Radyasyona robotlar bile dayanamıyor!

Fukishima felaketinin ardından bölgede çalışan robotların bile yavaş yavaş "öldükleri" ortaya çıktı!

  • Zeynel A. Öztürk
Radyasyona robotlar bile dayanamıyor!

2011'deki felaketin ardından Japonya'nın Fukishima Daiichi nükleer elektrik santraline gönderilen robotlar, sızan radyasyonun etkilerinden dolayı "öldüler".

Halen çok büyük miktarda radyasyonun bulunduğu Fukushima tesislerindeki sorun, eriyen yakıt çubuklarını kaldırmak. Bu iş çok zor olduğu kadar, tehlikeli de.

Tesisi işleten Tokyo Electric Power Co (Tepco), ulaşılması güç çubukları çıkarmak için bölgeye bir süredir robot gönderiyor. Robotların bazıları suda yüzebilme yeteneğine bile sahip. Ancak radyasyona yaklaşan robotların kabloları eriyor. Şimdiye kadar reaktörlere gönderilen beş robot, kaybolmuş bulunuyor. Daha dayanıklı bir teknoloji geliştirmenin mümkün olup olmadığı ise bilinmiyor.

Müon ışınlarını (X ışınlarına benzer bir teknoloji) kullanan son robot ise ölmeden önce ancak "karlı" görüntüler gönderebildi. Tepco'da hizmetten çıkarma bölümünün başındaki Naohiro Masuda, Reuters'a yaptığı bir açıklamada her robotun binaya özel olarak üretildiğini, her birinin üretilmesinin ve kullanıma hazır hale gelmesinin iki sene aldığını söyledi. Site yöneticisi Akira Ono ise reaktörleri soğutmakta kullanılan ve ardından tanklarda saklanan radyoaktif suyun tekrar denize sızmasından dolayı "derin endişeler duyduğunu" belirtti. Tesislerin hizmetten çıkarılmasının 40 seneye kadar sürebileceği tahmin ediliyor.

Fukushima Daiichi felaketi 2011'de yaşanan şiddetli depremin ardından oluşan tsunami sonucunda meydana gelmiş, olayda yaklaşık 19.000 kişi ölmüş veya kaybolmuştu.

Okuyucu Yorumları

Toplam 8 Yorum

robot ölür mü bozulur mu ?

Bu Japonlar hep basa bela.

@12 Mart 2016 20:51 Dogru diyorsun kardesim.

@12 Mart 2016 20:51 Japonlar, hem teknoloji hemde iş ahlakı olarak yıllarca dünyaya yön vermiş ve erdem öğretmiş değerli bir millettir... Vicdan sahibi olmayanların bunu anlaması zaten düşünülemez... Türkiye de, onur sahibi olduğu için hatasının cezasını kendi kendine veren bir 3. köprü mühendisi vardı... Teknolojisine köle olduğun abd gibi ülkeler, diğer ülkelere ancak kan ve gözyaşı götürüyor...

Wikiye göre şirket 45-50 senedir hizmet veriyormuş, şimdi ise bir "40 yıl??" kirliliğini temizlemeyle uğraş.

nagasaki ve hroşimadan ders almamışlar hala nüklerle uğraşıyor bu çekik gözlü caponlar..

Bu şirket katıksız mal mı, bilmiyor mu aktif çubukların alfa-beta-gama bombası olduğunu?

Burdan bir hulk çıkar mı dersiniz?

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play