Rakiplerini geçen sürpriz tarayıcı hangisi?

Tarayıcı savaşında son yılların en büyük olayı: Rakiplerini geçen sürpriz tarayıcı hangisi?

  • Ali Güngör
Chrome internet tarayıcı birden coştu
Mac ve Linux sürümleri çıkınca Safari'yi geçti

Google rüzgarıyla yelkenlerini dolduran Chrome internet tarayıcının Mac OS X ve Linux için beta sürümleri, gecikmelere karşın geçtiğimiz günlerde kullanıcılara sunulmuştu.

Mac ve Linux işletim sistemleri, Windows'un yanında pek yaygın olmamasına karşın, bu hamle sayesinde Chrome, Apple'ın Safari internet tarayıcısını geride bırakarak üçüncülüğe yükselmeyi başardı.

Net Applications firmasının 160 milyon tekil kullanıcı ile yaptığı araştırmaya göre, Chrome'un internet tarayıcılar içerisindeki payı 6-12 Aralık tarihleri arasında yüzde 4.4'e çıktı.

Apple'ın Safari internet tarayıcısı Chrome'dan çok daha eski olmasına karşın sadece yüzde 4.37'lik bir pazar payına sahip.

Bu arada 1. ve 2. sıra henüz değişecek gibi görünmüyor: IE kasım ayını yüzde 63.6'lık pazar payıyla ilk sırada tamamlarken, Firefox'un pazar payı yüzde 34.7 olarak gerçekleşti.

En ilginç savaşa hazırlanın!

Esas rekabet Linux üzerinde Firefox ile Chrome arasında yaşanacak

Chrome internet tarayıcı Mac ve Linux üzerinde Windows'ta yayıldığından daha hızlı büyüyor.

Net Applications'dan Vizzaccaro'ya göre Linux arenasındaki gelişmeler çok daha ilginç olacak. Linux'ta hakim tarayıcı Firefox, Windows'ta Internet Explorer ve Mac'te de Safari.

Chrome bu işletim sistemlerinin her birinde hakim tarayıcı ile yoğun bir rekabete girecek. Rakamlar şimdilik en sert rekabetin Firefox ile geçeceğini gösteriyor. Mozilla ile Google arasında da tarayıcı yüzünden gizli bir savaş var.

Chrome, internet tarayıcının ve Firefox ile rekabetin ötesinde yapılan bir analiz daha var. Chrome, Linux için çok önemli. Bir Linux türü olan Chrome OS, Linux'un takılı kaldığı yüzde 1'lik pazar payının ötesine geçmesini sağlayabilir.

Okuyucu Yorumları

Toplam 6 Yorum

chrome um benimmmmmmmmmmmmmmmmm:) FF çular saydıracaklar bana ama :D

Artık bilgisayar alırken işletim sistemi olmadan alabileceksiniz.
Özellikle bir dizüstü bilgisayar satın almak istediğiniz zaman bilgisayarın yanında işletim sistemi istememe veya başka bir işletim sistemi talep etme gibi bir lüksünüz yok. Her kuruşun bile önemli olduğu bu devirde kullanıcıların paradan tasarruf edebilecekleri seçenekler sunulmaması üzücü. Bunun yanında Türkiye�de oldukça olumlu bir gelişme gerçekleşti.

Star'ın yaptığı habere göre Ankara 1. Tüketici Mahkemesi, Pardus Kullanıcıları Derneği Başkanı Avukat Nihad Karslı'nın açtığı davayı haklı görerek, satıcı firmanın söz konusu işletim sistemi ücretini ödemesine hükmetti.

Bu durumu ''hukuksuzluk'' olarak nitelendiren Avukat Karslı, dava açtıklarını, bu davada işletim sisteminin bilgisayarın ayrılmaz bir parçası olmadığı ve tüketicinin tercih etme hakkı olduğunun savunulduğunu ve Ankara 1. Tüketici Mahkemesi'nin de bu talebi haklı gördüğünü bildirdi.

Karslı, şunları kaydetti:

''Bu davanın sonucu olarak, özgür işletim sistemi kullanıcıları gibi yasal işletim sistemi lisanslarına sahip kullanıcılar dava açmak yerine, satıcı firmanın zorluk çıkarması durumunda, mahkemenin verdiği örnek karar ile tüketici heyetine başvurarak, masrafsız bir şekilde istemediği işletim sistemini iade ederek ederini geri alabilir.

Bu davanın sonucuyla beraber beklentimiz, özgürlüğünü kullanan bilinçli bilgisayar kullanıcılarının oluşması, ülkemizde uluslararası firmaların kendi ülke hukuklarına göre hazırladığı son kullanıcı sözleşmelerinin değil, Türkiye Cumhuriyeti yasalarının geçerli olduğunun bilinmesidir.''

infomen firefoxçuyum ama sırf profil resmin için bile seninle ölümüne kankayız :)

Sayın 22:02,
Bir de işletim sistemi kaldırma, değiştirme gibi durumlarda, bilgisayarın garanti dışına çıkma saçmalığı var. İnsanlar Windows'tan memnun kalmayıp başka işletim sistemi kurarlarsa bilgisayarları garanti kapsamı dışına çıkıyor. Bu konuya da el atılması lazım.

Daha önce "chrome extension" haberinde yazmıştım "chrome için google toolbar'ı bekliyorum" diye.
Geldiği gün chrome kullanmaya başlıyacağım tabi yoğun olarak kullanmaya başlayınca ortaya neler çıkar bilinmez.

olgunakbaba sende benim kankamsın :)

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play