Reklamlarda kullanıcı yorumları görünecek

Google reklamlarında bir anda kendinizi görürseniz şaşırmayın! İşte Google'ın son "numarası!"

  • Cem Şancı
Google reklamlarında "acayip şeyler" olacak!

İnternette arama yaparken veya bir web sitesinde dolaşırken çıkan Google reklamlarını herkes biliyordur. Google şimdi reklamlara ilginç eklemeler yapmayı planlıyor.

Reklamlarda görünen linklerin altında bundan sonra kullanıcıların arkadaşlarının veya başka kullanıcıların yorumları, fotoğrafları ve verdiği oylar görünecek.

Bu şekilde, kullanıcıları daha fazla etkilemeyi planlayan Google'ın bu atağının özel hayat gizliliği konusunda endişe oluşturacağı da düşünülüyor. Kişilerin çok göze sokmak istemediği başka web sitelerindeki, başka online hizmetlerdeki aktivitlerinin bu nedenle tanıdıklarının gözüne çarpması ihtimali bulunuyor. Elbette Google, kullanıcıların başkalarından sakladığı gizli mesajlarını, gizli hesaplarını ortaya çıkarmayacak ve sadece herkese açık yorum ve oylarını kullanacak ancak bu kadarı endişeleri gidermek için yeterli değil.

Google sadece 18 yaşın üzerindeki kullanıcıların yorumlarını ve fotoğraflarını reklamlarda kullanacak. Yorumlarının Google reklamlarında görünmesini istemeyenlerin, Googel+ hesabına girip ayarlar bölümünden "Shared Endorsements" sekmesine girip gerekli izinleri kaldırmaları gerekiyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 13 Yorum

Kullanıcımıyız ? Reklam ürünümü ? Buna birşey yapmak lazım.

Güvenlik açısından büyük sorun ! Herşey birbiri ile inter-related olmaya başladı. Gizlilik ve güvenlik adına konuşulacak bir durum kalmadı artık. Internet kullanan her kullanıcının her hareketinin kayıt altında olması ve daha da önemlisi hepsinin izinsiz şekilde 3.kişilere açık olması büyü sorun.

@ozlem_050504 bütün bunların sorumlusu google denen adi reklamcı şirkettir.

Sakıncalı bir hamle

grezimonk'un yorumu "ne güzel işte google bedavaya reklamımızı yapıyor" olacak. eminim.

Yıllarıdır söylüyoruz Google, chrome, android is v.b. Google ürünleri kullanmayın bilgileriniz çalınıyor diye ama kimsenin umurunda değil. Gelen cevaplar "ben sıradan kullanıcıyım bilgilerimi alsa ne olur" du. İşte bu olur şimdi kimse sesini çıkarmasın, herkes şartları okudu ve kabul etti. Rehberinizde profilinizde hatta web geçmişiniz de kısaca her şey google un elinde, istediğini yapar.

"Google bizim gibi normal kullanıcıların bilgilerini alsa ne yapacak sanki" diyenlere kötü haber; Google sonunda yapacak bir şeyler bulmuş :p

bir alex degil

tamam olur ne kadar para veriyor? sonuçta o ürünün satması en önemli etken kullanıcının o yorumu!, mesela ürün satın almamda buna dikkat ediyorum. açıkçası bunu seçeneğe gerek bırakamadan otomatik olarak açık etmesi enteresan. google son zamanlarda tehlikeli sularda yüzmekten pek çekinmiyor! acaba kime güveniyor? yoksa zamanında bill gates`in fbı tarafından 1. derece delillerle yargılanıyor iken, bu mahkemeden; "onu dediğimi hatırlamıyorum bunu dediğimi hatırlamıyorum" diye şaka gibi gerekçelerle yargıdan beraat edilmesini sağlayan güçlere mi güveniyor? bilgisayar sektörü tarhini detaylı bir şekilde araştırırsanız: sektörün bill gates ile steve jobs`a hediye edilip meydanı boş bırakıldığını göreceksiniz, 5 tane bilgisayar üreticisi devin bir anda buhar olup meydanın apple ve microsoft rekabetten anlamayan ve bu konuda son derece isteksiz cüce ve çırak vede acemi firmalara kalması yenilir yutulur birşey değildir (o döenm cüce firmalardılar)

Bu devran hep böyle devam etmez elbet birileride Google'ı tahtından eder.Google böyle şımarmaya devam ederse sandığımızdan daha da çabuk olacak.

@16 Eki 2013 16:23 Apple, Facebook, Microsoft vb. için düşüncesizce hareket eden gönüllü köleler var oldukça, Google de gönüllü kölelerine semer vurmaya devam edecektir.

Profil fotoğrafı bile kullanmıyorum, kişisel blog vs oluşturmuyorum, ne isterse yaptın google da zukırböğ de.

İnternet yaratıcısının açılış sayfası google olanlar biraz daha düşünmeli. Devletin desteklediği ara.com.tr yi kullanmaz da google a para kazandıdırsanız o da böyle yapar. ara.com.tr iyi sonuç vermiyor vs bahane bulanlara ise, google ilk zamanlarında çok mu iyiydi?

Sen de yorum yaz