Qualcomm'un bütün kazancı cezaya gitti!

Qualcomm'un zar zor kazandığı milyar doların neredeyse tamamı, bu ağır ceza ile buhar olup uçtu!

  • Cem Şancı
Qualcomm'un bütün kazancı cezaya gitti!

Qualcomm, son zamanların hızlı yükselen mobil işlemci üreticisi olarak dikkat çekiyordu. Neredeyse piyasadaki her cep telefonunda bulunan Snapdragon işlemcilerini üreten Qualcomm, 2015'in ilk çeyreğinde 6.9 milyar dolarlık ciro yaptı.

Firmanın bu ciro içindeki karı ise 1.05 milyar doları buldu. Ancak Qualcomm, karının tadına bakamadan Çin'deki cezayla sarsıldı. Çin devleti yaptığı Antitröst soruşturması kapsamında Qualcomm'u suçlu buldu. 

Qualcomm şimdi, Çin devletiyle anlaşmak için, 975 milyon dolarlık ceza ödemeye razı oldu. Böylece tröst oluşturmaya kalkışmanın çok ağır sonuçlar doğurduğu da ortaya çıktı.

Qualcomm'un aldığı bu ceza, tröst uygulamalarının sona ermesine neden olabilir. Böylece piyasada daha sağlıklı rekabet şartları oluşacağından, işlemci fiyatlarının düşmesi, dolayısıyla telefon fiyatlarının da bununla birlikte düşmesi ihtimal dahilinde...

Okuyucu Yorumları

Toplam 13 Yorum

Tröst nedir kısaca belirtilseydi iyi olurdu

"Tröst" ne demek keşke onu da yazsaydınız.

beter olsunlar.......

Kisaca ayni isi yapanlar gizliden fiyat anlasmasi yapmalari

@26 Nisan 2015 21:55 tr piyasasındaki marketler hep yapıyor zaten bunda endüşük fiyat garantisi diyorlar.

@27 Nisan 2015 03:20 Bizde yasayla belirlendiği için tröst kabul edilmiyor bildiğim kadarıyla. Sadece internette, TTNet'in tekeli söz konusu...

tek bir ana firmanın büyük hissedarı olduğu, aynı tip ürünleri üreten kardeş şirketlerin ya da birbirleri ile sermaye ve ortak bağı bulunmayan fakat aynı tip ürünleri üreten birkaç firmanın, aralarındaki ticari rekabeti önleyerek, karlarını artırmak amacıyla resmen birleşmesi ya da gayrıresmi olarak ortak hareket etmesini engellemeye yönelik her türlü politik veya ekonomik girişim.

tröst,tekelcilikte denilebilir..bikaç şirket fiyatlarda anlaşıyolar hepsi yakın fiyat oluncada pahalı veya ucuz olmasıifade etmiyor sonucunda aynı fiyata sahipler..istedikleri gibi şirket karını artırabiliyolar bu sayede..şirketler tabiki bunu büyük kar etmek için kullanıyor haliyle

Tröst nedir açıklasaydın ya chip! Herkes sizin gibi YABANCI kelimelere alışkın değil.

Intel e bişi yok tabi

@akMurat intel amd ati nvidia aralarında anlaşma olduğu kesin.

irçok işletmenin iktisadi, mali ve teknik güçlerini biraraya getirerek tek bir işletme halinde kaynaşmasını sağlayan mali bileşimdir. bir araya toplanmış işletmelerin amaçları birbirine yakınsa tröst kurulabilir. tröstün amaçları: -ister üretilmiş veya piyasaya sürülmüş mallara, ister fiyatlara hakim olabilmek için piyasada kendi çıkarına bir tekel yaratmaktır. -üretimi rasyonelleştirmek ve maliyeti azaltmak için tröstleşmeye gitmektir.

Türkiyede de bir kola firması yapıyor ama bırakın devleti, kimse dokunamıyor bile....

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play