Router'ınızı biraz itin, sinyal size ulaşsın!

Modeminizi sadece birkaç santim oynatmak, kablosuz ağ sinyalini bakın nasıl "uçuruyor!"

Router'ınızı biraz itin, sinyaliniz güçlensin!
Karanlık noktaları değiştirebilirsiniz, ancak yerini belirlemeniz zor

Router'ınızın kablosuz sinyalini "karanlık noktalara" ulaştırmak için bazen onu biraz dürtmenin yeterli olabileceğini biliyor muydunuz? Router'ınızın konumunda yapacağınız küçük değişiklikler, sinyalin zor ulaştığı konumları da değiştirebilir.

Böyle bir şeyin yaşanmasının nedeni, elektromanyetik teorisine dayanıyor. Bu konu biraz karmaşık olsa da, temel olarak sinyalin Wi-Fi router'ınızın bulunduğu konumdan yayılarak, evinizin odalarında sektiğini söyleyebiliriz. Yayılan sinyaller, durgun bir gölün yüzeyinde olduğu gibi bir süre sonra sakinleşerek tekrarlamaya başlarlar.

Bu fenomenin nasıl meydana geldiğini merak ediyorsanız, WiFi Solver FDTD adındaki uygulamaya evinizin planını sunarak, Wi-Fi sinyalini simüle edebilirsiniz. Buradaki YouTube videosu ise efekti üç boyutlu bir alanda görünür hale getirmeyi amaçlıyor. Sinyal gücünün zorlukla ulaştığı noktaların yerini belirlemeniz pek mümkün olmasa da, uygulama ve video sayesinde sinyalin neden bu kadar çok dalgalandığını biraz olsun anlamamız mümkün.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 3 Yorum

Sade, açık ve anlaşılır olmuş. Teşekkürler.

Dün aynı tecrübeyi ben de yaşadım, yukarıdaki ev planına oldukça benzeyen evimde, modemin yerini biraz değiştirerek, sürekli kopan tabletim artık kararlı bir şekilde 2 diş çekiyor.

arada modeme bir şeler fırlatmak lazım yani.

AirTies 5760 kullanıyorum, en uç oda da oturduğum halde, değil giriş kattaki dağire içi odalar sokağa da yayın yapıyor. :)

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost