Reklam engelleyiciye Facebook tokadı!

Facebook, yeni düzenlemeyle birlikte, reklam engelleyici yazılımlara çok sert bir darbe vurdu!

  • Cenk Atlı
Facebook'ta reklam görmemek artık imkansız!

Tuzak manşetlere karşı açtığı savaşın ardından sosyal dev Facebook şimdi de yine Haber Akışı'ndaki reklamlara dair bazı düzenlemelere gidiyor. Kullanıcılara daha çok yardımcı olabilecek reklamları öne çıkarmaya çalışan Facebook, bu esnada ayrıca reklam engelleyici yazılımları da işlevsizleştirecek.

Facebook'un yeni Reklam Seçenekleri menüsü için bugün yapılan duyuruda kullanıcılara, yalnızca işlevsel ve kendileriyle ilgili olabilecek reklamları daha etkin bir biçimde seçme olanağı sunulacağı belirtildi.

Bir örnek vermek gerekecek olursa; eğer kedili içeriklere olan ilginiz zamanla karşınıza daha az kedili video ve daha çok rahatsız edici kedi kumu reklamı çıkarmaya başladıysa bu dengeyi Seçenekler'den istediğiniz gibi değiştirmeniz mümkün olacak.

Bununla birlikte artık sizinle ilgilisi olmayan müşteri listelerinden de adınızı kaldırabileceksiniz.

Fakat bu güzel işlevselliklerin bir bedeli var. Zira yeni düzenlemeyle birlikte Facebook'un masaüstü versiyonundaki reklamlar hangi reklam önleyici (ad blocker) yazılımını kullanırsanız kullanın gösterilmeye devam edecek.

Okuyucu Yorumları

Toplam 7 Yorum

yani hiçbir ablocker işe yaramıyacak mı?

Abuk subuk, kota ve enerji düşmanı reklamlar göstermedikçe insanlar zaten facebookda olan reklamları kapatmaya çalışmazlar fakat facebook zorlamaya devam ederse illâ ki bir yol bulunur ve facebook bazı çevrelere hiç reklam gösteremeyebilir.

"Kullanıcılara daha çok yardımcı olabilecek reklamları öne çıkarmaya çalışan Facebook," ah canım ya hep bizi düşünür. hiç sormaz bu sitede reklam görmek istermisin istemezmisin diye.

Açık Kaynak dünyası, tam da facebook gibi açgözlü firmaların insanlara olan dayatmalarına, karşı çıkmak için var. AdblockPlus gibi eklentiler de, kumar ve porno reklamları gibi kolay yoldan para kazanmak isteyen açgözlü site sahipleri için var oldu ve var olmaya devam edecek. Eğer Adblock eklentisini kapatmanızı isteyen sitelerden kurtulmakistiyorsanız, internete "adblock eklentisini kapatmanızı isteyen sitelerden kurtulma" gibi anahtar kelimelerle bakın, yol gösteren tonla site bulacaksınız...

Reklam engelleyici kullandığınızı gizleyen eklentiler mevcuttur. Yine işe yaramaz, yine engelleyemezsiniz. Ben kullanıyorum.

yıllardır adblock plus kullanıyorum. hiç bir sitede büyük ölçüde reklam falan çıkmıyor. çıkanları da element hiding helper ile hallediyorum. bence ne yaparlarsa yapsınlar her zaman bir çözüm bulunur.. endişeye gerek yok :)

Google ve facebook reklamları yüzünden internet pakedi çabuk bitiyor. Mobil veride youtube dan video izlerken en yüksek çözünürlükte video çıkıyor ve reklamı geç seçeneği yok. Olsa bile çoktan internetten harcamış oluyor. Sağ olsun 4.5 g sayesinde video nun tamamı anında yükleniyor. Video nun yarısında sıkılıp kapatıyorum ama artık çok geç oluyor. Youtube da reklamı atla video reklamlarda sadece 5 saniyesini yükleyip 5 saniye bitince video nun devamını yüklese çok güzel olacak. Reklamlarda saçma

Sen de yorum yaz