Root'suz telefonlarda gereksizleri temizleyin

Android'inizle beraber gelen ama silinemeyen gereksiz uygulamalardan kurtulmak için root şart değil!

Root'suz telefonlarda gereksizleri temizleyin!

Telefon üreticileri, cihazlarının içerisine çok beğeneceğimizi düşündükleri "bedava" yazılımlar eklemeyi seviyorlar. Ancak bu ek yazılımlar, çoğu zaman işimize yaramadığı gibi, depolama alanında gereksiz yer kaplayabiliyor, beklenmedik zamanlarda uyarılar vererek canımızı sıkabiliyor ve arka planda çalışarak telefonumuzu yavaşlatabiliyorlar. Dahası, normal yollarla silinemiyor.

Root'lu Android'lerde bu tür ek yazılımlardan nasıl kurtulacağınızdan daha önce bahsetmiştik. Peki root'suz kullanıcılar ne yapabilir?

Root'suzsanız, sorun yok

XDA geliştiricisi gatesjunior'un hazırladığı Debloater aracı, root'suz Android 4.4 KitKat cihazlarında çalışıyor. Debloater ile cihazınızdaki ön-yüklü uygulamaları engelleyebiliyor ve etkilerini azaltabiliyorsunuz.

Öncelikle Debloater aracının son sürümünü indirin. Daha fazla detayla ilgileniyorsanız, buradaki XDA sayfasına göz atabilirsiniz.

Aracı yüklemeden önce Android'li cihazınızı PC'nize USB ile bağlamanız ve sürücüleri yüklemeniz gerekiyor. Bunu yaptıktan sonra Debloater'ı yükleyebilirsiniz.

Debloater'ı çalıştırıyoruz

Şimdi Android'li cihazınızda USB hata ayıklamayı etkinleştirmeniz gerekiyor. Bunun için Ayarlar > Geliştirici seçenekleri yolunu izleyin ve ilgili kutucuğu işaretleyin. Biraz bekledikten sonra RSA anahtarı parmak izini onaylayın ve "Bu bilgisayara her zaman izin ver" kutucuğunu işaretlemeyi unutmayın.

Geliştirici seçeneklerini göremiyorsanız, ayarlar içerisinden "Cihaz hakkında" bölümünü bulun ve Yapı numarası üzerine 8 kez dokunarak geliştirici menü öğesini görünür hale getirin.

Şimdi Debloater'ı PC'nizde çalıştırabilirsiniz. Aracı çalıştırdıktan sonra hangi uygulamaları kaldırabileceğini görebileceksiniz. Debloater çalışırken sol altta "Device Connected" ve "Sync" seçeneklerinin etkin olduğundan emin olun.

Cihazınızdaki APK dosyalarının listesini görebilmek için sol üstte Activity Status altında Read Device Packages'a tıklayın. Burada kendi yüklediğiniz uygulamalarla cihazınızla ön-yüklü gelen uygulamaları ayırt etmeniz gerekiyor. Bu yüzden listeyi dikkatle inceleyin ve engellemek istediğiniz uygulamaları kutucuklara tıklayarak seçin. Son olarak Apply'ye tıklayın - uygulama, kullanmak istemediğiniz APK dosyalarını engellemeye başlayacaktır.

İstenmeyen uygulamaların gerçekten engellenip engellemediğini cihazınızda kontrol edin. Söz konusu uygulamalar, uygulama listenizde görünmüyorsa, işlem başarılı olmuş demektir.

Engelleme işlemi sırasında yanlışlık yaparsanız, UbBlock All Packages düğmesine tıklayarak engelleme işlemini geri alabilirsiniz.

Debloater'ı kullanırken sorun yaşadıysanız, Android'li cihazınızda Ayarlar > Güvenlik altında "Bilinmeyen kaynaklar" seçeneğini etkinleştirip tekrar deneyin.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 12 Yorum

Merhaba Bende hata ayıklamayı açtıktan sonra RSa fingerprint numarası gelmiyor ve işlemlere devam edemiyorum. Bilgisi olan var mı ?

işe yarayan oldumu acaba bende olmuyor

bunun android 5.0.1 için olanı yokmu ??

Rotsuz cihazı iyileştirmenin en pratik hali rootlamaktir

Super. Sagolun

İse yaradı teşekkürler

4.1.2 var işe yarar mı, yoksa rootlayıp 4.4.x filan yapayımmı

işe yaradı tab3 note4 s5 kitkat ile denendi ve başarılı videoyu dikkatli izleyin hepsi orda yazıyor sorun cıkmaz note4 den turkcell uygulamalarını kaldırdım tab3 den chat on flipboard gibi şeylerden kurtuldum hepside rootsuz gerçekleşdi

4.0.4 android. root istiyor diyor kapanıyor.

zenfon kullanıcılarına müjde çok gereksiz uygulamalar var

Silmekle uğraşmayın, Ayarlar'dan Uygulamalar bölümüne girin ve canınızı sıkan uygulamayı Kaldır yapamıyorsanız DEVREDIŞI bırakın. Artık güncellemesini de yapmayacaktır.

güzel anlatıyorsunuz, Türkçe açıklıyorsunuz da; herkes İngilizceye bu kadar aşina mı? bir de türkçe dil yüklü telefondan resim verseniz daha iyi olmaz mı? developer options?? geliştirici seçenekleri olduğunu tahminen anlıyoruz.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir