PS3'ün %20 ücretini nasıl geri aldı?

Bu adam, 3 yıl önce satın aldığı PS3'ün yüzde 20 ücretini şimdi geri aldı. Peki ama nasıl ve neden?

  • Ümit Öncel
PS3'ün %20 ücretini nasıl geri aldı?
Bu para iadesi Sony'nin başını ağrıtabilir...

Her şey "iapetus" takma adını kullanan bir oyuncunun, popüler oyun forum sitesi Neogaf'da aklına gelen ilginç bir fikri paylaşmasıyla başladı. Iapetus, yaklaşık 3yıl önce satın almış olduğu Playstation 3 oyun konsolunun, Sony tarafından başka işletim sistemleri yüklenemeyecek şekilde kilitlenmiş olmasının Avrupa Birliği yasalarına uygun olmadığını iddia ediyordu. Bilindiği gibi, yazılım güncellemesinden önce, PS3'e Linux kurmak mümkündü. Neograf sitesinin yöneticilerinden biri, bu durumu konsolun satın alınmış olduğu Amazon.com'a bildirdi.

Amazon.com'a gönderilen mesajda, Playstation 3'ün "ilan edildiği gibi çalışmadığı" iddiası yer alıyordu. Dünyanın en büyük e-ticaret sitelerinden biri olan Amazon.com konuyu inceledikten sonra iddianın haklı olduğuna karar verdi. Avrupa Birliği'nin 1999/44/EC sayılı kararına ters düştüğü gerekçesiyle iapetus'a ödemiş olduğu ücretin %20'sini iade etti.

Yaklaşık 190 TL'ye denk düşen indirimi belki de yasal bir zafer olarak yorumlamak zor ama Amazon'un bu parayı büyük ihtimalle Sony'den alacağını düşündüğümüzde, benzer itirazlar Sony'ye oldukça pahallıya patlayabilir...

Okuyucu Yorumları

Toplam 4 Yorum

Daha da pahalıya patlasın.Daha adam akıllı hizmet veremiyorlar bile.Birdahaki firmwarede other os açılmazsa garantisi bitmeden cihazı iade etmeyi düşünüyorum.

tabiki, millet başvursun alsın parasını...

Sony tam bir fiyaskoya imza attı... PS3 çıktığında üniversiteler araştıma yapmak için 4 veya daha fazla PS3 ü birleştirip Linux cluster üzerinde programlar çalıştırıyorlardı... Sony'ye tavır almak artık farz oldu.
Firmware güncellemesiyle yeni özellik eklenmesi olayuı artık standart hale gelirken - özellik çıkartma da ne oluyor? Güvenlikmiş - peh... PS3 e Linux kuran keyfinden kurmuyor ki, bir bildiği var. Sony oyunlardan kazanacağım diye konsolun fiyatını düşük tutuyor olayı da tam bir aldatmaca bence - neymiş 19$ zarar ediyormuş her konsoldan, bırakın buları.. Sony için 19$ nedir ki?

Sen de yorum yaz