Radyolar için "Beğen" düğmesi tasarlamışlar!

Facebook'un "Beğen" düğmesinin ilk defa 1930 yılında düşünüldüğü hiç aklınıza gelir miydi?

Radyolar için "Beğen" düğmesi tasarlamışlar!

Facebook ile hayatımıza giren, "Beğen / Like" düğmesinin aslında 1930 yılında keşfedildiğini biliyor muydunuz?

1930 yılında elbette internet bulunmuyordu ama insanların radyolardaki programlarda yapılacak anketlere evet - hayır şeklinde cevap verebilmelerini sağlayacak bir cihaz çoktan tasarlanmıştı. Fakat radiovota isimli bu cihaz bir türlü hayata geçemedi.

New York Üniversitesi'de görevli Dr. Nevil Monroe Hopkins'in icat ettiği radiovota cihazı, insanların evlerinde radyo dinlerken, evet, hayır veya çekimser şeklinde oy kullanmasını sağlıyordu. Bu sayede insanlar, sevdikleri şarkılar için "beğendim" mesajı gönderebilirken, beğenmedikleri bir program için de "hayır" tuşuna basabiliyorlardı.

Ancak konsept ötesine geçemeyen cihaz, radyo istasyonlarında gerekli alt yapının kurulamaması nedeniyle hiçbir zaman pratik kullanım alanı bulamadı. Eğer kullanıma geçebilseydi, medyayı ve dolayısıyla dünyayı çok daha farklı bir yer yapması muhtemel bu cihazın gerçek etkilerini asla bilemeyeceğiz.

Cem Şancı

Okuyucu Yorumları

Toplam 4 Yorum

Çok güzel bir haber olmuş.Teşekkürler

Bugün smart tvlere uygulanabilir. Çok da iyi getiri sağlar. Daha başka şeyler de olabilir. Bir dizinin yayından kaldırılıp kaldırılmayacağına izleyici kitlesi karar verebilir. Dizilerin bölümleri oylanabilir.

Küçük bir şey gibi görünebilir ama çok şeyi değiştirebilirmiş.

radyonun ızgarasında dolby ses sistemlerinin sembolü mü var yoksa bana mı öyle geliyor? :)

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir