Qualcomm'un yöneticisinin başı dertte

iPhone 5S'in 64 bit işlemcisini yerden yere vurdu, söyledikleri yüzünden işinden oldu!

64 bit işlemciler yüzünden işinden oldu

Mobil işlemciler üreten Qualcomm'un pazarlama bölüm başkanı Chandrasekher, Apple'ın yeni iPhone 5S'inde kullanmaya başladığı 64 bit A7 işlemciler için söyledikleriyle mobil dünyada ve Qualcomm içinde büyük tepki toplamıştı. 64 bit işlemcilerin çok gereksiz olduğunu, kullanıcılara pratik hiçbir faydasının olmadığını, mobil piyasanın henüz 64 bit işlemcilere ihtiyaç duymaktan çok uzakta olduğunu vurgulayan Chandrasekher Apple'ın 64 bit A7 işlemcisinin kullanıcıların gözünü boyamaktan başka işe yaramadığını vurgulayınca ortalık fena karışmıştı.

Olay üzerine Qualcomm da bir açıklama yayınladı ve Chandrasekher'ın teknik bilgisinin yorum yapmak için yeterli olmadığını ve analizlerinin yanlışlarla dolu olduğunu belirterek, mobil telefonların 64 bit işlemciler sayesinde masa üstü bilgisayarlara yaklaşan performans ve işlevsellik kazanacağının altını çizerek kendi pazarlama müdürlerini yalanladılar. Ve son olarak şimdi, Chandrasekher'ın şirketteki pozisyonunun değiştirildiği haberi geldi ve şirketin web sayfasındaki yöneticiler bölümünden Chandrasekher'ın ismi kaldırıldı.

Qualcomm mobil cihazlar için işlemci üreten bir tedarikçi olarak 64 bit işlemcilerden önemli bir kazanç sağlamayı düşünürken, pazarlama müdürlerinin yaptığı bu gaftan çok rahatsız olmuşa benziyor. Ancak bu gelişme aynı zamanda şu soruyu akla getiriyor: 64 bit işlemciler şu anda gerçekten gerekli mi yoksa telefon müşterilerinin gözünü boyamak için kullanılan bir makyaj mı?

Cem Şancı

Okuyucu Yorumları

Toplam 38 Yorum

Adam haklı 32 bit sistemi 10 yıl saltanat sürdü ve işletim sistemi bu 10 yılda 3-4gb ye ulaştı ancak telefon işletim sistemleri henüz 500 mb yi ancak tamamlamışken sanki 4 gb den büyük ram kullanabiliyorlarmış gibi 64 bit tabanlı işlemci çıkarıyorlar. 64 bit için işletim sisteminin 2 gb yi geçemsi yada ram miktarının ve anakartının bu sisteme hazır olması gerekiyor. işlemci hazır anakartta hazır desek 6-7 gb lik ram i neresine nasıl takacaklar. Ekran kartı ve diğer ek aparatlar bu makinalara ARM için nasıl uyum sağlayacak. Gerçektende 32 ile 64 bit arasındaki fark sadece sinek vızıltısı. ileride yeni telefon çıkarsa belki işlemciyi söküp ona takarsam ozaman bir işe yarar ?

@30 Eki 2013 13:47 şu 64bit işlemcideki 4gb ram cahilliğini bitirseniz artık. 64 bit işlemcinin önündeki tek engel yazılımdır. 500mb ram ile bile 64 bit işlemciyi kullanmakta bir mahsur yok. ama 32 bit işlemcide 3 gb dan fazla ram kullanmanın anlamsız olduğu bir gerçek.

@30 Eki 2013 13:47 64 bit mimarisini siz bence yeniden bir araştırın kulakdan dolma bilgilerle insanlar bilmeden nede güzel yorum yapabiliyolar çok tuhaf yorumları okuyorumda. 64 bit mimarisinin sadece ram ile alakalı olduğunu sananlar çok sayıda fazla

doğru söyleyeni dokuz köyden kovarlar

tabikide gerekli ben masaüstü bilgisayarda aldığım performansı cep telefonlarındada almak istiyorum

@30 Eki 2013 13:59 telefonunda sms, what's up, viber vb ile mesaj göndermek, youtube vido izlemek, internete girmek, basit fotoğraflar çekmek dışında ne yapıyorsunuz da 64 bit işlemciye gerek duyuyorsunuz? millet gerçeği bilmese telefonunda 3d modelleme vs yaptığını sanacak.

@30 Eki 2013 13:59 bunun için ram önemli 4 gb daha fazla data adresleyemediğin sürece bir işine yaramaz. amaç 2x veriyi işleyebilmek ancak bunun için 4 gb bir data yığınını aşman lazım ki o bahsettiğin performansı göresin.

@30 Eki 2013 15:13 3d oyun oynamak da 3d modelleme yapmak kadar işlemci gücü ister

hiç gerek yok 64 bit kullanması için en az 4 gb ram olması gerekir 4 gb üzeri olursa anca faydasını görürler 1 gb ramlı telefonda 64 bit olsa faydasını hiç görünmezsiniz sadece göz boyama sadece apple yaptığı

@30 Eki 2013 14:14 bir artısı daha var n64 bit kodlamsıyla yapılmış uygulamaları çalıştırır

@30 Eki 2013 14:14 Hayır arkadaşım. o laf şöyle 32 bit işelmcide 3 GB dan yüksek ram kullanmak anlamsızdır. ram dolmadığı sürece 64 bit işlemci performansı tam olarak gösterir. gerçi bu kural 32 bit içinde geçerli.

@30 Eki 2013 14 64bit in ram ile alakası senin zekan ile ters orantılıdır...

@30 Eki 2013 14:14 Bu işin sadece bellek ile alakası yoktur. 64 bit denilen şey veriyolu genişliğidir. Bu sayede tek seferde 32 yerine 64 bit veri yollayarak işlemler hızlandırılabilir.Gerekli midir orası ayrı bir mesele.

@30 Eki 2013 14:14 şaka gibi o windows için geçerli sayın okuyucu windows 32 bit sürümü 4gb üzeri bellek adreslemeyi desteklemez.ama gerçek olan şu yazılım destek vermediği sürece 64 bitlik işlemcinin bir anlamı yok

doğru söyleyeni dokuz köyden kovarlar...

Doğru söyleyeni 9 köyden kovarlar hesabı

ne gafı be adam %100 haklı... Apple iSheeplerin göünü boyamaktan başka bir iş bilmez...

@30 Eki 2013 14:50 doktoranızı mobil işlemciler üzerine yaptınız heralde bu yorumu yapabildiğinize göre ?

@30 Eki 2013 15:57 Doktora yapmaya gerek yok dostum biz iphone kullanıcısı olmadan iphone nun aldatmaca politikalarını ezberledk fakat siz kullanıcı olarak bunu göremiyorsanız sorun sizde.İşletim sistemini güncelle araya bir özellik sıkıştır kaptır gitsin piyasaya 3 liradan adamların sistemi bu.Senin gibi yoluncak tavuklar bol yani bunun farkındalar.

adam gerçekleri söylemiş

Maalesef adam dürüstlüğünün kurbanı olmuş."Haklısınız efendim!64bit işlemciler son derece gerekli böylelikle telefonlar çağ atlayacak" gibi sözler söyleyip yalakalık yapsaydı işinden olmazdı..

olayı sadece ram olarak düşünmemek lazım. 64 bit bir işletim sistemi, driverlar ve yazılımlar ile daha geniş veriyolu sayesinde daha perfortmanslı çalışacaktır. ayrıca günümüzde 2gb ram e sahip android cihazlar boştayken neredeyse 1.5gb ram kullanıyorsa emin olun çok yakın bir gelecekte 4-6gb lık tablet ve telefonları görebileceğiz.

64 bit işletim sistemimi hızlı yoksa 32 bitmi ? :D Virtualbox takılanlar iyi bilirler

ne kadar cahil var burada..Yav he he..

Benim cep telefonum bilgisayarımdan hızlı. Siz android kullanıp, yavaş diyemezsiniz. Suç işlemcilerde değil. Google'ın yazılımında.

yukardaki yorumların pek çoğu haklı apple göz boyuyor 64bit 4gb dan fazla ram kullanıyorsanız işe yarar (iphone 5s 1gb ram kullanıyor )

Ram ile işelemci arasındaki bağlantıyı eksik anlamışsınız. 64 bit işlemcinin önündeki engel ram değil. ram boş kalıyor ise 64 bit işemcide 1GB ram kullanmanın hiç bir mahsuru yok. 64 bit işletim sistemi rami çok tüketiyor diyorsanız orada haklı olabilirsiniz. ama bu durum yine yazılımsal bir sorundur.

bilmiyor olabilirsiniz. okuyun da öğrenin http://64bit.nedir.com/

Goz boyama diyenler Samsung 64 bit yaptiginda kosarak alirlar bize isheep diyenlerde galaxy sheep o zaman

@30 Eki 2013 18:24 a7 ile exynos 6 yı mı karşılaştırıyosun bence isimlere bakarak bile exynos kat kat daha güçlü bir işlemci olacağı belli...

Adam kesinlikle haklı apple qualcomm un üstüne binmistir qualcomm da adamın ustune binmistir olan adama olmuş yazık olmuş

Baba parası yiyenler ne bilsin teknolojiyi. anca ayfon demeyi biliyorlar. elma, 64 bit diye diye kaç bin dolara satacak. elmaboylar da ağızlarını yaya yaya 64 bit bu telefon diye gezecekler. Zannerdersin ki telefonda 3dx max la uğraşıp, corel draw çalışıyor. Sorarsın napıyorsun 64 bit le diye, şeker oynuyorum der :)

64bit geleceğin mimarisi Apple da yine bu teknolojide ilk oldu

@30 Eki 2013 19:58 128 Bit de geleceğin mimarisi. 128 Bit de çıkarsın o zaman. Yapmayın. Bu kadar gözü dünmüş hayranlık, insanın kendine bile zarardır.

E boşuna çıkarmadı Apple 64 bit li telefonları. Sektör ucuzlamaya başladıkça yeni teknoloji ayağına, istediği fiyat politikasını koruyacak. Nasılsa bizim millet alışkın, 64 bit çıkmış diye kurbanlık dana misali, 4 kişi birleşir ayfona girerler :))

Doğru söyleyeni dokuz köyden kovarlar :-)

64 bit iphone için olmaz ama note 4 ve s5 için gerekli dir ve Samsung bu cihazlara 64 bit işlemci takmazsa telefonu tutmaz bunlar gelişmiş telefon olacaklar ve ben bulara 32 bit yakistirmiyorum

64 bit iphone için olmaz ama note 4 ve s5 için gerekli dir ve Samsung bu cihazlara 64 bit işlemci takmazsa telefonu tutmaz bunlar gelişmiş telefon olacaklar ve ben bulara 32 bit yakistirmiyorum

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir