"Rahip" Paranoyası

Windows Live Messenger üzerinde yazılamayan "rahip" kelimesine Microsoft'tan açıklama geldi.

  • Cem Şancı

17 şubat gecesi Ekşi Sözlük'te ortaya çıkıp olayı kaynaklarına sormadan, taraf olan Microsoft Türkiye'den açıklama istemeden yayınlayan ve "paranoyayı" körükleyen haber siteleri vasıtası ile geniş kitlelere yayılan "rahip olayı"na Mİcrosoft'tan açıklama geldi.

17 Şubat gecesi MSN kullanıcıları, Windows Live Messenger üzerinde "rahip" kelimesinin gönderilemediğini fark edip bu sansürü laik-antilaik çatışması yaşayan Türkiye gündemindeki gelişmelere bağlayarak farklı yorumlar getirmişlerdi.

Microsoft bugün basına bir açıklama yapmak zorunda kaldı. İşte basın açıklaması:

"
Microsoft Türkiye tüm kullanıcılarına en iyi hizmeti sunabilmek ve en mükemmel deneyimi yaşatabilmek için çalışmaktadır. Windows Live Messenger bu kapsamda tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'de de kullanıcılarımıza sunduğumuz çevrimiçi bir hizmetimizdir. Tüm hizmetlerimizi olduğu gibi Windows Live Messenger hizmetini de gelen yorum ve değerlendirmeler ışığında sürekli gözden geçiriyor ve daha mükemmel hale getirmek için çalışıyoruz. Bu bakımdan "rahip" sözcüğü ile ilgili olarak yöneltilen sorular bizim konuyu bir kez daha gözden geçirmemiz için bir fırsat oluşturdu. Bu doğrultuda bazı bilgileri sizinle paylaşmak istiyoruz.

Ne yazık ki bugün çeşitli tehditlere sahne olabilen İnternet ortamında, virüs veya "phishing" tarzı dolandırıcılıklarla bağlantılı olan ya da bilgisayarlara zarar verebilecek güvenlik riski taşıyan belirli sözcüklerin, URL ve dosya tiplerinin kullanımını engellemek durumunda kalabiliyoruz. Bu nedenle Windows Live Messenger bazı dosya tiplerinin paylaşılmasına veya iletişimde bulunulan kişilere aktarılmasına engel olmaktadır. "Rahip" veya "summer2008" gibi yaygın bir şekilde kullanılan sözcükler güvenlik riski taşıdıkları zaman iletişimde güçlükler doğabilmektedir. Bununla birlikte, Windows Live Messenger kullanıcılarını korumanın en iyi yolunun bu sözcükleri engellemek olduğuna inanmaktayız.

Bu durumun yarattığı rahatsızlık bizi de üzmektedir. Ancak bu sözcük listesini sürekli güncellediğimizi, potansiyel tehdit taşıyan yeni sözcükleri eklerken, güvenlik riski oluşturmadığını düşündüğümüz bazı eski sözcükleri de listeden çıkarttığımızı bilmenizi isteriz. Bu kapsamda, Türkiye'deki uygulamada bahsi geçen sözcükleri tekrar değerlendireceğiz ve kullanıcılarımızın güvenlikleri için uygun olduğuna karar verdiğimiz takdirde bunları yeniden Windows Live Messenger'da kullanılabilir hale getireceğiz."

Okuyucu Yorumları

Toplam 29 Yorum

Bunu başka bir yerde okudum ve bazı yorumcular Rahip kelimesinin engellenmesini AKP hükümeti engellemiş olarak anlamışlar(yada işlerine öyle geliyor).Bu da ülkemiz insanlarının teknoloji yönünden ne kadar bilgisiz ve bazı kesimlere ön yargılı olduklarını gösterir.Gerçekten yazık...

hahaha bu nasıl açıklama ya ? rahip kelimesinin yaygın bir şekilde kullanıldığını da ilk defa duydum. komik olmuş gerçekten...

"Rahip" veya "summer2008" gibi yaygın bir şekilde kullanılan sözcükler güvenlik riski taşıdıkları zaman iletişimde güçlükler doğabilmektedir.

bu ne demek ki simdi? anlasılmaz bir windows iletisi daha mı :)

ha ha ha

çok saçma bir durum bu ben ne yazıp ne yaptıgımı bilmiyormuyum ki o adamlar benim yazdıgım kelimeleri engelliyor :S

saçmalamışlar !! hiçde açıklayıcı bir basın açıklaması olmamış

Bence çok saçma bir takıntı yazdığımız bazı kelimelerin ulaşmaması. Salt merak yüzünden soruluyorsa sorun yok ama sanki altta garip sebepler varmış gibi düşünüp komplo teorileri üretmeyi saçma ve gereksiz buluyorum. Bir kelimeyi yazarken gitmiyorsa eş anlamlısını kullanırım. Ben de merak ettiydim sebebini ama hiç de öyle derin anlamlar düşünmedim. Zaten yokmuş da :)

Hem bana ne rahipten. papaz yazarım ben hep :D Yaram yokki gocunayım. İsterse inceliyor olsun birileri yazdıklarımı. Asıl alltan alttan msn üstünden türlü türlü haltlar karıştıranlar düşünsün derdini.

İlginç olan konu
konuşmalara müdahale,
pek ya filtreleme işi gören sunucu yada program yada her neyse
msn konuşmalarının incelenmesi amacıyla kullanılmazmı?
kullanılır!
pishing'de buna kılıf olur.
microsoft'un işgüzarlıkları!
kendini polismi sanıyorsun arkadaş?
senin kadar pishing yapan kaç sahtekar var?
ha unuttum
sony.
Hd-dvd yi öldürmek için yemediği halt sahtekarlık kalmadı başardı da,
aslında hd-dvd hatayı ultra fiyat yaparak koymuştu ama 2.ci bir DVD kapasite yükseltme teşebbüsüde yok oldu
Pish-Hıck! billy amca
yemezler.

ilginç bir yorum.

ne demiş bunlar yaa saçmalamışlar resmen

Rahip Nedir?

1. gunah cikarmaya yariyan bir mutfak aleti

2. hristiyan din adamı anlamının dışında, herhangi bir dine hizmet eden din adamı anlamında da kullanılabilir, kullanılır. örnek: buda rahipleri.

3. siyah uzun ince palto ve yakasiz beyaz gomlek. cok abiye...

4.peygamberimizin çocuk iken sama yaptigi yolculuk ta basrada onun peygamber oldugunu anlayan rahip bahira'dir.

5. bidiim kadariyla; musevi ve muslumanlar disindaki dinlerde kendilerini halkin din islerini cekip cevirmeye adamis kisilere verilen genel bir ad.

6. Romantik ilişkilerden ve/veya cinsel münasebetlerden uzak duran erkeklere argoda verilen sıfat.

7. çekici olduğu iddia edilen erkek çeşididir. hristiyan alemine mensup kadınlarda yakışıklı erkeklerin yarısının gay kalan yarısının da rahip olduğuna dair bir inanç mevcuttur. rahipler ise, en azından bir kısmı, kadınlardan uzak durmaları gerektiğinin bilincinde bir davranış sergileyerek çocukları çekici bulmaktadır.

8. eskiden olduğu gibi günümüzde de geçerli olan bir olguya işaret eder rahibin ikircikli etkisi...onu çekici ve hayran olunası kılan ne varsa, ondan kaçma ve ondan nefret duyma nedenimizdir de aynı zamanda....önünde diz çöküp günah çıkardığımız bu kimseyi asla affedemeyiz..her zaman yanına koşar sonraysa arkasından küfrederiz...bu garip cazibe, bu büyülü kin eşanlamlı iki sözcük gibidirler.

9. ikinci nesil yazar.

10. on iki buçuktan tanrı.

11. msn messenger'da bloklanan kelime. crimson king ile test ettiğimiz kadarıyla sonuna ek getirilse veya cümle içerisinde kullanılsa dahi içinde rahip kelimesi geçen mesajlar karşıya iletilmiyor...

Kaynak: http://sozluk.sourtimes.org/show.asp?t=rahip

kuyruk acısı bu olsa gerek :)

ben rahip kelimesini bu sene ilk defa kullanıyorum. en son geçen sene bir fıkrasın anlattım. aa bi dakika... o papa fıkrasıydı. ben en son ne zaman rahip kullandığımı hatırlamazken o adamlar nasıl bu kelimeyi engeller yaa!

enteresan bi durum gercekten...

bence en doğrusunu yapıyorlar. şimdi otursam ve bir virüs yazsam. adını da rahip.zip veya benzer rahip.exe yapsam bu virüs msn den msn e bulaşsa hoş olur mu? Bence olmaz Bu tür virüsler zaten şu an piyasada. Summer2008 virüsü buna bir örnek. Bu konuda microsoft a destek veriyorum.

rahip kelimesini yasaklamak çok saçma. ne sakıncası var?

alıntı;
----------------------
"bence en doğrusunu yapıyorlar. şimdi otursam ve bir virüs yazsam. adını da rahip.zip veya benzer rahip.exe yapsam bu virüs msn den msn e bulaşsa hoş olur mu? Bence olmaz Bu tür virüsler zaten şu an piyasada. Summer2008 virüsü buna bir örnek. Bu konuda microsoft a destek veriyorum."
-----------------------------

ya biraz düşünsene o rahip.zip i papa.zip yapamazlar mı :S:S

kullanıcı kendini koruyamıyorsa msn mi koruyor kullanıcılarını bill amca para kazanamadığı servislerden başka türlüde faydalanıyor her kullanıcı bill in denetimi altında ne yapıyor ne ediyor bill amca bunları bilir biz Türkler bir koyun sürüsüyüz nereyi itilirsek oraya gideriz bir zamanlar icq du şimdi msn

Çok komik gerçekten. Bir sürü güvenlik programı var . Ne gerek var Microsoft un ..Bazı kelimeler zararlı program işareti olabilir....diye düşünmesine...işgüzarlık yapmasına !!!!!!!
Adamlar yakında ..Türban...RTE ...CHP ....DTP gibi sözcükleri de yasaklar ...buna da bir kılıf uydururlar.
PROTESTO EDİYORUM !!!!!!

izleniyoruz arkadaslar yahu bunun dahası otesı berısı mı var neyı tartısıyoruz

sadece bu tarz isimlerde virüsler olduğu için yasaklamalar konmuş!
saçma hiçbir yanı yok gayet güzel bi uygulama..

bence butun kelimeler yasaklansin,hepsinin kotu amacla kullanilma riski var, hem zaten artik yazmak da komple yasaklansin,msnde sadece sesli ve goruntulu konusalim,islik calmak serbest olsun ama ,insan keyiflendi mi ihtiyac duyabilir! nasilsa onda virus olmaz :S
ha bi de msn ve internet de yasaklansin,virus zaten hep bilgisayardan bilgisayara geciyor. vazgectim en iyi yasamak yasaklansin..... oh be sonunda dogru cozumu buldum :P
Not:koskoca microsoftu kucucuk beyinlerin yonetmesine uzuldum,sasirdim :(

Minareyi çalan kılıfınıda hazırlarmış. :) Palavra.

Olayın yaşandığı gün sözlükten okuyup bende farketmiş ve birkaç denememde doğru olduğunu farketmiştim...
Ancak haber yaptığını sanan ve teknoloji haberi adına saçmasapan haberler yayınlayan bir site(!) araştırma olarak ekşisözlükten birkaç entry okumayla sınırlı kalıp haberi olduğu gibi aktarmıştı...
Onların yapmaya üşendiği şeyi yapıp Microsoft'a mail attım ve yanıtı beklerken bugün burda haberi gördüm :)

Guzel arkadaslarım tabii ki de haklı yanlarıda var uygulamanın...İzleniyoruz demişşiniz sen adamın yazdıgı programı windowsu kullanıosan izlenmeye mahkumsun sen yaz bi işletim sistemi sen izle milleti ;)

yahu böyle bir şey yapılıyor neden insanlara söylenmiyor. ben arakdaşım photos.zip yolluyorum defalarca gitmiyor. kafayı yiyiyorum. neden.. microsoft engellemiş. ismini değiştirmek aklıma gelmiyor ki nerden gelsin. hayır böyle bir olay yaşamadım ama yaşayan eminim çok insan vardır. insan en azından sattığı (satmıyor orası ayrı ama sonuçta aynı kapıya çıkar) ürünün özelliklerini belirtmez mi?

Kelimeyi engelleyeceklerine virüse çare düşünsünler çok saçma bir uyglama, şaka gibi geliyor +o( Ben EXE dosyalarının engellenmesini saçma bulurken bunu duyunca hepten dumur oldum. Exe dosyalarını engelliyorlarda noluyor? zipli olarak resim maskesi altında aylardır msnde virüsten geçilmiyor...

adamlar engellese suç engellemese ayrı bir suç çok biliyorsunuz bu kadar kötü madem msn kullanmayın.neden açıklamamış diyorlar birde açıklasa hangi kelimelerin engellendiğini virüsü yazanlar o kelimeleri değiştirip başkalarıyla aynı saldırıyı yapmazlar mı?

Ya siz neyi tartışıyorsunuz ki hayretle okudum yorumları.. Açıklamayı beğenmeyen arkadaşlar ne bekliyorlardı? rahip kelimesi yasaklı olsaydı sadece tamam da böyle bi sürü kelime var adamlar söylemiş denemeler yapıyoruz diye ? Yani nasıl bir mantık arıyorsunuz siz şimdi ne bekliyorsunuz .. Söyleyelim ona göre açıklama yapsın microsoft

şu an kullanmakta oldugunuz telefonlardada "bomba" "telsiz" "silah" gibi kelimeleri filtreleyenlen ve görüşmeyi kayeden yazılımlar var kullanıp kullanmamak devlete kalmış

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play