Qualcomm: "64-bit'in faydası sıfır"

iPhone 5S'in 64-bit işlemcinin ne işe yaradığı tartışılırken, bir dev daha onu yerden yere vurdu!

Qualcomm: "64-bit'in faydası sıfır"

iPhone 5S tanıtımında Apple'ın en çok öne çıkardığı yeniliklerden bir tanesi, 64-bit mimariye sahip yeni A7 işlemcisiydi. 64-bit mimari ceplerde ilk kez Apple tarafından kullanıldı, peki ama bu gerçekten söylendiği kadar önemli mi?

İşlemci devi Qualcomm, Apple'ın havalı sözlerinden pek de etkilenmemiş görünüyor. Şirketin yardımcı başkanı ve pazarlama üst yöneticisi Anand Chandrasekher, "bence bu bir pazarlama numarası. Bunun tüketici için faydası sıfır."

"Çoğunlukla... buna 4GB'nin üzerindeki bellek adreslenebilirliği için ihtiyacınız var. Hepsi bu kadar. Performans için 64-bit'e ihtiyacınız yok, 64-bit'ten faydalanan uygulamalar çoğunlukla büyük, sunucu-sınıfı uygulamalardır."

Yani Chandrasekher, 1GB RAM'e sahip iPhone 5S'in 64-bit'lik işlemci mimarisinin büyük oranda işe yaramayacağını söylüyor. Qualcomm yöneticisi şirketin gelecekte 64-bit'lik mobil çip piyasaya süreceğini doğrulasa da henüz bir tarih vermiyor.

Bununla birlikte A7 oldukça hızlı bir işlemci ve Peacekeeper, SunSpider testlerinde HTC One ve Samsung Galaxy S4'ü geçmeyi başarıyor. Ancak gerçek hayat performansında bu ceplerden çok farklı bir performans sunmuyor.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 28 Yorum

Günaydın Chip...

ŞİMDİ BURDA KENDİNİ QUALCOMM DAN DAHA ZEKİ SANAN SADECE KLAVYEDE ZEKİ VE DAHİ SÖZLERİNİ SÖYLEMEYE BAŞLAYAN AMA İCRAATTA 0 SONUCUNU ALACAK OLAN İOS FANLARI BELİRİR.:):)

S4 un internet hizi benim GM Discovery ile ayni. 3 kat fazla para odemeye gerek yok.

@07 Eki 2013 13:36 internet hızı ne alaka

Testlerde yüksek başarı alıyorsa sorun işlemcide değil uygulamalarda. uygulamaların 64 bit uyumlu yapılması ile sorun ortadan kalkar. birde 64 bit 4GB dan sonra işe yarar sözü tam bir bilgisizliktir. bu söz şunun için söylenmiştir zamanla değişmiştir. "32 bit işlemcilerde 3GB dan büyük ram kullanmanın anlamı yoktur." bu söz zaman içinde yanlış yorumlanmaya başladı.

4 gb bellekle wp8 bu işi başarır yakında. Bu iphone çok kalas bir telefon. (4s kullanıyorum, hayatımın pişmanlıkları arasında bulunuyor)

@07 Eki 2013 13:47 eğer iphone den memnun değilsen kolaylıkla satıp diğer cihazlardan alabilirsin.

QUALCOMM gibiler neyin derdinde... Hali hazırda laboratuvarlarında test ettikleri bilmem kaç çekirdekli işlemcilerinin piyasaya çıkmadan çöpe dönüşmesinden korkuyorlar... Hepsi bu... Şu an bile A6 çipi daha az çekirdekle çok daha iyi performans sağlanabileceğini gösterdi... 64 bit A7 işlemci ve 64 bit yazılım ortaklığı ile ortaya çıkabilecek performans çılgınlığından rahatsız oldular... düşünün elinizde iPAD5 var... 64 bit işlemci... 64 bit destekli bir oyun... full HD bir TV... elinizdeki alet tam fonksiyonel bir oyun konsoluna döner mi dönmez mi... ve bu en fazla birkaç ay içinde olabilecek bir şey... işte bundan korkuyorlar... hazırlıksız yakalandılar ve cevap vermeleri için geçecek olan süre çok fazla...

Beceriksiz qualcomm :)

apple her zaman en iyisini yapar. iphone 64 bit beklenmedik bomba etkisi yarattı millette. çamur atın bakalım :)

Bir zamanlarda çift çekirdekli işlemcilerin hiç bir şeye yaramadıkları söyleniyordu.....

Abi Apple A7 -2- çekirdek samsung galaxy 4 -8- çekirdek ve samsungu performansta yerden yere vuruyor walla bravo Apple adamlar güzel mantıklı cihaz çıkarıyor...

adam hakıl beyler dağılabiliriz yani pc dede bu iş böyle 4 gb den fazla ram e ihtiyacın yoksa gereksiz

64 bit işlemcinin zararı yoksa, pil ömrüne zararı yoksa bu kadar tantana niye? Ne Apple bunu gereksiz yere yapar, ne de Qualcomm gereksiz yere eleştirir. İki tarafta kendince haklı.

Apple dan nefret ederim ama buradaki durum kediyle ciğerin muhabbetine dönmüş yiğidi öldür hakkını yeme

bana göre apple daha ileriki yıllarda bütün firmaların yapacağını şimdiden yaptı ki önümüzdeki yıllarda uygulamalarının tamamı 64 bit mimariye uygun yazılacağından 5 yıl sonra bunun meyvesini yemeye başlar. Diğer firmalar 64 bit e yeni geçerken apple uygulamalarının da verdiği destekle hızını ciddi artırmış olur. mantıklı. Ancak şu an dediği gibi gereksiz. ileride anlaşılır.

Apple kendi kuyusunu kazmıştır.İOS 7 ile birlikte gelen fiyasko ve fahiş seviyedeki fiyatları ile mezarındaki Steve Jobs ters dönüştür.Apple her zamanki gibi kendini yücelte dursun cebimdeki ıphone dan nefret etmeme neden olamayacak.

@07 Eki 2013 16:25 almayaydin o zaman

@07 Eki 2013 16:25 alma arkadaşım senin ülkende pahalı ülkene bok at

O kadar laf etmiş kendisi niye 64 Bit yapıyor o zaman resmen karalama çalışması

Medem faydası sıfır, sen niye üretmeyi düşünüyosun

bunlar sadece şirketlerin kıskanlık belirtisi :DDDD

Anand Chandrasekher isme bak çay demle ya :))

64 bit milletin gözünde büyütülüyor fakat dediklerinden hiçbir farkı yok.

Apple artık iyice çağın ve teknolojinin gerisinde kaldı, cihazların teknik özellikler hem benzerlerinin daha gerisinde ama nedense onlardan daha pahalı... Bu kafayla artık böyle nereye kadar? Nereye kadar?

Hadi ordan yan sanayi senii!... işin komik yanı, aynı yorumları yıllar önce intel de AMD için yapıyordu. ;)) 64 bitin tek faydası 4GB üzeri adresleyebilmesi değildir. daha uzun komut cümlelerini tak hamlede işleyebilmesi ve 32 bit boyutunu çoktan aşmış olan dosyalama sistemlerinde 64 bitlik işlemleri hızlandırmasıdır. bunun yanında 64 bit sistemler, günümüzün olmazsa olmazı olan uzun kayan noktalı ve 4 milyarın üzerindeki sayıları tutan 64 bit tam sayılı hesapları çok daha hızlı ve hassas işlediği için bütün grafik hesaplamalarında büyük faydası var. performans farkları program kodları optimize edildikçe daha netleşecektir.

@07 Eki 2013 19:14 telefonda hala gereksiz... ama sen yok ben windows 8 kuracam dersen sana kalmış. Apple = Boş İşler Genel Merkezi...

Qualcomm mantıklı açıklama yapmış,64 bit cep telefonları için şuan gereksiz.Elma firması bunu iş olsun diye yapmış,yoksa sunduğu bi konfor yok.zaten malum firma 64 bit işlemci kullanıyor, telefona 1 gb ram takıyor.bu ne perhiz ne lahana arkadaş.64 bit işlemci teknolojisi pc lerde bile 5-6 yıl gibi bi sürede ancak verimli kullanılmaya başlanabildi.Bu süreç cep telefonu tarafında da aynı olacaktır.Apple kullananlar bu teknolojiyi ancak, iphone 10S çıktığında verimli kullanırlar kanatimce.. :))

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir