Resimler için otomatik açıklama algoritması

Fotoğraflar için geliştirilen yeni algoritma, çok yakında Facebook sayfanıza kadar ulaşabilir!

  • Onur Seven
Resimler için otomatik açıklama algoritması

İsviçre Idiap Araştırma Enstitüsü'nden iki araştırmacı, fotoğraflara göre otomatik olarak açıklama yazısı oluşturabilen bir algoritma geliştirdi.

İkilinin geliştirdiği yazılım, aslında bu yeteneğe sahip ilk yazılım değil. Ancak onların yazılımını üstün kılan şey, mevcut otomatik açıklamalı altyazı tekniklerine göre daha az tahmine dayalı olması.

Proje araştırmacılardan Pedro Oliveira Pinheiro, "Diğer sistemler fotoğrafa dayalı önerilen ilk kelimeyi daha sonrakileri tahmin etmek için kullanıyor" dedi.

Microsoft'un sahip olduğu derin öğrenme çözümü ilk kelimeyi öğrendikten sonra öngörü yapıyor. Idiap'ın çözümü bunun yerine görüntülerin vektörel temsillerini oluşturarak bir dizi olası kelimeyi bununla karşılaştırıyor.

Teknik diğerlerine oranla oldukça basit ve zaten Facebook'un da dikkatini çekmiş durumda. Projenin arkasındaki araştırmacılar Zuckerberg'in şirketinde staj yaptı ve Facebook'un görme engellilere yardımcı olmayı amaçlayan otomatik resim açıklaması yapay zekası için bu teknolojiden yararlanacağı söyleniyor.

Okuyucu Yorumları

İlk yorum yapan siz olun
Sen de yorum yaz