RIM'den Türkiye'ye özel geliştirici etkinliği

Cep devi RIM, Türkiye'deki programcılara özel bir BlackBerry 10 etkinliği düzenledi!

RIM'den Türkiye'ye özel geliştirici etkinliği

BlackBerry akıllı telefon üreticisi Research In Motion (RIM) İstanbul'da ilk defa uygulama geliştiricilere yönelik bir etkinlik düzenledi. Etkinliğe, BlackBerry 10 platformundaki yenilikler hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak isteyen 80'den fazla uygulama geliştirici katıldı. Katılımcılar, yeni platformun sunduğu özellikleri öğrenme ve platformu deneyimleyen ilk uygulama geliştiriciler arasında olma fırsatını yakaladı.

Etkinliğin ana konuşmacısı olan BlackBerry Uygulama Geliştirme Uzmanı (Evangelist) Luca Filigheddu: "Türkiye'deki uygulama geliştiricilerin hem etkinliğimize hem de BlackBerry 10'a gösterdiği ilgi buradaki ekosistemimizi geliştirmeye yönelik bağlılığımızın da çok büyük bir göstergesi" dedi.

Türkiye'nin de bağlı olduğu, RIM Güneydoğu Avrupa Bölgesi Genel Müdürü Alberto Acito ise uygulama geliştiricilerin 30 Ocak'taki lansman öncesinde BlackBerry 10 platformunu ilk kullananlar arasına girmeleri için müthiş fırsatlar bulunduğunun altını çizdi. Acito sözlerini şöyle sürdürdü: "BlackBerry platformunda uygulama geliştirenler, iOS platformuna göre ortalama olarak uygulama başına aylık %4, Android platformuna oranla ise %40 daha fazla gelir elde ediyorlar.* Yani uygulama geliştiricilerin BlackBerry platformunu kullanmaları için çok büyük bir nedenleri var. Biz de, onların BlackBerry 10 platformunda başarılı uygulamalar geliştirmeleri için ihtiyaç duyabilecekleri her şeyi temin etmek istiyoruz. BlackBerry 10 lansmanı ile eşzamanlı olarak en mükemmel uygulamaları görücüye çıkarmalarına yardımcı olmak amacıyla onlara test cihazları, çeşitli uygulama geliştirme araçları ve platforma erken erişim gibi birçok destek sağladık."

BlackBerry 10 SDK paketi

"BlackBerry 10 gerçekten çok umut vadeden bir platform. Örneğin, sunduğu HTML5 performansı ve uygulama yazmada sağladığı kolaylık en üst seviyede" şeklinde konuşan Uygulama Geliştirme Uzmanı Özkan Altuner, BlackBerry'nin Türkiye'deki uygulama geliştiricilere yönelik düzenlediği bu etkinliğin BlackBerry 10'un tanıtımı için de çok güzel bir adım olduğunu ifade etti.

BlackBerry 10 SDK paketi

RIM kısa süre önce, uygulama geliştiricilere yönelik SDK paketinin son güncellemesini duyurdu. Son sürüm araçlar, tamamlayıcı öğeler ve API'ler içeren paket, uygulama geliştiricilerin BlackBerry 10 platformu için çok yönlü, sosyal ağ entegrasyonu kuvvetli, mükemmel uygulamalar yaratmalarına yardımcı olmayı amaçlıyor.

Native C/C++ VE Qt üzerinden uygulama yazan geliştiriciler, diğer platformların aksine, BlackBerry Cascades kullanarak zengin görsellik içeren, BlackBerry Hub gibi öğeler ile entegre uygulamalar üretebilirler. HTML5 kullanan geliştiriciler ise, BlackBerry WebWorks aracılığı ile BlackBerry 10 cihazları için yüksek performanslı ve çok yönlü uygulamalar yazabilirler. BlackBerry 10 uygulama geliştirme araçları aynı zamanda Adobe AIR üzerinden uygulama yazma ya da Android platformu için geliştirilmiş uygulamaları BlackBerry 10 platformuna kolayca adapte etme imkanı da sunuyor.

BlackBerry 10 uygulama geliştirme araçları ile yazılmış uygulamalar, BlackBerry 10 işletim sistemini destekleyen akıllı telefonların yanı sıra, platform PlayBook için aktif olduğunda BlackBerry PlayBook tabletlerinde de kullanılabilecek. Uygulama geliştiricilere daha fazla BlackBerry 10 özelliği sağlamak amacıyla SDK paketlerinin tümü önümüzdeki aylarda güncellenecek.

BASIN BÜLTENİNDEN DERLENMİŞTİR

Okuyucu Yorumları

Toplam 5 Yorum

Etkinlikten sonra değil de önce haber verseydiniz gidebilirdik. İstişareler arar bulur gözüm nihayet. Hastalıklar bulaştı herkese etti sirayet.

Bittikten sonra değil gerçekleşmeden önce bir haber yapsaydınız daha iyi olurdu.

Yakisir .. Blackberry10 isletim sistemli x10 modelini mutlaka inceleyin derim .. 2 gb ram , 1.5 ghz dual core ( 4 cekirdekte olabilir ) , 1028x768 cozunurluk . Ve en onemlisi muthis uygulama agi . Blackberry farkini ortaya koymaya baslayacak.

X10 olmayacak Z10 olacakti . Full touch modeli . X10 klavyeli modeli ozur arkadaslar

o deilde bu etkinlik yapilali aylar oldu ama Q10 halen turkiyeye gelmedi. ne guzel de dusunuyorlarmis bizi...

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir