RAM dostu Chrome eklentisi: Tab Killer

Chrome sekmelerini kapatın ama istediğiniz zaman kolayca geri çağırın; RAM'iniz size kalsın!

RAM dostu Chrome eklentisi: Tab Killer

Chrome'da gezinti yaptığımız sitelere ait sekmeleri açık unutmak, sık karşılaştığımız bir sorun. Hatta bazen unutmak değil de, kasten açık bıraktığımız, daha sonra dönüp üzerinde çalışmayı planladığımız sekmeler de olabiliyor. Ancak bu işin bir yan etkisi var. Chrome sekmeleri bilgisayarın RAM'ini içten içe yiyor ve sonuç, yavaşlayan bir bilgisayar olarak bize dönüyor.

Fakat, Chrome Web Store'daki Tab Killer isimli bir eklenti, bu sorunu çözmek için zekice bir hamle yapıyor. Tab Killer'ı yüklediğinizde, tarayıcının sağ üstüne bir Q sembolü yerleştiriyor. Ardından, daha sonra tekrar dönmek istediğiniz ama o anda üzerinde çalışmayacağınız için kapamak istediğiniz sekmelerin üstüne gelerek sağ tuşla çıkan menüden "bu sekmeyi Tab Killer'e gönder" seçeneğini işaretliyoruz. Artık sekmede yer alan web sayfasının tam linki, Tab Killer içinde kaydediliyor. 

Sekmeyi kapadıktan sonra, tekrar o sekmedeki web sayfasına dönmek istediğimizde tarayıcının sağ üstündeki Q ikonundan, kaydettiğimiz sekmeyi seçiyoruz ve yeni bir sekmede kayıtlı olan web adresi açılıyor. Pratik olarak aynı sekme tekrar karşımızda duruyor. 

İndirin: Tab Killer

Cem Şancı

Okuyucu Yorumları

Toplam 20 Yorum

Bununla kimse uğraşmaz, üzerine tıkla oraya gönder tekrar oraya tıkla geri çağır vay anam vay. Sekmeyi çubukta uyutabilseymiş 10 numara olurmuş ama bu şekilde tamamen çöp bir eklenti.

Bende faydalı bir şey söyliyeceksiniz sandım. Ben web tabanlı bir programlar kullanaıyorum. ve aynı anda birden çok sekme açık kalmak zorunda ve bu sekmeler şifre ile girilen sekmeler. Tab killer ile kullanılamayacak türden Gerçekten Chrome ram kullnaımını azaltacak bir yönteminiz varsa paylaşın bizimle.

Böyle bir eklentiye ne gerek var. Chrome'un kendi görev yöneticisinden kullanmadığınız sekmelerin görevini sonlandırın.

onetab daha iyi. kapattığın tabın başlığını görebiliyorsun en azından

chrome hizli bir tarayıcı ama eklentileri berbat tercihim firefox ve portable kullanmanız tartışmayıda bıtırın artık ikisinin amacıda başka bence.

Adres çubuğunun sağında bulunan yıldız işaretine tıklamaya üşenen insanlar Q'yu mu kullanacak?

@16 Şub 2014 15:57 yada şöyle diyelim. Windows 8 de başlat tuşuna takılan insanlar Q harfini mi kullancak :)

Güzel bir özellik fakat bana pek güvenli gelmedi.

bu işin tek ilacı Windows 8.1 and IE 11... kafası çalışanlar ve pratik zekalılar anlamıştır...

Maxthon kullanın en iyidi

Gerek var mı zaten en az 4 gb ram var artık herkeste. bende 8 gb var şimdiye kadar ikinci 4 gb ram hiç kullanmadım desem yeridir hep 3 4 oluyor en fazla.

@gcb1903 millette para var diye boşuna demiyorum

16 GB ram var hissetmiyom hiç bişe

@16 Şub 2014 18:15 Adam gibi yazabilsen . Belki "bir şey" hissederdin !

bu yöntemin notepad'e kaydetmekten pek bir farkı yok gib.

fena eklenti değilde kullansın artık ya RAM dediğiniz kaç para ki :/

@16 Şub 2014 21:33 he ben 8 gb 1600 corsairi 84 liraya aldım geçen sene şimdi olmuş 250 lira nedir ki.

Firefox'un fare orta tuşu ile dahili, tab mix plus eklentisiyle harici yaptığı işlem. Chrome belleğinizi tüketiyorsa daha iyi seçenekler var. Hem fanatiklik yapmayıp diğerlerini kullandığınızda şirketler bir şeyleri düzeltmeye çalışıyorlar. Yoksa iş gücünü başka yere aktarıyorlar çünkü nasılsa çantada keklik diye düşünüyorlar. Buna en iyi örnek ie6 ve chrome'dan önceki firefox..

Buna gerek yok çünkü ram düşmanı chromeu tek kaldırın yerine firefox ya da Maxthon Cloud Browser kurun gayet iyiler Win8 de IE11 <3

yıne alakasız sacma sapan konu ve yorumlar ve yıne gulumsuyoruz bendekı laptopta 3 gb ram var bana bırı acıklar mı ramımı nasıl yıyecek ?? yahu mılletı takıntılı yaptınız yok ram yermıs bırakın bu ılserı bıseyler yazmaksa maksadınız onu anlarım :D

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir