Raspberry Pi'ye Android dopingi

Dünyanın en şaşırtıcı bilgisayarı bizleri bir kez daha şaşırtarak Android 4.0'a evet dedi!

Raspberry Pi'ye Android dopingi

Kar amacı gütmeyen ve gönüllü bağışlarla hizmet veren Raspberry Pi kuruluşunun çıkardığı Linux tabanlı bilgisayarı Raspberry Pi, artık Android 4.0 işletim sistemiyle çalışacak. Yalnızca 25 dolarlık fiyatı ve kredi kartı büyüklüğündeki boyutuyla dikkat çeken bu mini-PC, bu sayede kullanım alanını da genişletmiş olacağa benziyor.

Raspberry Pi, genellikle geliştiricilerin program yazma ve test etme amacıyla kullandıkları bir bilgisayar. Bu bağlamda gelecek Android 4.0 takviyesi, bilgisayarın oldukça makul fiyatıyla birleşince şüphesiz Android tablet ve akıllı telefonlar için uygulama hazırlayan geliştiricilerin daha fazla ilgisini çekecektir.

Cihaz aynı zamanda kullanıcılar tarafından, internet odaklı çalışmalarını ve günlük işlerini halletmeleri için oldukça güç harcayan büyük ve pahalı masaüstü bilgisayarlar yerine sıklıkla tercih ediliyor.

Bu ucuz ve işlevsel minik PC, ilk çıktığında 700Mhz ARM işlemcisi, 256MB RAM kapasitesi, HDMI ve USB 2.0 girişleriyle beraber birçok kullanışlı özelliğiyle oldukça dikkat çekmişti. Raspberry Pi, Android'in eski sürümlerinin yanı sıra Linux'un Fedora, Debian ve ArchLinux işletim sistemlerini destekliyor. Bilgisayarın 25 dolarlık klasik Model A sürümünün yanında bir adet de Ethernet girişi ve başka geliştirilmiş özellikleriyle 35 dolardan sunulan Model B sürümü mevcut.

Günümüzde son teknolojiye sahip akıllı cihaz, tablet ve bilgisayarlar daha gelişmiş donanımlara sahip olsalar da uygun fiyatlı bu mini-PC, en azından yazılım programlama alanında birçokların ilk tercihi olacağa benziyor.

Berk Toparlak

Okuyucu Yorumları

Toplam 8 Yorum

Crysis kaldırıyor mu bunlar ?

@14 Ağu 2012 00:39 kaldırmaz mı! Hatta 1920x1080 Full Detay ve 8xAA ile oynayabiliyorsunuz.

@14 Ağu 2012 00:39 Çikolata sosu ?

@14 Ağu 2012 02:18 Hahaha Süper :))

@14 Ağu 2012 02:18 Ufak at da civcivler de yesin.

mağlesef türkiyede yok bu tip cihazlar

Türkiye'ye gönderimini sağlıyorlar. Cihazı tamamıyla test ettim. Performans açısından tahmin edebileceğiniz gibi çok verimli değil fakat haberde de belirtildiği üzere bir çok linux dağıtımı ile çalıştırılabilmekte üstelik işletim sistemleri arasındaki geçiş sd kullanması nedeniyle oldukça kolay. Geliştiriciler için çok verimli. Android platformunu da destekleyeğini düşünürsek cihaza olan ilgi artacaktır.

Crysis bu bilgisayarlarda yapildi

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir