Robocar yarışlarının canavarı ile tanışın!

Saatte 300 kilometre hıza ulaşan bu yeni sürücüsüz araç, Robocar yarışlarının kahramanı olacak!

Robocar yarışlarının canavarı ile tanışın!

Formula E, sürücüsüz araçların yarışacağı Roborace yarışmasında kullanılacak, yapay zeka destekli yarış otomobilini tanıttı.

On ekip, her biri 2 otomobil ile Formula E sezonu boyunca bir saatlik yarışlarda yarışacak. Ekipler aynı sürücüsüz aracı kullanacak ve yarışmanın belirleyici etkeni araçlarda kullanılan yapay zeka olacak.

Formula E, Roborace serisini geçtiğimiz yıl duyurmuştu ve bunu bir "algoritma savaşı" olarak tanımlamaktaydı. Söylenenlere göre sürücüsüz araçlar saatte 300 kilometre hızına kadar ulaşabiliyor.

Bilim kurgu filmleri "Tron: Legacy" ve "Oblivion"'daki çalışmaları ile bilinen Roborace'in tasarım lideri Daniel Simon sayesinde araçların tasarımına karar verilmiş durumda. "Bir zamanlar ayrı olan otomobil ve yapay zeka dünyalarının durdurulamaz bir şekilde bir araya geldikleri bir zamanda yaşıyoruz" diyen Simon, amacının "sürücü olmamasının bütün alışılmamış avantajlarından faydalanırken güzellikten vazgeçmeyen bir araç yaratmak" olduğunu belirmekte.

Levent Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 2 Yorum

Yarışırken kaza yapıp ölen sürücülerin önüne geçilmiş oluyor ancak o sürücüler artık işsiz :) (Yani gelecekte böyle olacaktır. İnsanlı yarışlar halen devam ediyor çünkü ;) )

@05 Nisan 2016 13:24 Yıllardır binlerce insanın yiyebileği parayı çar çur eden bir segment var ortada. Sen diyorsun ki işsiz kalacaklar. Hayır kalmayacaklar bu sefer de daha farklı amaçlarla ortaya çıkacak insanlar. Aksine daha fazla insana gereksinim duyulacak!

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir