Qualcomm'dan 8 çekirdekli 64-bit mobil CPU!

İşlemci devi Qualcomm, Apple'ın A7 işlemcisini bile kıskandıracak canavarını ve fazlasını tanıttı!

Qualcomm'dan 8 çekirdekli 64-bit mobil işlemci!

Qualcomm, yeni 64-bit mimarili ilk sekiz çekirdekli Snapdragon 615 işlemcisiyle Apple'ın bir adım önüne geçti.

LTE ve 4K video işleme özelliklerini üzerinde barındıran yeni Snapdragon 615, Qualcomm'un ilettiği bilgiye göre yılın dördüncü çeyreğinde üst seviye akıllı telefon ve tabletlerde kullanılabilir olacak. ARMv8 adındaki ARM 64-bit mimarisini kullanan mobil işlemci, mevcut mobil işlemcilerin en hızlılarından. Bu arada Qualcomm, işlemcinin dört çekirdekli modeli olan Snapdragon 610'u da Mobil Dünya Kongresi'nde duyurdu.

Qualcomm, Apple'ın 64-bit işlemcili iPhone 5S'i tanıttığında hazırlıksız yakalanmıştı. O günden bu yana 64-bit mimarinin mobil işlemcilerde ne kadar gerekli olduğu çok tartışıldı, Qualcomm 64-bit işlemcilerin bir "pazarlama taktiği" olduğunu söylemişti. Dahası Qualcomm, geçtiğimiz sene 8 çekirdekli işlemcileri "aptal" olarak adlandırmıştı.

Bu arada Qualcomm, geçen seneki 32-bit'lik Snapdragon 800 işlemcisinin güncellenmiş sürümü, üst düzey ceplere yönelik Snapdragon 801'i de duyurdu. İşlem ve grafik performansı artan işlemci, artık 802.11ac Wi-Fi kablosuz ağlarını ve daha fazla LTE bandını destekliyor.

Mobil işlemcilerde pazarın lideri konumundaki Qualcomm'un artık 3 64-bit Snapdragon işlemcisi var. Firma, ilk 64-bit işlemcisi olan Snapdragon 410'u Aralık ayında tanıtmıştı.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 17 Yorum

Qualcomm'un tek sorunu asiri derecede yuksek lisans istiyor islemcilerine.

8 Çekirdeği bilmem ama 64 Bit kesinlikle aptallık değil. 0-1 mantığı devam ettiği sürece, yüksek hafıza kullanım için şart; kim ne derse desin, hafıza arttıkça programcılar daha büyük yazılımlar yazıyor.

@25 Şub 2014 00:24 Hafiza ihtiyacini bu kadar abartan programcilar degil, en azindan sahsi ve ticari yazilim gelistiricileri degil. Daha cok oyun programcilari ve grafikerler buna sebep oluyor, 1-0 mantigina gelirsek aslinda mantiktan cok isin temeli o yani olayin kendisi 1-0, +/- yani butun transistor sisteminin degismesi demek bunun cozumu kuantum islemcileri ama simdilik daha var.

@25 Şub 2014 07:50 Kıyamet kopsa grafikerlerden bilinecek yakında sanırım alakalı alakasız herkes bize sallıyor ne iş? son kullanıcı herşeyi en kısa yoldan yapmayı tercih ettiği için internet sitelerine girmek için bile browser kullanan kalmadı e yani her kullandığın sitenin uygulamasını kurarsan sana 32bit yetmez tabi

Apple 2011de öldü

@25 Şub 2014 01:04 yaa o yüzden hala iphone satıyor

@25 Şub 2014 07:28 Mübarek satması diyorsun ama pazardan haberin yok tek kral var oda samsung ister sev ister sevme:)))

dünyanın en gelişmiş işlemci üreticisi

rakip firma 64 bit işlemci çıkardığında salaklık demişler ama kendileri de 64 bit mimaride işlemci üretmekten geri kalmamışlar :)

snapdragon 810 asil bomba o.Bakalim ne zaman telefOnlara gelecek

Tükürdüğünü yalamış...

Apple işlemci 1 numara rakipsiz

Iyi de 4. Çeyrekte zaten Apple A8 işlemci kullanacak.

64 bit 32 bit hikaye bana göre çünkü ondan önce hız, performans ve harcadığı güç önemli. Şahsi telefonum 1 gün zor dayanıyor. Yeni pil aldım bana mısın demedi. Qualcomm dahil tüm cep entegresi üreticilerinin minimumunda minimumu güç tüketen entegreler (işlemci, wifi entegresi,bluetoth entegresi,ekran vs.vs.) üretmesi şart.

A7 applenin değil samsungun ürünü

@25 Şub 2014 18:27 Samsung sadece üretimini yapar. A serisi işlemcilerin mühendisliği tamamen Apple'a aittir.

Apple bile mi ? ahaha Hatırlartırım Qualcomm Snapdragon gibi bir seriyi çıkarmış firmadır, Apple ise telefon/tablet üretir. İşlemci konusunda yarışamaz bile

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir