Quantum bilgisayarlar normal PC'den yavaş mı?

Quantum bilgisayarlar, problemleri çözmekte, evdeki PC'lerimizden daha mı yavaş? İşte ilginç gerçek!

Quantum bilgisayarlar yavaş mı kalıyor?

Dünyanın ilk ticari Quantum bilgisayarları geçtiğimiz aylarda Google tarafından satın alınmıştı. Şimdi ise ikinci Quantum bilgisayar D-Wave 2, 15 milyon dolara Lockheed Martin tarafından satın alınıp Güney Kaliforniya Üniversitesi kampüsüne yerleştirildi.

Quantum bilgisayarlar normal PC'lerden 3.600 kat daha hızlı işlem yapabiliyor. Ancak bu bilgisayarların bazı alanlarda, normal PC'lerden yavaş kalması herkesi şaşırtıyor. Bilim insanları, Quantum PC'lerin gerçek hızının, normal bilgisayarlar tarafından çözülmesi zor problemlerde ortaya çıktığı görülüyor. PC'lerin gücünün yetmeyeceği kadar ağır işlemler Quantum bilgisayarlar tarafından hızla çözülebiliyor. Ancak normal bilgisayarların da çözebileceği küçük hesaplamalarda Quantum bilgisayarlar yavaş kalıyor zira Quantum bilgisayarlar hızlanana kadar, deyim yerindeyse, pist bitiyor ve normal bilgisayarlar problemi çoktan çözmüş oluyor.

Önümüzde bizi bekleyen Quantum bilgisayar çağı için bilmemiz gereken detay bu olsa gerek. Quantum bilgisayarların hızlı çalışabilmesi için çok büyük işlem gücü gerektiren uygulamalar gerekiyor.

Cem Şancı

Okuyucu Yorumları

Toplam 10 Yorum

O zaman hybrid yapmalari gerekiyor. Yük binmeye baslayinca geleneksel islemci quantom islemciyi hazirlayip görevi ona devreder.

@22 Haz 2014 21:16 Bunun okadar basit olduğunu sanmıyorum. çünkü bu işlemciler için çok özel programlar gerekiyordur. mevcut işletim sistemleri bile çalışmıyordur bu işlemcilerle. her iki işlemciyi destekleyen bir işletim sistemi olması gerekir. bunu şöyle düşün. hem ARM işlemci ile hem 8086 işlemciye uyumlu bir windows un olduğunu düşün. bu okadar kolay olsa idi mevcut işlemcilerle de bu fikir gerçekleştirilebilirdi.

bilgisayar pazarına yeni aktörler geliyor galiba. bazı aktörler silinecek gibi...

Yüksek ivmeleme için daha fazla zaman geçer başlangıçta. Değil mi :) FN:Hybrid=Melez

Haa baktik PC pazarindaki aktorler eskidi amele pazarinda da daha yakisiklilar var, sana ozel getirttik. Ifrit oluyorum su bir b*oktan anlamayan satis personelinin agzi ile yorum yapanlara...

@23 Haz 2014 00:21 cern'deki parçacık hızlandırıcısından mahallelerinede kurulacağını bekleyenleri görsen birde. Deyme gitsin

watch dogs ne güzel oynanir bunlarda ha

21 16 katılıyorum sana bencede boyle yapmalari lazim

Algoritma hatası

Ya abi hani şey vardır ya aşırı zekalı çocuğu normal okula koyarsın dersi dinlemez sıkılır ya. O hesap.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir