Rehber: RAM nasıl boşaltılır?

Bilgisayarınızın RAM'ini boşaltarak sistemi nasıl hızlandırırsınız? İşte bu işin kolay yolları...

Process Hacker

Process Hacker'da en çok bakacağınız alan Pvt. Memory yani özel bellek kısmıdır. Bu her uygulamanın tek başına kullandığu uygulamayı göstererek size daha doğru bilgi sunar. Bu çubuğa bir kez tıklarsanız en çok kullanandan en az kullanan bir sıralama yapılır.

Örneğin en çok belleği Internet Explorer ve Outlook kullanıyorsa oyun açmadan ya da başka bir işe geçmeden önce bunları kapatmakta fayda var demektir.

"MSWinext.exe" örneğini ekranda görüyorsak bunun detaylarına bakarak Bing Bar olduğunu görebiliriz. Bu gereksiz yere bellek tüüketen, eksikliğini hissetmeyeceğimiz bir eklenti ve kaldırmak oldukça faydalıdır.

Normalde birbirine benzeyen SVCHost.exe'leri de tek tek kontrol edebilir ve gerçek uygulamayı görebiliriz. Örneğin Windows Defender çok bellek tüketiyorsa daha verimli bir uygulama kurabiliriz.

Okuyucu Yorumları

Toplam 13 Yorum

bilgilendirici ve fkir veren bir makale olmuş. Proces Explorer çok sevdiğim bir uygulamadır, sürekli kullanırım... çok iyi bir seçim olmuş...

aslında RAM' leri boşaltmanın bir yolu daha var...
kasanın yan kapağı açık ise RAM plakalarını yerinden çıkartmadan iki parmağınız arasında hafifçe sıkın ve içindeki GEREKSİZ DATALAR diş macunu gibi fışkırıp atmosfere dağılacaktır.

bu işlemi bir kaç defa nazik ve yavaşça yaptığınızda bilgisayarınızın performansı nasıl artıyor göreceksiniz... :D)

unutmadan... bilgisayarınız bazen çok ağırlşabilir... buda onun biraz sıkıntıda olduğunu gösterir. aslında bu durumu düzeltmek çoook kolay... onu alıp ara sıra doğal alanlara götürün, mesela piknik yapmaya yada deniz kenarına... kasasının yan kapağını da açmayı unutmayın, temiz hava onun iç organlarına (hd - ram - power vs...) iyi gelir...

olmuyorsa kasayı yan yatırın format atın
linux kullanıcıları da system32 yi silsin

Nafile tüm görselleri ve bahsi geçen uygulamaları kapatın kazancınız 150-200mb civarında olacaktır. En iyisi sistemde 4gb ram bulundurmaktır. zaten 2gb ddr2-800 ram 30-40 tl civarında. 2 tane alıp tak sonrasını unut gitsin.

amd phenom ii x4 965 3920 mhz ddr3 2gb 1792 mhz overclocklı ikiside sorun yok:D

msconfig den bahsetmemişsiniz . process explorerın svchostları göstermesi güzeldir çünkü bazıları virüs olabiliyor. win 7 de çok fazla dosya arka planda çalışıyor. xpnin tercih edilmesi boşuna değil. bu arada xp çiftte haç anlamına geliyor. yani sahte mesih. elin gavuru nelerle ugraşıyor. çaktırmadan hallediyor çogu şeyi.

Bundan kolay ne var bilgisayari kapatin ram'ler aninda bosalir.

Windowsu yeniden başlatın bitti.

Bizim milletin acayip huyları var. Millet doldurmaya uğraşırken biz boşaltmaya uğraşıyoruz. Bırakın kardeşim dolu kalsın. Boşalttığınız o yeri doldurmak için Windows boşuna zaman harcayacak.

edip yine cok komik her zamanki gibi :)

arkaşlar ne kadar saçma sapan yorumlar yapmışsınız tabili bilgisayar açıkkende ram boşaltmaya ihtiyaç var. farkında olmadan birsürü gereksiz program altyapıda devamlı çalışmakta buda ciddi anlamda hız kaybına yol açıyor görev yöneticisinde görünen programların hangisi gerekli hangisi gereksiz bilmiyorum surekli bunun kontrolünü yapıp otomatik temizleren bir program şart belki vardır henüz bulamadım Yanıtla · Beğen · Gönderiyi Takip Etmeyi Bırak · 3 saniye önce Facebook sosyal eklentisi

Beyler raminizi süpürmek istiyosanız elinizdeki bütün görselleri silin bu kadar basit

İnci Ya hepinizin bilgisayarı mı var?tablette de ram var unuttunuz mu Onu nasıl temizlicez?

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir