PS4: Bu açıklama herkesi sevindirecek

Sony'nin en tepesinden gelen açıklama, PS4'ü bekleyenlerin en büyük korkusunu tarihe gömecek!

  • Ertuğrul Süngü
PS4: Bu açıklama herkesi sevindirecek
PS4 şimdiden oyuncuları sevindirmeye başladı

Sony, yaptığı 20 Şubat konferansında hakkında fazlasıyla bilgi verdiği PS4 ardından, oyun camiası artık yeni konsolların yıl içerisinde çıkacağına resmen emin oldu. Fakat halen, geçmişte dönen dedikoduların büyük çoğunluğu hakkında herhangi net bir bilgi verilmiş değil...

Sony Worldwide Sutudio'nun başkanı Shuhei Yoshida ise bu dedikodulardan en çok korkulanını ortadan kaldıracak açıklamayı yapmış bulunuyor. Bir süre önce, ilk olarak Microsoft üzerinden yayılan yeni dijital oyun şeması yasası (DRM), yeni Xbox iç satın alınacak bir oyunun, bir başka kişi yani konsol tarafından kullanamayacağı hakkında çalışıldığını ortaya çıkarmıştı. Temel olarak Xbox Live ID ile eşleşecek olan oyunların, herhangi bir şekilde ikinci el satışının olması imkansız hale gelecekti. Sony ise bu duruma benzer bir sistemi benimseyeceğini ortaya atmıştı ki başkan Yoshida bir anda aksini iddia etti.

Konu hakkında kendisine sorulan soruya; "Gerçekten böyle bir sistemi benimsememizi mi isterdiniz?" sorusuyla karşılık veren başkana, oyuncuların oyunlara ödedikleri lisans parası karşılığında çok daha özel şeyler beklediklerini öne süren muhabir şöyle bir cevap aldı; "Biliyorum, tüketicilerin genel beklentileri hep bu yönde olmuştur. Bu yüzden özellikle aldıkları fiziksek oyunları, her yerde kullanmak isteyecekler değil mi? Tıpkı benim düşündüğüm gibi... Yani merak etmeyin, ikinci el oyun mantığı PS4'de de kullanılmaya devam edecek. Şimdi oldu mu?"

Bir dönemler konu hakkında fazlasıyla ısrarcı olan Sony, artık masanın diğer tarafına geçmiş bulunuyor. Diğer taraftan, konudan hiç rahatsız olmayan Microsoft, şimdilerde DRM sözleşmesini yeni konsolunu üretmeden önce dikte etmeye çalışıyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 7 Yorum

bir xbox kullanıcısı olarak. Eğer microsoft öylebirşey yaparsa kendi kendini kazığa bağlamış hatta bağladığı kazığada oturmuş olur..

Böyle olursa Sony kazanan MS ise kaybeden olur. Evde oyun koleksiyonu yapmak çoğu insanı maddi olarak yıpratır ve altından kalkamaz. İnsanlar oyunları alıp oynayıp bitirip takas ediyorlar. Olması gerekende budur.

Microsoft tun katı DRM dayatması XBOX un sonunu getirebilir. Sony geçmişten ders almışa benziyor.

her zaman için Sony kullandım bundan sonrada tabi ki Sony.....

Tonton adam ya :D

arkadaslar ben 1994 luyum ve 2 yasından berı oyun hastasıyım ve ps ile buyudum dene bılır ayrıca bu na kardesım babam ve kuzenımde dahıl ben psone ps2 psp ve ps3 sahıbıyım kuzenım ps3 yerıne xbox aldı ... bızde ps3 onda xbox oynuyoruz sunu ps oyuncularının kabullenmesı gereken tek sey xbox ın goruntu kalıtesının bıraz daha ıyı olmasın neyse gel zman gıt zaman kuzenımle her ıkı konsolun farklılıkranı gorduk kuzenın 3 ay sonra ps3 aldı sakın fanboyluk yapmıyorum bızce boyle xbox ile ps3 arasında bızce daglar kadar fark var (bluray performance vsvs ) ps4 satısa cıktıntan en fazla bır hafta ıcerıdınde alıcam ve ps4 ile yola devam edıcem kısacaa sony yolda bırak maz

e mantıklı ps3 oyunları 100 tl üzerinde kim bilir ps4 oyunları nekadar olur takas imkanı olması her tüketici için önemli

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play