RoboHornet hız testi tarayıcıları karıştırdı!

Google'ın "gerçek hayat web performansını ölçtüğünü" söylediği testinde Chrome geride kaldı!

  • Zeynel A. Öztürk
RoboHornet hız testini Chrome değil IE10 kazandı

Chrome'un birinci sıraya yerleşemediği bir hız testi, sonunda ortaya çıktı, üstelik bu test Google tarafından geliştirildi. RoboHornet adındaki yeni açık kaynak kodlu hız testi, rastgele JavaScript algoritmaları yerine popüler web framework'lerinde ve uygulamalarında bulunan kod parçalarına odaklanıyor (jQuery, YUI, Google Apps gibi).

Gerçek hayattaki performansı ölçmeyi amaçlayan Robohornet'in amacı, projeyi başlatan Google Chrome ürün yönetmeni Alex Komoroske'ye göre "tarayıcı üreticilerinin gerçek hayattaki performans 'ağrı noktalarını' onarmalarını sağlamak". Ortalama bir donanımda tamamlanması dakikalar süren testin şaşırtan yanı ise Chrome'un her zaman en yüksek skoru alamaması. Yapılan testlerde Internet Explorer 10, Chrome'un son kararlı sürümünde göre yüzde 22 daha yüksek puan alırken Safari de Chrome'u küçük bir farkla geçiyor.

Testin varlığından haberdar olan Microsoft, IE10'un birinci gelmesine rağmen bundan çok da etkilenmiş değil. Microsoft'tan Roger Capriotti, blog'unda RoboHornet'in gerçek hayat performansını o kadarda iyi temsil etmeyeceğini düşünüyor. Bu iddiasını ispat etmek isteyen Microsoft, testi düzenleyerek RoboHornet Pro adında yeni bir test ortaya çıkardı. Microsoft'un bu testi çok daha kısa sürüyor ve Chrome'da takılmalara yol açıyor. IE10'da ise animasyonlarda ve hız testlerinde herhangi bir takılma olmuyor. Capriotti, RoboHornet'in sadece "mikro hız testlerinden" oluştuğunu ve sadece laboratuvar benzeri ortamlardaki tarayıcı performansını temsil edebileceğini söylüyor.

RoboHornet'in geliştiricileri, Microsoft'un bu iddialarıyla ilgili bir açıklama yapmasalar da aracın daha da geliştirilmesi gerektiğini kabul ediyorlar.

Okuyucu Yorumları

Toplam 14 Yorum

win8 satişinda patlamayamı yol acacak bu test :) Firefox

@28 Eyl 2012 13:40 lafına bakılırsa win8 kullanmadan atıp tutuyorsun. önce bir kullan sonra yorum yap. Xbox oyunları da yavaş yavaş kullanıma açıldı. Windows 8 Store bu hızla gelişirse Windows 8'i kimse tutamaz.

Bence her haliyle Google Chrome :)

Safari 1 numara.

chromu ancak krolar kullanır :)

kullanamadıktan sonra açık ara fark atsa ne yazar ...

maxthon 3'ü denemeden yorum yapmayın

win8 de çok yavaştı chrome ie daha hızlıydı ama chrome nin son güncellemesiyle yine hızlandı...

Chrome önce renk sorununu çözsün. girdiğiniz bir sayfaya birde firefox ile girin bakın bakalım renkler nasıl canlı ve janjanlı :) chrome ile girince tüm sayfalar soluk ve cansız malesef.. pixsel şart google amcam

@28 Eyl 2012 16:18 sen pixelin ne olduğunu öğrenecek misin yoksa yorum yapmayı bırakacak mısın?

win8 rp denediğimde karşılaştırılır mı bilmem ama şunu demiştim ie10 win7 chrome'a nal toplatır toz yutturur

Chrome'ı istenen kullansın ama benden uzak dursun başkasının bilgisayarında sadece 20 dakikadır kullanıyorum ve şu anda bilgisayarı camdan atmak istiyorum. Milisaniyelerle (fark etmeyeceğim bir şekilde)hızlı diye bir sistemi kullanıp kafayı sıyırmaya hiç niyetim yok.

Helal sana IE geliştirici takımı! IE9'da en hızlı ,sağlam ve güvenli tarayıcıydı. Önemli olan güncellemenin daha sık olması, isimin sürekli yenilenmesi değil :)

kritik güvenlik açıkları ne olcak boş araba yap hızlı yapsın

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play