Rapidshare'den korsan karşıtı manifesto!

Ünlü dosya paylaşım hizmeti Rapidshare, yayınladığı manifesto ile bakın neler diyor...

Rapidshare'den korsan karşıtı manifesto!

Korsanla olan ilişkisini tamamen kesmek isteyen ve isminin korsanla anılmasına engel olmaya çalışan dosya paylaşım sitesi Rapidshare, 4 sayfalık bir "korsan karşıtı manifesto" yayınladı.

Rapidshare'in avukatı Daniel Raimer tarafından yazılan manifesto ile şirket, telif haklarını çiğneyen web sitelerinin daha kolay kapatılmasını sağlayacak kanunlar meydana getirmeyi öneriyor. Rapidshare'in önerileri arasında dosyaları varsayılan olarak gizli yapma, birden fazla şikayetin ardından hesapları kapatma ve telif hakkının çiğnenmesine karşı alınacak önleyici tedbirler yer alıyor.

Raimer, bir basın açıklamasında konu hakkında şu sözleri sarfetti: "Korsan, ciddi bir sorun... Onun kökünü kazımak için gücümüzü topluyoruz ve ...diğer veri lojistiği şirketlerinin de aynısını yapmaya davet ediyoruz". Belgenin tamamına bu adresten erişilebiliyor.

Sitenin bu manifestoyu, yakun geçmişte kapatılan MegaUpload ve benzeri pek çok paylaşım sitesinin başına gelenlerden korktuğu için yayınladığı düşünülüyor. Son dönemde yaşananları göz önüne aldığımızda, bunda çok da haksız oldukları söylenemez...

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 21 Yorum

Korsan sayesinde trilyonluk şirket oldular, ne çabuk unuttular.

Korsan olmasaydı bugüne kadar rapidshare diye bi site kalırmırdı acaba bu sitenin büyümesinde ve marka olmasında korsanın hiç mi katkısı yok şu an itibariyle hala serverlarınızdan film indiriliyor çıkmışsınız korsan karşıyız falan filan kapatılma korkusu var galiba yalakalık yapıyorlar..

ya bunların kullandığı sistem bile korsandır neyin peşindesiniz hala anlamıyorum. sanki bunların herşeyi 4x4 luk beyin terk.

Bence Dükkanı kapa başka iş yap,Millet seni niye kullansın yok yere

Napster ile başlayan ve giderek gelişen P2P ağlarına nasıl bir önlem alacaklarını merak ediyorum doğrusu. Lakin Napster kapandı ve ardından mantar gibi benzerleri (ARES, iMesh, E-Donkey, Lime Wire (kapandı)), v.s.türedi. Rapid paylaşımı engelleye bilseler de önüne geçilebileceğini çok tahmin etmiyorum. Ben sanatçı yada yönetmen olsam eserlerimi piyasaya sürmeden önce Apple Store, TTNET Müzik, Android Market gibi yerlere satmaya çalışırdım. Hiç değilse emeğimin bir kısmını böylece kurtarabilirdim.

o zaman sitelerindeki 7 ve benzeri işletim sistemleri ve hd flim linklerini kaldırsın tekrar konmasını engellesin.

ortalığı karıştırma rapid, zamanında korsan sayesinde trilyonları götürdün, bir numara oldun, millet senden premium satın alarak, seni zengin etti

madem korsana karşısın o zaman korsandan kazandığın trilyonları iade et bakalım

milleti dolandırdın premium satışlarıyla resmen, sen bu konuda ahkam kesecek son site bile değilsin

paraları topladın bankaya attın faize tabi işin bitti, şimdi yediğin kaba tükür, korsancıları ortaya at harca, yok ya?

ne zamanki liderlikten düştün, tercih edilmedin, piyasadan silindin, korsana saldırır oldun hayırdır?

liderken korsana laf etmezdin? paraları götürürken korsana karşıyız demiyordun?

tabi modan geçti, nasıl olsa biz bittik diğer dosya siteleri de bitsin di mi?

uyanıık.

işte bu insanlar böyle, korsana karşıyız diyenlere asla inanmayın

bu rapidki bir zamanlar piyasada tek liderken ağzını bıçak açmazdı, milleti baya bi dolandırdı premium fiyatlarını şişirip şişirip

şimdi sinek avlıyor ya amacı su an popüler olan diğer dosya sitelerini bitirip, durumu eşitlemek.

boşuna çırpınma

bu acıklamanın üstüne rapidle daha işim olmaz rapid bu kadar popiler nasıl olmuş once bu sorunun cevabını versin

Kullanıcı diyelim korsan kullansa ve kullandığını çok beğense ya gider orjinalini alır ya da programı vs. överek(tanıtım gibi olur) paranın hakkını verir zaten.

Ne demişler arkadaş 3 kuruşluk dosya paylaşım sitesine 6 kuruşluk değer verirsen 3 kuruşa seni satar !

yaşasın torrent ;)

Bir .txt( en basit metin belgesi) içerisine gizlenmiş magnet link i olan bir dosyayı nasıl bulup korsan'ı engelleyeceklerini düşünüyorlar ??? Eğer dosyaların içeriklerini inceleyip böyle bir ithamda bulunmaya kalkışacak olurlarsa özel hayat'a tecavüz , kişilik haklarına tecavüz veri gizliliği ilkelerini hiçe saymış olurlar ki bu da rapidshare 'e dava açan kişi zengin eder. ;) Sevgiler. Açık kaynak artmadıkça , şirketler insanların alımgüçlerine göre fiyat belirlemek yerine zenginliklerine kat ve kat znginlik ekleyecek fiyatlar biçtikçe. korsan da onlara kefen biçecektir.

ah gitti canım megaupload....

rapidshare in de uzantisinda oldugu donemlerdi. adamlar resmen korsan yayin kurmuslardi siteyi.

korsani engellemenin tek yolu bedava gibi yapmak. google mesela, facebook, gibi dunya devlerine bakarsaniz benzer stratejiyi guduyorlar. son kullaniciya bedava, son kullaniciya ulasmak isteyen kurumlara parali hizmet ediyorlar(reklamlar degil) google in isletme cozumlerine bakin mesela bizim bedava kullandigimiz hizmetlere nasil ekler yapip ucretli abonelikler sattigi. bunu pek hala. sinema sektoru, oyun sektoru, program sektorude yapabilir.

oyunlarda resmen bambaska bir dunya yaratiliyor bazi oyun ureticileri sponsorda aliyorlar oyunun icine de koy farkli seyler ve bedava gibi dagit. binler yerine milyonlara ulas dah cok kazan. filmine alacagin reklamla saglam anlas sonucta iyi bi film olursa defalarca izlenecek.

korsan kullanımının ve torrent'in bu kadar yüceltilmesi korkunç bir şey, bir torrent arama motoruna girip yazacağınız bir kaç anahtar kelime ile binlerce dolarlık hatta onbinlerce dolarlık programları, binlerce dolarlık film ve müzik arşivini bir kaç gün içinde hard diske indirmek RESMEN HIRSIZLIKTIR...gidip bir bilgisayar mağazasını soymuyorsanız, korsan da indirmeyin, bir eseri ortaya koymak hiç de kolay bir iş değil, bir keresinde masaüstü göster simgesi oluşturmaya çalışana kadar akla karayı seçtim.kalkıp parasını ödemeden o eseri çalmak emek hırsızlığıdır.ben de bayılmıyorum her yıl milyarlarca dolar kar elde ede3n şirketlere, burada onların avukatlığını da yapmayacağım ancak korsan paylaşımı hiç de adil değil, bir sabah iş yerinizi açtığınızda içerisinin bomboş olduğunu farz edin. sanal hırsızlığın insanları rahatsız etmemesi şundan kaynaklanıyor: bir şeyi sayısız kere çoğaltabiliyorsunuz, sayısız kere paylaşabiliyorsunuz.ancak bir ürün sadece o kişinin kullanımına özel oalrak satılıyor, soy ismi dotcom olan korsan paylaşım sitesi sahibinin rüyamızda göremeyeceğimiz lüks malikanesini ve otomobillerini gördünüz.şimdi kalkıp bunun adil bir şey olduğunu söylemeyin.korsan dosya paylaşım sitelerinin tek tek kapandığını görünce sevinmiyor değilim.maalesef ülkemizde lisanslı ürün kullananlara enayi aptal gözüyle bakılıyor, uzakdoğu ile birlikte korsanın en yaygın kullanıldığı ülke konumundayız,. rapidshare'e gelince: korsan dosya paylaşımının en köklü sitelerinden birisi. uzantısı .de olduğu zamanlardan beri.şimdi kalkıp böyle bir şey demelerinin altında ne var acaba?

İnternette hırsızlık olmaz, paylaşım olur. Emeğe saygı lütfen.

@ifree

Tamam korsan kullanımı pek iyi bir şey değil hatta belkide "HIRSIZLIK(!)". Fakat burada tek suçlu korsn veya korsanı kullananlarmıdır. Örenğin insanlar sırf iş gereği bazı yazılımlarla çalışmak zorundalar. 3d yazılımları gibi ve bazı zamanlar geliyorki gereken özellik o yazılımın sadece en son çıkan sürümünde mevcut bulunduğu için insanlar gidip en son çıkan sürümünü yığınla para döküp alıyorlar. Özellikle 3d yazılımlarının diğerlerinden bir hayli tuzlu olduğunu düşünürsek burada soyguncunun kim olduğunu da anlarız. Üstelik bu olaylar sadece 3d sektöründe değil yazılımın kullanıldığı her sektörede meydana gelmesinin önü açık olaylardır. Bir de şu var: masaüstü göster simgesi oluşturana kadar akla karayı seçtim. Bu da neyden kaynaklanıyor biliyormusun? Tamamen senin savunmadığını iddaa ettiğin fakat resmen avukatlığını yaptığın yazılım şirketleri ve korsan düşmanlarından kaynaklanıyor. Nasıl mı ? Hemen anlatayım. Şimdi programcılığa heveslenen ve bu işte profesyonel olmasa da kendi çapında bir şeyler üretmeye çalışmak isteyen insanlar internette bununla ilgili kaynaklar aradıklarında ne bulabilirler : ben söyliyeyim kendilerine yetmeyecek basit kaynaklar o da gönüllülerce paylaşılanlar.
Nereden mi biliyorum ben de bir zamanlar hevesleip bu işe kalkışmıştım fakat bir yerden sonra bu işin internetten olmayacağını mecburen o
%90ını anlamayacağım ingilizce kitaplara para bayılmam gerektiğini anladım ve vazgeçtim. İşte bütün olay bundan ibaret. Bu şirketler zarar görüyorlarsa kendi politikaları yüzünden. Son olarak bu sözüm herkese ;
Korsana karşı mücadele vermekten vageçin artık.Kimse korsana karşı başarı sağlayamamıştır ve sağlayamayacaktır korsanı bitirmenin tek yolu ise Açık Kaynak Kodlu yazılımlardır.

yok öyle ütüp ütüp kaçmak...

@bana cevaben yazan ziyaretçi 14:37

spesifik 3d veya diğer çok pahalı yazılımlarla çalışan şirketler bunun sonucunda da binlerce hatta milyonlarca dolar kar elde ediyorlar, zaten bunlar da parası neyse bastırıyor alıyor, sonucunda da yüzlerce binlerce dolara sattığı ve toplamda da kamyon yükü para kazandığı ürünler çıkıyor, ve masaüstü göster simgesini (XP için) oluşturmak için gerekli bilgiyi de o ürünü piyasaya süren microsoft'un sitesinden buldum.
programcılığa heveslenmek, hackerlara özenmek biz Türklerin genlerinde olan bir şey ben de heveslendim denedim falan ama öyle hevesle kitapla falan olmuyor, çok iyi bir matematik zekasına sahip olmak gerektiğini ve sırf bu işin eğitimini almak gerektiğini anladıktan sonra ben de vaz geçtim, evet Türkçe kaynak bulmak çok zor, İngilizce kaynaklar ise derya deniz, (mesela wibit.net internet üzerinden saatlerce süren bir çok programlama diline yönelik muazzam bir kaynak sunuyor üstelik bedava ancak İngilizce, istersen gir üye ol izle) Türkçe kaynak olmaması konusunda ise burada suçu kendimizde aramamız gerek. kitaplar demişsin ancak o bahsettiğin kitapları çok çok iyi biliyorum, yeni başlayanlar için seviyesi kitaplarda bile bazı kriterlervar bazı prgramlama dillerini bilmek gibi.istersen youtube'dan Stanford Universitesi veya MITnin pgramcılık temelleri derslerini takip edebilirsin.bir şey fark edeceksin: ilk derslerin izlenme sayısı 500.000in üzerinde iken sonlara doğru bu sayı düzenli olarak düşüyor 10.000 20.000e kadar düşüyor.Korsanla mücadele edilemeyeceğini söylüyorsun ancak durum hiç de öyle değil, megaupload'un milyarder kurucusu tutuklanıp kodesi boyladıktan sonra bütün dosya paylaşım siteleri tek tek kepenk indirdi
Bir de şu var: korsan sadece yazılımlar konusunda değil: Film ve müzik korsancılığına karşı neler söyleceksin? tek tıkla flac formatında bir albümü indirmek yarım saatini almaz, açık kaynak konusunda sana katılıyorum, ancak artık akıllı telefon ve tablet çağındayız: ve bunları mecbur bilgisayara bağlayıp program yükleme güncelleme yedekleme senkronize etmek zorundayız, Linuxda bunlar mac ve microsoft la yapıldığı gibi yapılmadığı sürece Linux'un da işi çok zor

@ifree

Orada 3d sektörünü ornek verdim fakat ardından sadece 3d sektöründe bunun yaşanmadığınıda belirttim. Benim programcılığa heveslenmem pek de hackerlar yüzünden oldu sayılmaz. Ama her ne olursa olsun bana kattığı şeyler azımsanamaz derecede. Mesela demişsin programlama dilleri bilmek gerekiyor. Evet bunu bende biliyorum hatta piyasada freware olan adam gibi compiler olmadığınıda biliyorum. TAbi bir kaç tane hariç (mesela bir zaman benimde kullandığım devc++). Üstelik bu heveslenenleri de hafife almamak lazım. Aralarında kendi alanlarında uzman kişiler bulunsada, çoğunluğunu bidiğim kadarıyla gönüllü ve hevesli kişilerin oluşturduğu bir grup tarafından ortaya çıkarılmak için çabalanan , belkide bu zaman kadar türkiyede ortaya konulmuş en ciddi ve en iyi oyun projesi olacak "Civilization of Ottoman" adlı oyun, En başta içlerinde, başkalarının kırmak için can attığı o hevesi taşıyan insanlar olmak üzere, Kimsenin hafife alınmaması gerektiğinin en açık kanıtıdır. Pek tabii ki ben de biliyorum sadece kitapla olmuyor fakat bu işi kendine şimdilik adeta bir hobi niyetiyle sürdürmek isteyenlerin daha fazlasına da ihtiyaçları olmayacktır. Fakat ikimizinde bunları bilmesi , gerçeği, tüm bu olayları sadece para etrafında döndüğünü ve paranın kölelerinin, rakiplerini hukusal fakat hiç bir etik yanı olmayan yollarla yok etme çabası içinde oldukları gerçeğinide değiştirmiyor. Nası mı? İşte böyle:
Linux'u örenek vermen çok iyi olmuş. Dedin linuxda güncelleme, yedekleme senkronizasyon Windows&mac de olduğu gibi değil. Bunu nedeni ne? Yine microsoft ve apple. Bir örnek vereyim. Linuxde , Windows daki kadar oyun olmadığını sende fark etmişsindir. Bunun nedeni de Linuxde Microsoftun DirectX'inin olmaması(tabiikide microsoftun politikalrı), bunun sonucunda da oyun üreticilerinin linuxu üçüncü beşinci yedinci sıralara koymaları, hatta çoğu zaman listeye bile almamalarını görüyoruz. Bu sefer altını çizerek söylüyorum, linuxa kaşı uygulanan bu engelleme, yol kesme politikaları sadece oyun alanında değilneredeyse her konuda uygulanıyor.
E linuxun elinde de sihirli değnek yokki, tüm bu şartlar altında diğerleri ile rekabet etsin.
O kepenk kapatanlar korsan sektörünün kaç ta kaçı acaba bunu da düşünmek lazım. Upload siteleri kepenk kapatıyor diye korsanın biteceğini sananlar, bilmelidirler ki büyük bir yanılgının tam ortasındadırlar. Böyle yazdım, çünkü bunu sizinle bu fikiri alış-verişimizde, size sadece saldırmak amaçlı yazmadığımı göstemerk istedim. Upload siteleri ölürse torrent var. Hadi onlarda bitti diyelim çoğumuzun pek sevmediği hackerlar mutlaka bu işe el atacaklardır.

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir