Qualcomm'un Quick Charge 4 Teknolojisi Bu Yıl Geliyor

Qualcomm, Quick Charge 4'ün bir telefonu 15 dakikada bu kadar şarj edebildiğini iddia ediyor!

  • Ali Ruhi Öztürk
Qualcomm'un Quick Charge 4 Teknolojisi Bu Yıl Geliyor

Eğer telefonunuzun şarj olmasını beklemekten nefret ediyorsanız, yakında bu derdiniz sona erecek. Bir kaç küçük zorluğun ardından, Qualcomm'un süper hızlı şarj teknolojisi olan Quick Charge 4, 2017'nin ortalarında akıllı telefonlar ile birlikte gelecek.

Qualcomm yaptığı açıklamada Quick Charge 4'ün en hızlı akıllı telefon pil teknolojilerinden biri olduğunu söyledi. Bu teknik, bir telefonu sadece 15 dakikada %50 şarj edebiliyor, ya da 5 dakika şarj ile 5 saat konuşmaya yetecek kadar enerji sağlayabiliyor.

Yeni şarj teknolojisi, önceki Quick Charge 3'ten %20 daha hızlı. Bu teknoloji Sony, LG, HTC ve Motorola'nın bir çok telefonunu destekliyordu.

Qualcomm'un iddiaları 2,750 mAh bir pili hızlı şarj etmesi üzerine kurulu. Şu an piyasada bulunan bir çok yeni telefon artık 3,000 mAh'yi geçen pillere sahip. Hızlı şarj teknolojisi pil ömrü sorununu çözmek doğrultusunda atılan büyük bir adım.

Quick Charge 4, USB Type-C ile çalışıyor. Kablolar aracılığı ile hızlanan şarj, küçük yazılım değişiklikleri ile desteklenerek geleneksel şarj cihazlarını daha bile geride bırakıyor.

Qualcomm henüz hangi telefonların Quick Charge 4 teknolojisi ile birlikte paketleneceğini açıklamadı. Cihaz üreticilerinin bu tip özellikleri uzun süre gizli tutması oldukça doğal. Qualcomm'a göre Quick Charge 2 ve 3 ile çalışan 600 milyon telefon satıldı.

Okuyucu Yorumları

İlk yorum yapan siz olun
Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play