Rekor bağışlar yapan Gates, halen en zengin!

Son yıllarda büyük bağışlara imza atan Bill Gates, yine de alıştığı noktadan aşağı düşmüş değil!

  • Cenk Atlı
Rekor bağışlar yapan Gates, halen en zengin!

Dünyanın en zengin kişilerinin sıralandığı Forbes Rich listesinin en güncel hali yayınlandı. Listede bu yıl da yine teknoloji endüstrisinin milyarderlerinin üst sıraları domine ettiği görülüyor. Listedeki ilginç detaylardan birisi ise son yıllarda özellikle, yaptığı bağışlar ve yardım kampanyalarıyla dikkat çeken Bill Gates'in listede halen alt sıralara düşmemesi.

75 milyar dolarlık servetiyle en zenginler listesinin zirvesinde yer alan Gates'in ardından ikinci sırada yer alan isim ise 67 milyar dolarla Zara'nın patronu Amancio Ortega. Üçüncü sıra ise 60.8 milyar dolarla Warren Buffet'a ait.

İkinci ve üçüncü sıradaki bu isimlerden sonra listedeki teknoloji endüstrisi hakimiyeti iyice ortaya çıkıyor. Telekom devi Carlos Slim Helu'nun 50 milyar dolarla dördüncü sırada olduğu görülürken, Amazon CEO'su Jeff Bezos 45.2 milyar dolarla beşinciliği alıyor. 44.6 milyar dolarla altıncı sırada olan Mark Zuckerberg'in ardından yedinci sırada 43.6 milyar dolarla Larry Ellison ve sekizinci sırada 40 milyar dolarla Michael Bloomberg geliyor.

12 ve 13. sıradaki Larry Page ve Sergey Brin'in ardından çeşitli endüstrilerden kişileri listede görüyoruz. 2014 yılına dek 14 yıl boyunca Microsoft'un CEO'luğunu üstlenen Steve Ballmer ise 23.5 milyar dolarla listede 26. sırada. Ali Baba'nın sahibi Jack Ma 20 milyar dolarla 33. ve Michael Dell ise 35. Sırada yer alıyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 6 Yorum

Bill Gates için hemen altından tabela hazırlayacağım, üzerinde; "iyilik yap denize at" ve "sağ elin yaptığını sol elin bilmesin" yazacağım. ama kendisi bunu sallamaz, çünkü; bağış haberleri üzerinden reklamını yaptırma miğdesizliği baldan tatlı gelecektir nasıl olsa!

@04 Mart 2016 20:24 vakıfmış hadi be, vergi muafiyeti için yapıyor çakal

Bağış yapıyormuş. Kimi kandırıyorsunuz siz? Bu adamın yaptığı, benim 1000 liramın 1 lirasını dilenciye vermem gibi bir şey. Bağışlasa ya 75 milyar dolarının 74 milyar dolarını falan. Dünyanın en büyük kapitalisti para mı verir millete. Reklam kokan hareketler.

@05 Mart 2016 12:26 arkadaşım sana eksi vermişler ama bence haklısın, geriye kalan 1 milyar dolar çocuklarına bile fazlasıyla yeter. amerika`da 20--50 milyon dolarınız varsa süper lüks içersinde yaşarsınız. 250 milyon dolarınız varsa jet sosyeteye giriş yaparsınız.

A.B.D. yasalarına göre bağış yapanlar vergiden yırtıyorlar. Bu durum yapılan bağış/vergi oranına göre değişiyor. Bill babasının hayrına bağış yapmıyor. Eee... Vergi de ödemeyince zirvede olmasından daha doğal bir şey yok haliyle.

nurada adamı jötülüyosunuz ama bunu buraya yazarken kullandığınız ürün adamın ürünü. bindiğiniz atın sahibi bu adam. kapitalist falan demişsiniz doğrudur, ama apple, google facebook, amd, intel çok mu farklı sanıyorsunuz.

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play