Quick Charge / Hızlı Şarj nedir, nasıl çalışır?

Telefonunuzu yarım saatte yüzde 60 şarja ulaştıran hızlı şarj teknolojisi tam olarak nedir; nasıl çalışıyor?

  • Zeynel A. Öztürk
Quick Charge / Hızlı Şarj nedir, nasıl çalışır?

Akıllı telefonlarımızın en büyük sorunu, pilinin çabuk tükenmesi. Bu sorunu ortadan kaldırmak için yedek pil taşımak istemiyorsanız, izleyebileceğiniz iki yol var: Büyük pile sahip bir telefon kullanmak veya hızlı şarjdan faydalanmak.

Hızlı şarj işlevinde Qualcomm'un Quick Charge (Hızlı Şarj) teknolojisi önde giderken, diğer işlemci üreticileri de kendi hızlı şarj teknolojilerini sunuyorlar. Ancak hangi teknolojiyi kullandığınızın çok fazla önemi yok; hızlı şarj sayesinde pil şarj süresini önemli derecede kısaltabiliyorsunuz.

Hızlı şarj nasıl çalışıyor

Her telefon, içerisinde güç yönetimini sağlayan bir devreye sahiptir. Bu devre, pilin belirli bir süre içinde ne kadar güç alacağını kısıtlar. Hızlı şarj, bu kısıtlamayı etkin bir biçimde azaltır. Güç adaptörü yeterince güç sağlıyorsa ve telefon, bu ek gücü alabiliyorsa, telefonunuz daha hızlı şarj olacaktır.

Telefonumda hızlı şarj var mı?

Hızlı şarj için şu üç şeye ihtiyacınız var:

1. Hızlı şarj destekli telefon veya tablet.

2. Yüksek voltajlı adaptör.

3. İyi bir USB kablosu.

Telefonunuzda Hızlı şarj veya "Quick Charge" özelliği yoksa, bu özelliği ona ekleyemezsiniz. Bu durumda yüksek voltajlı bir adaptör kullanmanız, şarj süresini kısaltmayacaktır. Benzer şekilde Hızlı Şarj destekli bir telefon, standart bir adaptör kullandığınızda hızlı şarj olmayacaktır.

Telefonunuzun Quick Charge'ı destekleyip desteklemediğini buradaki listeden öğrenebilirsiniz. MediaTek'in Pump Express'i ise şu an sadece birkaç cihazda destekleniyor.

Bir Quick Charge kablosunun özellikleri

Quick Charge, kablo olarak USB, USB Type A ve yeni USB Type C'yi destekliyor ancak kablonun en az 24 AWG (American Wire Gauge) olması gerekiyor. Burada daha düşük değer, daha büyük kablolar anlamına geliyor ve genellikle şu şekilde yazılıyor: 28/24 AWG. İlk sayı, veri kablosunun boyutunu söylerken ikincisi, güç telinden bahsediyor. Hızlı şarj için en az 24 AWG'ye ihtiyacınız var. 20 AWG USB kabloları, hızlı şarj için ideal olacaktır.

0'dan 100'e değil, 0'dan 60'a

Hızlı şarj, 10 bardağı büyük bir sürahiyle doldurmaya benziyor. Başta bardakları hızla doldurabilirsiniz, ancak 6 bardak dolduktan sonra hangilerinin boş olduğunu arayıp bulmanız gerekecektir ve bu, daha çok zaman alacaktır. Benzer şekilde hızlı şarj boş pillerde kendini gösterse de, pil seviyesi yüzde 60'lardayken aynı hızı elde edemeyeceksiniz. Qualcomm bunu Quick Charge 3.0'da çözmek istiyor, ancak henüz çalışmalarını tamamlamış değil. Bu arada yüzde 60'ın kabaca bir oran olduğunu söyleyelim - bazı telefonlar, yüzde 75'lere kadar hızlı şarj edebiliyor.

Marka önemli değil

Burada önemli bir nokta, hızlı şarj için kullanılan adaptörlerin bugün belirli bir standarda ulaşmış olması. Yani hangi telefonda hangi adaptörü kullandığınızın çok fazla önemi yok. Örneğin hızlı şarj özellikli bir Motorola şarj adaptörünü HTC One M8'i hızlı şarj etmek için kullanabilirsiniz.

Okuyucu Yorumları

Toplam 9 Yorum

Quick şarj listesi bağlantısı bozuk.

Teknik bir ayrintiyi duzeltmek gerek, hizli sarj icin yuksek voltajli degil yuksek amperli adaptör gerekir, yüksek voltaj cihazınıza onarilmaz sekilde hasar verebilir. Cihazinizin orijinal adaptorunu kullanin.

@30 Haziran 2016 10:39 Tam düzeltme yorumu yazacaktım sen yazmışsın arkadaş.

@30 Haziran 2016 10:39 bataryayı dahi patlatabilir Allah muhafaza...

@30 Haziran 2016 10:39 Hayır, Yüksek voltaj. Galaxy S6 meslea 5V'tan değil de 9V'tan şarj oluyor. Yüksek derken 220v demiyor adamlar

@30 Haziran 2016 10:39 çook biliyorsun.qualcomm üreticiler listesine bir bak ve sony den falan daha bilgiliyim diye övün.

Normal USB şarj aletleri 5V sabit gerilim sağlar. Telefonun pil kapasitesine göre çoğunlukla 1.5-2A seviyelerinde şarj aletleri sunulur. Gerilim sabit iken akımı yükseltmek bir süre sonra hem boyutların büyümesine hem de maliyetin artmasına sebep olur. QuickCharge ise gerilimi yükselterek akım sınırını aşmak için yapılmış bir teknoloji. QC 2.0 sürümünde 5V/9V/12V çıkış değerleri sağlanırken QC 3.0 sürümünde 3.2V ile 20V arasında değişken gerilim sağlanır. Önemli olan VxA=W yani güçtür.

Aferin işte bu...yazmaya üşeniyordum...bir dahakine önce ben yazarım artık napalım.

Bunu usb voltaj akım ve zaman ölçen bir cihaz ile yaparsanız telefonunuza olanları daha ne görüp anlayabilirsiniz. 2150 ma olan bataryam 5 vdc de şarj oluyordu. Gerilim artınca 8.38 vdc daha az akım işe %100 şarja ulaştım. Yaklaşık 1237 ma civarı.

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play