Red Hat, İsviçre'yi mahkemeye veriyor!

İsvçire'de ihaleye fesat mı karıştı? MS dev ihaleyi nasıl aldı? Red Hat'ten çok sert suçlamalar!

  • Ümit Öncel
Red Hat, İsviçre'yi mahkemeye veriyor!
İsviçre Microsoft'u tercih etti.

İsviçre geçtiğimiz günlerde büyük devlet dairelerinde kullanılmak üzere Microsoft'tan yeni Windows lisansları satın alacağını ve 3 yıl süreyle geçerli olacak bakım anlaşması imzalandığını açıkladı. Bu anlaşma gereği İsviçre her yıl Microsoft'ta 14 milyon İsviçre Frangı (yaklaşık 20 milyon TL) ödeyecek. Bu anlaşmaya ise başını Red Hat'in çektiği ve tam 17 tedarikçinin dahil olduğu grup çok sert tepki gösterdi.

Red Hat hukuk departmanın yaptığı açıklamaya göre İsviçre hükümeti bu çapta bir alım yapmadan önce normal şartlarda yapması gerektiği gibi halka açık bir ihale duyurusu yapmadı. İsviçre hükümetinin "Windows'a yeterli alternatif olmadığı" yanıtına daha da sert tepki gösteren Red Hat, "Windows'a pek çok alternatif olmasının yanı sıra, bu alternatifler hiç olmadıkları kadar da güçlüler" diye konuştu.

Red Hat yetkilileri bu tarz ihaleler yapanın sadece İsviçre olmadığını, Avrupa'da pek çok ülkenin anlaşılmayan sebeplerden dolayı Windows dışındaki alternatifleri görmezden geldiklerini ve şaibeli ihaleler sonucunda Microsoft ile anlaştıklarını söylediler. Red Hat bu anlaşmayı incelemesi için mahkemeye dilekçe verdi.

Okuyucu Yorumları

Toplam 8 Yorum

başkası mı alacaktı ki? :D Microsoft gibi büyük bir firmayamı güvenecem yoksa adı hackerın diğer anlamı olan bir firmaya ( Black Hat kötü niyetli hacker - White Hat iyi niyetli hacker diyebiliriz ama RED HAT meçhul yeni çıkmış sanırım )

kılavuzu micropsoft olanın burnu pislikten çıkmaz.Haydi hackerlar iş başına isviçre devlet dairelerini hacklemeye.Ama hackerlara çokta ihtiyaç olmayacak zaten virüsler spywareler trojanlar ve windoz açıkları yeterli olacaktır.

"başkası mı alacaktı ki? :D Microsoft gibi büyük bir firmayamı güvenecem yoksa adı hackerın diğer anlamı olan bir firmaya ( Black Hat kötü niyetli hacker - White Hat iyi niyetli hacker diyebiliriz ama RED HAT meçhul yeni çıkmış sanırım )"

Rad Hat bir Linux sürümüdür arkadaşım.Yeni çıkmış bir sistemde değildir.

RedHat'ın ne olduğunu bile bilmeyen, White-hat ve black-hat ile karşılaştıran kişilerin sayesinde bugün halen hem micro hemde soft bill amcanın işletim sistemini kullanıyoruz...

Bilmiyorsan oku ey bre arkadaş... Oku ... Bir araştır internette RedHat nedir diye. Allah'tan Centos dememişler, yoksa onu da 20.CenturyFox ile karşılaştırırdın :))

Bilmeden konuşmaya bayılıyoruz. RedHat dağıtımı linux dağıtımlarının içerisinde ilk 3 dedir, liderlerden
biri konumundadır. Devlet kurumlarında linux %80 yeterlidir. Devlet genede ofis yazılımları veya paket yazılımları kullanır. Unutmayın ki özellikle yerel veya bölgesel yazılım üreticileri devlet gibi yüksek miktarlı alıcıları kaçırmak istemez, linux sürümünüde yazarlar. Sorun ihtiyaçların karşılanmaması değil, alışkanlıkların sürmesi isteğidir.

Red Hat yetkilisi gerçekten de çok doğru söylemiş.
"Windows'a yeterli alternatif olmadığı" yanıtına daha da sert tepki gösteren Red Hat, "Windows'a pek çok alternatif olmasının yanı sıra, bu alternatifler hiç olmadıkları kadar da güçlüler"
Katılıyorum...

yarın bir gün hackerlar sistemlerinde fink atarken red hot'dan fiyat arttırmamaları için ricada bulunmak zorunda kalacaklar.

Devlet kurumlarında %80 linux yeterlidir. Diğer %20 de microsoft yapılmış yasadışı anlaşmaların sonucu

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir