Reklam enjektörleri can sıkmaya devam ediyor!

Google'ın araştırması, kullanıcılarının yüzde 5'inin PC'sinde bu tehlikenin var olduğunu söylüyor!

Reklam enjektörleri can sıkmaya devam ediyor!

Bilgisayarlara yerleşerek, kullanıcılara beklenmedik anlarda reklamlar gösteren reklam yazılımları, insanoğlunun başına dert olmaya devam ediyor.

Google'ın Kaliforniya Üniversitesi ile ortak yaptığı araştırmaya göre, Google kullanıcılarının yüzde 5'ine en az bir tane reklam enjektörü bulaşmış durumda. Reklam enjektörleri, kullanıcı web'de gezerken web sayfalarına aslında orada olmayan reklamlar ekliyor, hatta çoğu zaman ekranı reklam pencereleri ile dolduruyor ve bu sorun kullanıcıların internette gezinmeleri sırasında büyük rahatsızlık yaratmaya başlıyor.

Araştırmaya göre bu yüzde 5'in yarısında iki adet, üçte birinde ise dört adet reklam enjektörü bulunuyor.

Yüzde 5'lik bir oran çok fazla görünmeyebilir ancak Google'ın günlük kullanıcı sayısının bir milyarın üzerinde olduğunu hatırlayacak olursak, en az 50 milyon insanda reklam enjektörü olduğu ortaya çıkıyor. Bu yazılımların yaratıcılarının 50 milyon insana ulaşan reklamlardan kazandıkları paralarla çok daha güçlü adware'ler hazırlayıp antivirüs firmalarıyla da savaşa girdiklerini unutmamak gerekiyor. Yani sorunun giderek büyüdüğü gerçeği önümüzde duruyor.

Reklam enjektörleri teknik olarak virüs olmadığı için Google'ın onları silmek veya engellemek gibi bir hakkı bulunmuyor. Bazı kullanıcılar, bazı yazılımları ücretsiz kullanmak için bilgisayarlarına reklam enjektörü yüklenmesini kabul edebiliyorlar.

Cem Şancı

Okuyucu Yorumları

Toplam 8 Yorum

Kendi sistemini kullanıp heryeri reklam mı sarsın...olumune Windows inadına micrasoft

Eskiden dialer'lar vardı. Ne günlerdi ama! 2 haftada bir format atardık. O zamanlar çok gençtik ve virüsler hiçbirimizin umurunda değildi. Warez'lerden her türlü yazılımı indirirdik. Tabii zararlılar bugünkü gibi tehlikeli de değildi; çünkü internet bankacılığı, e-ticaret, e-devlet, botnet'ler, teröristler, sahtekarlar, sapıklar... daha yeni yeni sanal dünyaya girmeye başlamışlardı. Bulut, soyal ağlar gibi şeyler ise, neredeyse hiç yoktu. Kimsenin doğru düzgün e-mail adresi, önemli bir dijital dosyası, belgesi bile yoktu. 15 sene önceden bahsediyorum. Harikaydı yav! Ne kadar rahattık! Şimdi ise, mecburen konfordan feragat ederek zırhlı Windows'lar kullanıyoruz. Mevzilenmişler sağdan soldan RPG atıyorlar işlemiyor. Tam 10 sene oldu zararlı bulaşmayalı. Format atmayalı ise, tam 4 sene. O formatı da işletim sistemini değiştirmek için attım:).. <Cleverman>

@03 Nis 2015 18:13 atma ziya, tam 10 yıl olmuş format atmayalı..

ne reklamı adblocker plus yükleyin.

@03 Nis 2015 18:32 adblocker tarayıcının açtıgı sitedeki reklamları engeller senin pc dekinleri diil :D:DD:

@03 Nis 2015 18:32 hahahahah ne güldüm ya :))

Bende 30dk bakmayinca 2rwklam cikio

Firefox ghostery eklentisi ile reklamlara son.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost