli araştırmada, oyunda olduklarından çok daha güçlü olduklarını kanıtladılar. Hatta Nükleer silahlar ve süper bilgisayarlar konulu makalemizi okursanız, Cell işlemcisinden faydalanan gelecek nesil süper bilgisayarlardan da haberdar olursunuz .

Eski bombalar ve yeni süper bilgisayarlar makalemize buradan ulaşabilirsiniz.

Bu arada PS3'ün donanım olarak zararına satıldığını, Sony'nin satılan oyunlardan aldığı yüzde ile para kazandığını da hatırlatalım. Sony'nin neden yüzü gülmüyor bu haberimizden öğrenebilirsiniz Yani oyun oynamak dışında amaçla alınan PS3'ler Sony'i daha büyük zarara sokuyor.

Peki orijinal PS3 ne olacak? Bu şişman konsolda işletim sistemi özelliği duruyor ve Sony olan özellikleri kapatmayacak. Oyun dışı amaçlarla PS3 alanlar da bu konsolları kapışacak.

Ali Güngör

Okuyucu Yorumları

Toplam 11 Yorum

"Sony yaptığı açıklamada, PS3'ün eski PS2 oyunlarını çalıştırabilmesinin, satışta büyük bir etken olmadığını belirtti. Bu yüzden bu özelliği dahil etmenin maliyetine değmeyeceğini düşünen Sony"

Sahsen ben böyle dusunduklerine katiyen inanmiyorum. Amac ; Blue-ray disk ps3 oyunlarini satip karini artirmak olmasin sakin

e süper ozaman piyasadan tükenince elimizdeki şişman ps3 leri meraklısına daha yüksek fiyatlarla satabiliriz demektir. ;)

hani slim 299 dolara (yurt dışı) satışta oluyordu haberlere göre..? bazı siteler yanlış hatırlamıyorsam 900 liraya satıyorlar. bu nasıl iş? nasıl toplasan çıkarsan çarpsan ilk okul çocuğunun matematiği ile bile 300 dolar 900 liraya çıkmaz. 100 de 100 vergi koysalar bile ancak...

e süper ozaman piyasadan tükenince elimizdeki şişman ps3 leri meraklısına daha yüksek fiyatlarla satabiliriz demektir. ;)

ben ps2 alırkende slimler çıkmıştı eski kalın kasa bulmak için çırpınmıştım.bir elektronikçi olarak diyorum ki malzeme ne kadar ağırsa o kadar kalitelidir ps3 ün ilk modeli 5 kg slim modeli ise 3 kg bi küsür yani mutlaka kullanılan malzemelerde tasarrufa gittiler bu cell işlemci veya rsx çipi değildir tabii ki ama içerideki fanın çapı ve soğutucu bir çok özelliğinin mevcut boy hesaplandığında küçüldüğü ortaya çıkıyor.bu da xbox 360 ta kullanılan ve 3k sorunu yaratan soğutma özelliğindeki dandikliğe yol açabilir.bence ps3 almak isteyenler eski kasa almak için çabuk olsunlar.

vergi konuyor vergi yüzünden bu durum 299 dolar bizde 15 ötv 18 kdv ile yüzde 33 vergi var diğer ülkelerde vergi çok daha az. İndirimli hali bile pahalı.

ABD fiyati 299+vergi avrupa fiyatida 299�+vergi seklinde bu durumda Finlandiyada slim suanda 349� oluyor buda avrupa fiyatini neredeyse 525 dolar seviyesine getiriyorki abd fiyatinin iki kati olmus oluyor. Bu durumda Turkiye'de 625 dolar seviyesinde olur bunun fiyati :((

"Linux desteğinin yol açtığı sonuçlardan biri de güçlü Cell işlemcileri kullanmak isteyen özel araştırma laboratuarlarının, şirketlerin ucuza bol bol PS3 alarak kendi ucuz süper bilgisayarlarını oluşturması. Cell işlemciler, bilgisayar destekli araştırmada, oyunda olduklarından çok daha güçlü olduklarını kanıtladılar."

Şirketlerde az kurnaz değilmiş. Teknik Bilgi + Zeka + Kurnazlık + Girişimcilik=Bolll bollll kar marjı. Para olsa biraz da bu işlerden çaksam kendi modifiye server pc'mi kurarım.

Ne kadar saçma ! PS3 'te Linux'u ne yapaycagiz biz ya?! PS3'e işletim sistemi mi yükleniyor?

Linux geliştiricileri hindir, yarın öbürgün Linux'u onu da çalıştıracak şekilde geliştirirler

@Allies
Ne kadar saçma ! PS3 'te Linux'u ne yapaycagiz biz ya?! PS3'e işletim sistemi mi yükleniyor?

Mağaradan ne zaman çıktın?

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir