Qosmio F55: Laptop'ta GPS ne kadar gerekli?

Toshiba'nın Qosmio F55'i GPS desteğine sahip. Peki ama bu destek gerçekten gerekli mi?

Dün yayınladığımız haberimizde, Toshiba'nın yeni laptop modellerinde de Blu-Ray'e yer vermeyeceğini, bunun yerine upscaling ile standart çözünürlüğü HD'ye yaklaştırma yolunu seçtiğini duyurmuştuk. Ancak Toshiba'nın şaşırtıcı hamleleri bu kadarla da kalmadı. Şirket, şimdi de karşımıza GPS ile donatılmış yeni Qosmio'su ile çıkıyor.

Qosmio F55, 15,4 inçlik ekrana sahip olan Windows tabanlı bir laptop. Ama onu farklı kılan, özellikleri arasında bir de Garmin GPS'in bulunması. Yani F55 ile gittiğiniz yeri veya yol durumunu, GPS'in de yardımıyla rahatça bulabileceksiniz.

Şimdi soru şu: Bir laptop'ta GPS desteğinin bulunması gerçekten işlevsel olabilir mi? Otomobilinizde giderken, yan koltukta açık duran 15,5 inç'lik bir laptop ne kadar kullanışlı olabilir? Eğer sıkışık trafikte bir otobüsün içerisinde tıkılıp kaldıysanız ve eve ne kadar kaldığını kestirmiyorsanız, belki o zaman GPS'li Qosmio işinize yarayabilir. Ama yinde de bir laptop'a GPS özelliği eklemek bize çok da gerekli gibi görünmedi. GPS'li bir laptop gerçek anlamda hayatı kolaylaştırabilir diyorsanız, o zaman bizi ikna etmeniz gerekecek. Yorumlarınızı bekliyoruz...

Okuyucu Yorumları

Toplam 11 Yorum

ise yaramayan mılyonlarca program var buda onlardan biri iste

"Lion Heart"
Bende anlamadım nasıl kullanılacağını GPS özelliğini. Onu taşıması ayrı bir dert zaten... Bencede gereksiz bir özellik olmuş. Cep telefonunda GPS olması mantıklı ama bilgisayar bana biraz saçma geldi. Birde olayın şu boyutu var.Otobüste laptop kullanana tip tip bakkarlar. Abi yok otobüsün abs'sini filan bozar diye.

Aklıma iki tane seçenek geldi:
1-) Tren ya da hızlı trende seyahat ederken diğer işlerinizi hallederken bir yandanda nerede olduğunuzu merak ederseniz işinize yarayabilir. Ya da allah korusun ama bir tren kazası sonrası siz ve laptopınız bu kazadan sağlam kurtulursa işe yarar. Yalnız metroda doğal olarak çalışmaz.
2-) Uçaklarda işe yarayabilir. Gerçi yolculuklar nispeten daha kısa sürsede işe yarayabilir...

Teknolojiye meraklı olan uzun yol şoförleri (Tır, kamyon v.s.) için iyi bir özellik olabilir. Yol üstünde duraklarda wi-fi ile internet, yolda ise geniş ekranlı bir GPS iyi bir fikir olabilir. Birde benim çok başıma gelen; Adrese teslim iş yapan ( tesisatçı, mobilyacı v.s.) hem adresi kolay bulabilmek hemde geldiği adreste yaptığı mobilya tasarımını sunmak isteyen kobi'ler için faydalı olabilir.

bu kadar büyük boyutta bi makinaya değil gps wireless bile fazla derim

toshiba yaptıys bir bildiği vrdır ben şahsen daha insani boyutlarda olan gps tercih ederim

belki kargo şirketlerinin filan işine yarayabilir ama inede ne biliyim normal gps cihazı çok daha iyi olur.Bence gereksiz

Saha araştırmacıları için yararlı olacağı düşüncesindeyim. Hiç de gereksiz bir özellik değil !

hiç de gerekli değil. ama bu dizüstünde bir ekran kartı var:
512 mb geforce 9700GTS. DDR3 ve 256 bit.

bence olması iyi olmuş. sonuçta artık telefonlarda gps bulunacak. laptop da mobil bir cihaz olduğuna göre kullanım amaçları olabilir.

laptopa baglı gps sayesınden normal gps cihazlarından cok daha detaylı topoğrafik harita alınabiliyor

Ben gemi kaptanıyım ve hiç kimsenin akıl edemediği ama kesinlikle olması gereken bir özelliği eklediği için TOSHIBA'ya sonsuz teşekkürler.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir