pwn2own 2011'in ilk gününde çökertildiler!

Dünyaca ünlü hack yarışmasının ilk gününde ardı ardına çökertilen 2 dev tarayıcı hangileri? İçeride!

Önce Safari...
WebKit içerisinde güvenlik açığı mevcut

Her yıl düzenlenen pwn2own isimli Dünya Hack Yarışması sloganlı yarışmada hackerlar, internetteki güvenlik duvarlarını nasıl yıktıklarını kanıtlayıp derece alıyorlar. İşte bu ilginç yarışmanın daha ilk gününde, ünlü internet tarayıcıları Safari ve Internet Explorer 8, çökertildi.

Kanada'nın Vancouver eyaletinde düzenlenen yarışmada ilk çöküş, tamamen güncelleştirilmiş, Mac OS X Snow Leopard (64-bit) yüklü bir MacBook Pro'da çalışan Safari için yaşandı. Bu işi başaran VUPEN Security isimli takım, Safari'deki bir açığı kullanarak uzaktan hesap makinesini çalıştırmayı başardı.

WebKit içerisinde güvenlik açığını kullandığını söyleyen VUPEN Security, bir Mac kullanıcısının tüm bilgilerine erişebilen bir script yazdığının ve bunun sadece 2 hafta gibi kısa bir zaman aldığını da belirtti.

Sonra da IE8...

En çok güvenlik açığı IE8'de

Çökertilen bir sonraki tarayıcı da yine tamamen güncelleştirilmiş 64-bit bir Windows 7 SP1 üzerindeki Internet Explorer 8 oldu. Yazılım içerisinde bulunan 3 değişik güvenlik açığını kullanan İrlandalı güvenlik araştırmacısı Stephen Fewer, hesap makinesi (calc.exe) uygulamasını uzaktan çalıştırmayı başardı.

Safari ve IE8 çökertilmesi olayının ikisinde de hacker'dan sadece DEP (Data Execution Prevention: Veri Silme Önlemi) ve ASLR'nin (Address Space Layout Randomization: Adres Boşluğu Düzeni Randomizasyonu) atlatılması istenmekle kalınmıyor, hacker'dan ayrıca malûm makinede hesap makinesi çalıştırması da isteniyordu.

Bu arada Microsoft, olayın hemen ardından yaptığı açıklamada, bahsi geçen açıkların yamandığını ve ilgili güncellemenin Pazartesi günü yayınlayacağını duyurdu...

Melik Arslan

Okuyucu Yorumları

Toplam 16 Yorum

Uyu Microsoft, uyu Apple! Adamlar açıklarınızı buladursun... Bu durumda Windows ve Mac OSX'ler tehlike altında... Bu iş, iyi antivirüs ve güvenlik duvarlarına kaldı...

Bu tür yarışmalar çok sık yapılsa çok iyi olur. Adamlar güvelik duvarlarını aşadursun... Windows'ta çalışan güvenlik timleri uyuyor mu?

Internet Explorer 8 en güvenli tarayıcı diyenler.konuşsun.

ie8'nin durumu bu işte. firefox'a geçtim rahat ettim

Mac hacklenirmi hic yalandir cok saglam sistem

Klasik olarak hep bunu sacamalarlar ama her senede ilk hacklenen bunlar olur hep.

eee diğer tarayıcılar sağlam çıkmış mı yani...

oo çok büyük bir iş yapmışlar hesap makinasını çalıştırmışlar valla bravo büyük başarı :) yalnız sıkıyosa ie 9 uda kırmaya çalışsınlar.

valla helal olsun :) bu arada birde mac guvenli derler hem cok pahali hemde yapilacak seyler almak istiyordum ama iyice gozumden dustu...

Edip nerelerde ya (: bayadır sesi soluğu çıkmıyor. Bu haberler onun yorumunu özler.

Konuya gelince; Firefox'u kullanmaktan çook memnunum. ie falan hiç ilgimi çekmiyor.

her gün bi tarayıcı çıkıyo artık hackerlerin işi zor

oo çok büyük bir iş yapmışlar hesap makinasını çalıştırmışlar valla bravo büyük başarı :) yalnız sıkıyosa ie 9 uda kırmaya çalışsınlar.
------------------------------------------------------------------------------
calc.exe örnek bi uygulama herhangi bi uygulamada çalıştırabilirlerdi.
örneğin güvenlik duvarını kapatır port açar vs vs

Arkadaslar Hackerlar genelde open source sistemlere programlara bulasmazlar ornegin mozilla, chrome veya linux isletim sistemleri. Onlarin amaclari teknolojiyi para kazanmak icin kullanan ve kendi istedikleri gibi teknolojiye yon verleye calisan sirketlere yonelik eylem yapmaktir. Ornegin Microsoft, Apple.

hekketen edip e noldu
bu arada FF foreveeeeeeeeerr
hep söylüyorum tarayıcı karşılaştırmaları yaparken ff u tam olarak karşılaştırmıyolar eklentileri bambaşka hale getiriyo tarayıcıyı
kısaca FF SÜPER

mac güvensiz diye yorum yapan arkadaşlar pc 'ye neler yapıldığı hiç bilmiyorlar heralde. pc lere çocuklar bile girip çıkıyor.

valla linux kullanıyorum ben artık her sey elinin altında yok crack mış yok key miş yok bilmem ne hamallık yapıyormuşum

hersene ilk safari hack leniyor deyişen birşeyyok engüvensiz safari.

yine ilk düşen apple olmuş.
averaj takımı gibi oldu artık bu yarışmada safari :)

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir