Rakamlarla Google ve Facebook karşı karşıya!

Google ve Facebook arasındaki savaş kızıştı! Peki aslında hangisi daha büyük? İşte ilginç rakamlar.

  • Zeynel A. Öztürk
Rakamlarla Google ve Facebook+ karşı karşıya!
Eşsiz ABD ziyaretçileri. Kaynak: The Nielsen Company

Sosyal medyada giderek daha önemli bir hale gelen Google+, Facebook'la kafa kafa yarışmaya hazır. Bazı analistler, şansın 750 milyonluk nüfusu bulunan Facebook'un yanında olacağını söylerken bazıları ise farklı ürünlerde büyük sayıda kullanıcısı bulunan Google'ın dişli bir rakip olabileceğini düşünüyor.

Google ve Facebook karşı karşıya geldiğinde mevcut istatistikler, aşağıdaki gibi bir tablo ortaya çıkartıyor.

Kullanıcı sayısı: Google, ComScore'a göre küresel olarak oldukça önde: Şirket Mayıs ayında bir milyar eşsiz ziyaretçiye erişti, Facebook'un ziyaretçi sayısı ise 713.6 milyon.

Facebook, kişi başına sitede geçirilen sürede dev bir liderliğe sahip: Bu süre Facebook'da 6 saatken ve Google'da sadece 20 dakika.

Ancak yapılan bazı araştırmalara göre kullanıcılar Facebook'tan pek memnun değiller. Haziran 2010'da yapılan Amerikan Müşteri Memnuniyeti İndeksi (ACSI) E-Business Raporu'na göre Google'ın puanı 100 üzerinden 80 iken, Facebook'un puanı 64.

Gelirler ve çalışan sayıları

Çevrim içi reklam pazar payı. Kaynak: eMarketer

Gelirler: Google'ın gelirleri, herkese açık bir şirket olması nedeniyle biliniyor. Facebook'un gelirleri ise özel olduğundan pek net değil. Wall Street Journal'ın bir tahminine göre Facebook, geçtiğimiz sene 1.86 milyar dolar reklam geliri elde etti ve bu sene 4 milyar dolar reklam geliri elde edecek. Google ise geçtiğimiz sene 29.3 milyar dolar gelir elde ettiğini açıklamıştı (sadece reklamlardan değil).

eMarketer'e göre Google, geçtiğimiz sene çevrim içi reklam pazarının yüzde 38.5'ini elde bulundururken Facebook ise pazarın yüzde 4.6'sına sahip. Araştırma firması, Facebook'un bu sene yüzde 7'ye Google'ın ise yüzde 40.8'e yükseleceğini tahmin ediyor.

Google'ın gelirlerde Facebook'tan çok daha önde olduğu açık, ancak Facebook'un çok daha hızlı genişlediği göze çarpıyor.

Çalışan sayısı: Facebook bu konuda da herhangi bir bilgi yayınlamadı ancak bir tahmine göre Facebook 2.500 çalışana sahip. Google ise geçtiğimiz senenin sonlarında 24.400 çalışanı olduğunu söylemişti.

Google'ın gelirlerde olduğu gibi çalışan sayısında da çok önde olduğu görünüyor, ancak Facebook'un çok daha hızlı büyüdüğü gözleniyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 9 Yorum

google+ nın facebook ile kapışması oldukça zor gibi geliyor çünkü insanlar değişikliklere alışkın değil geçen günlerde facebook sohbet bölümünü değiştirdi kimse hoşnut kalmadı ama 1-2 ay sonra buna alışacak eskisini unutacak tıpkı önceki değişimleri unuttuğu gibi ama facebook u bırakıp google+ a geçmek yada ikisini birden idare etmek biraz zor olacağı için sadece google4 hesabı açmakla kalırlar ama facebooktan vazgeçmezler.

google tükürse yiyecez duruma geldik.

"Facebook'da 6 saatken ve Google'da sadece 20 dakika."

Farklı olmasını mı bekliyordunuz. Heralde insanlar google'da arama yapıp ne kadar güzel sonuçlar buldum diye zaman geçirmezler..

google+ nın facebook ile kapışması oldukça zor gibi geliyor çünkü insanlar değişikliklere alışkın değil .... facebooktan vazgeçmezler.
----------------------
olay değişiklikleri güzel sunmakta. Sadece chrome ile dahi bu işi becerebildiğini kanıtladı google.

google+ nın facebook ile kapışması oldukça zor gibi geliyor çünkü insanlar değişikliklere alışkın değil geçen günlerde facebook sohbet bölümünü değiştirdi kimse hoşnut kalmadı ama 1-2 ay sonra buna alışacak eskisini unutacak tıpkı önceki değişimleri unuttuğu gibi ama facebook u bırakıp google+ a geçmek yada ikisini birden idare etmek biraz zor olacağı için sadece google4 hesabı açmakla kalırlar ama facebooktan vazgeçmezler. ----google ı denemeden boyle bır yargıya varma :) facebookun o arayuzunden bıkmıs vazgecmek ısteyen ınsanlar google ı tercıh edecekdır =)

Bizim insanımız facebook bağımlısı bu ilgi hiç bir siteye yok.Google plus ın bir şey yapacağını zannetmiyorum.

facebook sayfasını bile bir çok insan google ile açtığını düşünürsek google plus tozu dumana katıp gelecek

Google gibi bir deve Facebook mu meydan okuyacakmış.Peh inanmayın.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost