Raspberry Pi: Minik "dev" PC!

Son dönemde herkesin ilgisini çeken ucuz ve "minicik" PC Raspberry Pi hakkında her şey...

Anıl Öğütveren

Bu aralar tüm gözler Windows 8 üzerindeyken, diğer taraftan başka türden bir bilgisayar teknolojisinin ayak sesleri duyuluyor: Raspberry Pi'nin gelişi...

Raspberry Pi, gönüllü bağışlarla geliştirilip çocuklara programlamayı öğretmek için dizayn edilmiş, Linux tabanlı bir bilgisayar. Fakat aynı zamanda kelime işleme (Notepad, Microsoft Office Word gibi) ve çeşitli günlük işleri karşılayabilecek bir bilgisayar.

BBC Micro'yu hatırlayanlar, Raspberry Pi'nin onun 21. yüzyıldaki versiyonu olduğunu düşünebilirler.

Raspberry Pi nereden geliyor?
Raspberry Pi, 2009'da kurulan hayırsever Raspberry Pi kuruluşunun çalışması. Bu çalışma Cambridge Üniversitesi laboratuarları ve Broadcomm şirketi tarafından desteklenmiş. Broadcomm işlemcileri cihaza güç katıyor. Raspberry Pi Kuruluşu'nun başkanı David Braben kuruluşun amacını söyle açıklıyor: "Raspberry Pi insanların basit işlemlerini gerçekleştiren, okula götürülebilecek ve üzerinde ilginç işlemler yapılabilecek oldukça kuvvetli ve çok ucuz bir cihaz".

Wikimedia'dan Liz Upton ise, bu minik cihazı "Raspberry Pi güçsüz görünebilir fakat o yine de Linux destekli bir bilgisayar" sözleriyle tanımlıyor.

Raspberry Pi'ye neden ihtiyacımız olsun?

Günümüzde okullarda IT eğitimi demek bilgisayar bilimi değil, IT okur yazarlığı anlamına geliyor. Bu yüzden çocuklara uygulamaların nasıl yapıldığından çok nasıl kullanılacağı öğretiliyor. Royal Society'e göre durum şu: "Etrafımızdaki birçok insanın teknoloji kullanırken kendilerini rahat hissetmelerini başardık fakat bu akademik bilgisayar biliminin derinlerinin anlaşılmasına yardımcı olmadı. Yani teknolojiyi kullanırken sadece nasıl kullanılacağını öğreniyoruz. Aslında bu yanlış. Çünkü geliştirmek için nasıl yapıldığını da bilmeye ihtiyacımız var. Pi'nin bu açığı kapatacağını düşünüyoruz. Tabi ki bu bilgisayar bilimi ve IT ile uğraşan kişiler için geçerli..."

Peki ama kimine göre bilgisayar, kimine göre küçük ve basit bir cihaz olan Raspberry Pi'nin fiyatı ne kadar? Raspberry Pi'nin piyasaya sürülen iki farklı modeli var. Türk Lirası'na vurduğumuzda 50TL değerindeki A modeli ile 35 TL'ye satılan B modeli... Ancak tahmin de edebileceğiniz gibi, yanında klavye ve monitörü ayrıca almak zorundasınız.

Raspberry Pi'nin özellikleri

Raspberry Pi'nin işlemcisi 700 Mhz saat hızında çalısan ve Vdeocore4 GPU'ya sahip olan bir Broadcomm işlemcisi. Bu OpenGL ES 2.0 ve donanım destekli OpenVG ve 1080p HD Video desteği sağlıyor. Anakart ile birleşik 256 MB RAM, HDMI soketleri, USB 2.0 girişi, RCA video çıkışı, 3,5 mm ses çıkışına sahip olan Pi, gücünü MicroUSB girişinden alıyor.

B modelinde ise bunlara ek olarak ikinci bir USB 2.0 girişi ve 10/100 BaseT Ethernet bağlantısı var. Her iki modelde de sabit disk yok; sadece SD kart ile başlatılıyor.

Raspberry Pi'yi satın aldığınızda sahip olacaklarınız bunlar... Pi'yi TV'nize bağlayabilirsiniz ama dileyenler bir monitörü ayrıca satın almak zorunda. Tabii ki bir klavye ve bir fareye de ihtiyacınız olacak. Onlar için de ayrıca para harcamanız gerekeceğini unutmayın.

Raspberry Pi'nin İşletim Sistemi

Raspberry Pi yazılım olarak Linux-Fedora kullanıyor. Bu işletim sistemi Phyton, BBC Basic, C ve Perl gibi programlama dillerini destekliyor. Yazılım olarak Fedora kullanmak zorunda değilsiniz fakat bu bilgisayarın işlemcisi ARM yapısına sahip olduğundan son zamanlarda çıkan özellikleri destekleyemeyebilir.

Bu arada ARM hakkında da biraz bilgi verelim... ARM mimarisi (orijinal adı Acorn RISC Machine) pek çok gömülü tasarımda kullanılan 32-bit RISC işlemci mimarisi. Güç tasarruf özelliklerinden dolayı, ARM işlemciler mobil elektronik gibi düşük güç tüketiminin kritik bir parametre olduğu pazarda en fazla tercih edilen CPU sınıfı.

Günümüzde ARM işlemci ailesi tüm yeryüzündeki 32-bit gömülü işlemcilerin yüzde 75' ini oluşturuyor. ARM işlemciler taşınabilir cihazlardan (PDA, cep telefonu, medya oynatıcılar, avuç içi oyun üniteleri ve hesap makineleri) bilgisayar parçalarına kadar (disk sürücüler, masaüstü yönlendiriciler) tüketici elektroniğinin her alanında yoğun olarak kullanılıyor.

Raspberry Pi'nin Çıkış Tarihi

Raspberry Pi'nin B modeli Avrupa'da satışa sunuldu. Şu ana kadar görünen, Raspberry Pi'nin okullardan çok kişisel kullanım için alındığı. Yani kişisel amaçlı alım daha yoğun. Plan ise hazırda bu bilgisayarı kullanan gönüllü kullanıcıların da yardımıyla bilgisayarın yazılımını daha da geliştirip olgunluğa ulaştırmak.

Raspberry Pi'den ne beklemeliyiz?
Raspberry Pi'nin özellikle gelişmekte olan ülkelerde yüksek kullanım potansiyeli var. Basitliği ve ucuz olması ile birlikte, yeterli performansı sunması da onu çekici kılıyor. Ama Pi için bir laptop ya da tablet alternatifi demek çok yanlış olacaktır. Sonuçta onu da bir monitöre, bnir klavyeye ve bir fareye bağlamak zorundasınız. Yani Pi, laptop'tan çok, masaüstü bilgisayar alternatifi olarak karşımıza çıkıyor...

Okuyucu Yorumları

Toplam 35 Yorum

anlamadaığım şey cep telefonlarının 4 çekirdek 1,5gHz yükseldiği yerde 0.7 gHz lik pcyi ne yapayım ?

okullarda dağıtılan tabletler tam bir saçmalık, ders kitaplarını pdf olarak tarayıp tablete yüklemişler, insan iTunes U ya bir göz atar, iTunes'dan indirilebilen Gigabyte'larca kitaplara bir göz atar: hepsi kesinlikle muazzam. o kitapların Türkçe benzerleri tabletlere yüklenmedikten sonra ne gereği var anlamadım, her çocuğa bir laptop isminde bir proje vardı ama çuvalladı, biz gittik kafadan her çocuğa birer samsung tablet verdik, bir biz düşünebildik bunu, elin İngilizi düşünememiş demek ki o kadar kafa patlatıp işlemci anakart geliştirip mini bilgisayar geliştirmiş. verecekleri her çocuğa birer samsung general mobile tablet tamamdır,

kıraysis 2 yi açarsa alırım saygılar

aynı özellikteki symbian 3 telefonları nokia en az 1000 liraya satar, adamlar 35-50 liraya satıyor.

Keşke xp de kaldırsaymış... Ve 1080p video oynatması mükemmell. Artık her evde bir pc olucagı kesin gibi.

@24 Mar 2012 15:42 bazı sitelerde win7 yüklü halini gördüm o yüzden xp çalıştırabilir

Araçlarda filan işe yarayabilir. Belki ilerde masüstü bilgisayarlarımız da bu kadar olur.:) Gerçi bulut varken bunu kimse aramaz.

En azından Linux farkındalığı oluşturacaktır. Hele bir de iyi satış yaparsa, bu ülkeye de gelirse insanlar Linux'un öcü olmadığını tam aksine onda hayat olduğunu fark edeceklerdir. Pek tabi ki Pardus da kıymete binecektir.

artık hemen herkesin cebinde donanım olarak cok daha guclu isletim sistemi olarak aynı yeteneklere sahip (belkide fazlası) max 5 inc'lik akıllı telefonlar varken kim neden alıp kullansınki bunu.

Daha önce bunun hakkında bir haber çıkmıştı, bu sefer sanırım kesinleşmiş. Başarılar.

Ayrıca yaklaşık 25$'yi herkes verebilir, bu sebeple çok kullanışlı olacak. Gerçi vergilerle 150 TL olur o. (Bkz. Nokia 100)

Çoğu kullanıcı evinde internet kullanımı için Minumum 350Watt güç gerektiren bilgisayar kullanıyor. Böyle bir cihazın güç harcaması takribi 10W ise internet ve ofis kullanımı için uzun süreli kullanımlarda ciddi elektrik tasarrufu sağlayacaktır.
Şahsen ben bu cihazı almak isterdim.

ben bu cihazı çok merak ettiğim içim alacağım hiçbir işime yaramayacak hatta belkide 2-3 gün içinde birine hediye edeceğim ama görmek istiyorum.

Bu şirin alet ilgimi çekti. Bir de Linux kullanıyor, ne kadar da güzel.

banada versinler o parçaları bende yaparım hem onu bir laptop anakart'ı gibi düşünselerdi belki 1gb ram ve daha üstünü bile takarlardı harddisk'e gelince harddisk yerine bir usb flash'ı boot ederek yer kazanırlardı ;) bu parçaları versinler bana :D türk bilgisayarını yapardım ve yapardık yaratıcıyız ama harcayacak paramız yok

Lcd tvye baglar, icine mame emulatörüyle oyunları yükler oynarım...

Türkiye'ye gelse alırdım. Nete gireceksem bundan girer boşuna fazla elektrik harcamam. Süper bi cihaz bence.

bu pc elektronik işi ile uğraşanlar için çok iyi bir parça olabilir. kayan yazı yapanlar veya orta ölçekli farika otomasyon larında kullanılabilir. ayrıca okullarda mikroişlemci programlama derslerinde veya C++ dilinde oldukça eğitici olabilir.

programcılık eğitimi için biçilmiş kaftan

700hmz bir htpc kulaga çok makul geliyor... agdan da direk diger bilgisayarımdaki harddiski gördü mü tamamdır... zaten xbmc de çalıştırıyor hemde hiç sorun olmadan...

anlamadaığım şey cep telefonlarının 4 çekirdek 1,5gHz yükseldiği yerde 0.7 gHz lik pcyi ne yapayım ?
----------------
HTPC yaparsin. Monitör klavye fare baglayip evdekiler icin internet bilgisayari yaparsin. Böylece gelip kimse senin bilgisayarina bulasmaz. NAS yapilabilir mi diye düsündüm ama raid denetleyicisi sorunu olacagi icin yapilamaz sanirim. Özellikle ticari amacli ürünlerde cok ise yarar hem maliyetinin ucuz olmasi hemde linux olmasi bir cok ticari ürünün gelistirilip hazir halde satilmasini saglayabilir. Örnek kendi tasarladiginiz kasa icerisine yerlestireceginiz bilgisayar üzerine yazdiginiz ticari uygulamayi yükler gerekli ayarlari yaparsiniz ve cok uygun fiyata lisanslayabilirsiniz.

Ona usb hub bağlayarak usb sayısını çoğaltır .Usb wifi modemlede kablosuz bağlantı yaparım süper internet bilgisayarı olur :))

nereden alabiliriz bunları

fedora kullanıyor demek yanlış. Arm işlemcisi olduğundan destekleyen tüm sistemleri kullanabilirsin. Sitesinde sırf bunun için özelleştirilmiş archlinux sürümü bulunuyor ki: archlinux sadeliği ile öne çıkan bir yazılım. TÜrkiyeye geldiğinde iki tane almayı düşünüyorum.

türkiyeye getirilse hemen alıcam. tivibu cihazı olarak kullanıcam. fakat 100 lira üstü bir fiyata sunarlarsa avantajını yitirir. zaten 250 liraya atom işlemcili mini-itx toplanabiliyor

tivibu cihazı olmaz linux kullanıcıları tivibu kullanamıyor bildiğim

7/24 server gibi kullanılabilir,muazzam elektrik tasarrufu sağlar.Quake 3 çalıştırabiliyor.HD video oynatabiliyor.Fiyatına göre yapabildikleri etkileyici.İlk örneklerini bir görelim,duruma göre alınabilir.

bundan çok iyi torrent bilgisayarı , tv de emülatör oyunlarını oynatan bi sistem , çok iyi tvde film seyretme pc si ve bu pc sayesinde linux türevi işletim sistemlerini kurcalamak için on numara pc , hem ucuz hem ufak hem az elektrik tüketiyor daha ne olsun

ya bu cihaz araştırdığım kadarıyla harika bişeye benziyor üstelik linux kullanlabiliyoruz onun için güzel bi cihaz ama ne zaman türkiyede satışları başlayacak bilgisi olan varmı ?

Rami 512 mb ram olsaydı daha güzel olurdu

@17 Haz 2012 16:32 illa ki bir laf söylemek zorundamısınız

Cihaz kurcalamak ve öğrenmek için uygun. Bir önceki ziyaretçinin dediği gibi Türkiye'de 100 lira üzeri fiyata olmaması gerekiyor aksi taktirde 100-200 TL aralığında küçük dandik tabletler var onlar da ARM tabanlı ayrıca ekranı ve WiFi da cabası. Onlara da linux, MeeGo falan yüklenebiliyor.

Ürünü kullanıyorum gayet memnunum tek sorunu mevcut olan 5-6 işletim sistemini sd card a koyup çalışır hale getirmek biraz zorlayıcı ama sonuç olarak değiyor :D

@11 Tem 2012 01:57 ürünü nereden aldınız?

dört çekirdekli güzel tasarımlı bir kutusu wi-f- klavye mouse desteklemesi,daha ince ve küçük olması mümkün görünüyor, ucuz olması gerek yoksa bağla bi netbook veya tab pc yi aynı işi yap derdim TÜRKİYEYE NE ZAMAN GELİR? NERDEN GÜVENİLİR SATIN ALABİLİRİM LÜTFEN KULLANANLAR YAZSINLAR...

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play