PlayStation VR Oyunlarını İnceledik!

PlayStation VR sonunda geldi! Peki, hangi oyunlar var ve ne kadar iyiler? Hepsini bu yazımızda derledik!

CARNIVAL GAMES VR

CARNIVAL GAMES VR

İlk defa bir oyunun türünü "aile oyunu" olarak belirlememize neden olan Carnival Games VR, normalde TV ekranına bakıp da oynamayı reddedeceğiniz birçok farklı oyunu içinde barındıran, eğlenceli bir paket.

Hani lunaparklarda hediye kazanmak için çubuklara halka atarız, topla labut deviririz, kötü, plastik mermiler atan tüfeklerle hedefleri vurmaya çalışırız ya; işte Carnival Games VR tüm bu oyunları PSVR ile deneyimlemenize olanak tanıyor.

Oyuna bir amaç eklemek adına yapımcılar her bölgeyi ve her bölgedeki, her oyunu kullanıcılara açmamış ve böylece bir oyunu bolca oynayıp bilet biriktirmeniz gerekiyor. Daha sonra bu biletlerle ya yeni oyun alanlarını açıyorsunuz, ya da koleksiyon bölümüne ekleyeceğiniz farklı hediyeler satın alıyorsunuz.

Her anlamda tam bir parti oyunu olarak nitelendirilebilecek Carnival Games VR, yine PSVR'a giriş oyunlarından.

HERE THEY LIE

Outlast'çiler burada mı? Buyurun bu oyun sizin olsun, ben daha fazla oynayamayacağım... Hali hazırda zaten korku oyunlarını TV ekranında oynayamazken bir anda bir korku bataklığının ortasına düştüm Here They Lie sayesinde. Neyse ki oyunun görsel kalitesi o kadar kötü ki oyunun etkisi pek uzun sürmedi.

Yıkık bir şehrin sokaklarında yapayalnız dolaştığınız, adımlarınızı ihtiyatla atmanıza neden olan bir korku oyunu Here They Lie. Oyun boyunca sizi yerinizden hoplatacak anlar da oluyor, usul usul geren anlar da. Spoiler vermek istemediğim için tam olarak neyin peşinde olduğumuzu söylemeyeyim fakat sesini duyduğunuz anda stratejinizi belirlemenize neden olan bir yaratık söz konusu.

Fakat dediğim gibi oyunun görsel kalitesi çok düşük geldi bana. (Hem pikseller kafam kadar, hem de bulanık.) Denediğim tüm PSVR oyunları arasında en kötüsü belki de... Şunu 1080p çözünürlükte oynasak herhalde altımıza ederdik...

SUPER STARDUST ULTRA VR

Bu oyunu zaten biliyorsunuz. Hatta 30 yıl öncesinden... Konsollara Super takısıyla geldikten sonra yeniden popülarite kazanan Stardust, şimdi de sanal gerçeklik ortamına konuk oluyor ama bu oyunun ne kadar VR oyunu olduğunu da tartışmaya açmamız lazım.

Super Stardust Ultra VR'da, daha önceki Stardust oyunlarında ne yapıyorsak aynısını bir kez daha yapıyoruz. Tek bir farkla: Invasion Zone adlı VR kısmında her şey bu defa gözümüzün önünde, kokpit görüntüsünde oluyor. Evet, aynı bir FPS gibi gezegene saldıran uzaylıları yerdeki aracınızla vurmaya çalışıyorsunuz. Bu da bir yere kadar eğlenceli oluyor ve yeniden, standart Stardust mücadelesine geri dönüyorsunuz. Bu da demek oluyor ki daha önce Super Stardust'ı başka platformlarda oynadıysanız burada sizi bekleyen pek bir yenilik yok.

Tabii bu, oyunun eğlenceli olduğu gerçeğini değiştirmiyor. Göktaşlarını ve peşinden gelen uzaylıları vurmak, farklı güçlendirmelerle ilerlemek ve git gide zorlaşan oyunda skor mücadelesine girmek yine zevkli.

Açıkçası Super Stardust Ultra VR, PSVR oyunu olarak düşünüldüğünde alınması gereken bir oyun değil ama daha önce bu oyuna hiç bulaşmadıysanız tercih edebilirsiniz.

GUNJACK

Basitleştirilmiş bir EVE mücadelesi isteyen? Bu oyunu anlatmak için çok fazla yer harcamaya niyetim yok zira olan biten bir hayli basit.

Şöyle ki biz kocaman bir geminin makineli tüfeğinden sorumlu bir arkadaşız ve önümüze çıkan düşmanları vurup bölümleri bir bir geçmeye çalışıyoruz. Sadece hedef alıp ateş ediyoruz, olay bu. Bun eğlenceli kılmak için bir skor mücadelesi oyuna eklenmiş ve çeşitli güçlendiricilerle silahlarımızı güçlendiriyor veya enerjimizi tazeliyoruz. PSVR'ı ilk defa deneyen birisi için muhteşem bir eğlence belki Gunjack ama 15 tane oyun oynadıktan sonra bunu denerseniz her şeyin biraz fazla basit kaldığını göreceksiniz.

LETHAL VR

PS3'de The Shoot diye bir oyun vardı ve bu oyun, PS Move'u içine yerleştirebileceğiniz plastik bir tabanca aparatıyla geliyordu. İşte şans eseri bu alete sahipseniz, gerçekten silah kullanıyormuş hissiyatını en iyi Letal VR ile yaşayacaksınız.

Bir çeşit hedef antrenmanı olarak nitelendirilebilecek olan Lethal VR, karşınıza art arda mücadeleler çıkartıyor. Tabanca, tüfek, bıçak gibi silahlarla farklı yerlerden, farklı şekillerde gelen hedefleri vurmaya çalışıp başarılı olmaya çalışıyorsunuz. Tüm bu işi PSVR ile yapmak da gerçekten çok büyük bir keyif veriyor. Fiyatı da uygun olan Lethal VR'ı mutlaka denemelisiniz. (PS Move'unuz yoksa es geçin.)

KEEP TALKING AND NOBODY EXPLODES

PC'lerde de 3 yıl öncesine kadar boy göstermiş olan bir oyun Keep Talking and Nobody Explodes ve iki kişinin oynayabileceği en eğlenceli oyunlardan bir tanesi.

Olay çok basit; bir kişi PSVR'ı kafasına takıyor ve önüne, farklı bölümleri bulunan bir bomba konuluyor. Amaç bu bombayı zaman bitmeden etkisiz hale getirmek. Diğer oyuncu ise ya ekrandan, ya da bilgisayardan ulaşılabilecek websitesinden o bombayı çözmeye yönelik bilgiler bulmaya çalışıyor. Kısa örnek: Kablolar bulunan kısımda sadece tek bir kablo kesilmeli ve hangisinin olacağı kablo sayısı ve bombanın seri numarasına göre farklılık gösteriyor. Ekrandan bunun bilgisini bulan oyuncu da bombayla cebelleşene bilgiler aktarıyor.

İyi bir İngilizce gerektiren oyun çok eğlenceli ama bomba bilgilerini toplayan kişinin kolayına sıkılmayan birisi olması da önemli... (Rehber biraz karışık ve uzun.)

LEVEL (ŞUBAT 2017) - TUNA ŞENTUNA
www.level.com.tr

Okuyucu Yorumları

İlk yorum yapan siz olun
Sen de yorum yaz

 


Bu konuda okuyacaklarınız
CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir