Rus arama devi Yandex'in Android savaşı!

Rus arama devi Yandex, Google'ın Android uygulamalarına karşı verdiği savaşta zafer kazandı!

Rusya'dan Google'a 18 Kasım'a kadar süre

Rusya önceden yüklü gelen Android uygulamaları konusunda Google politikalarının rekabete aykırı olduğunu kabul etti ve şimdi sınırları kendi belirliyor. Yapılan uyarıda, Google'ın geçen yıl Rusya'dan elde ettiği toplam kazancın yüzde 15'ini bulabilecek para cezası ödememek için 18 Kasım tarihine kadar üçüncü parti uygulamalar üzerindeki kısıtlamaları kaldırması gerektiği bildirildi.

Bu durum cihaz üreticileri için ana ekranda Google'ın sahip olduğu uygulamaların kaplayacağı alanı azaltacağı gibi, doğrudan rakip uygulama ve arama widget'larının yüklenebilmesinin önünü açmış olacak.

Konunun en büyük mağdurlarından biri olan Yandex ise yaptığı açıklamada "Hedefimiz fair play (dürüst oyun) ruhunu pazara geri getirmek" dedi. Rusya merkezli arama devi ayrıca güçlü bir konuma sahip olduklarını ve hukuk mücadelesini sonuna kadar sürdüreceklerini açıklayarak, Rusya dışındaki bazı şirketlerin de kendileriyle aynı görüşü paylaştıklarını söyledi.

Onur Seven

Okuyucu Yorumları

Toplam 11 Yorum

her zaman bir firmanın karşısında rakip olması iyidir kullanıcılar karlı çıkar.

yandex sonunu hızlandırıyor...

Zamanında Windows da ie varsayılan olarak geliyor bu adil değil diye ortalığı ayağa kaldıran Google değil miydi? Şimdi sıra android ile gelen varsayılan google uygulamalarında.

Google sadece Play yuklu getirir cihazlari ama Play'in sol menusune de GAPPS indir diye bir buton koyar. Hic kimse de itiraz edemez bu durumda. Cok mu zor.

iyide yandex zaten Google temelli bi yazılım yandex br cromium tabanlı doğal olarak Google çalışıyor ilk önce kendi bağımsız yazılımı yapmalı

@09 Ekim 2015 16:39 Chromium açık kaynak olarak geliştirilen bir internet tarayıcısı. Google tarafından destekleniyor olması onu Google malı yapmıyor. Chrome ise Google malıdır. Yandex Chromium temellidir, Chrome değil.

Yandex'te kendi işletim sistemini yapsın adamların kendi işletim sistemi

Adamlar haklı ! Ben Yandex kullanıyorum Google niye boşu boşuna 50 MB yer kaplasın ki ?

Yandex sana ne oluyor işletim sistemi adamların.İstediği uygulamayı stock olarak getirebilir sana laf düşmez.Sende işletim sistemi yap bunu telefonlar kullansın sende uygulamarını yüklü getirt.

Pazara dair olay getiriyolarmis pehh kargalar bile güler buna. Her pcye uygulamaların arkasindan gizlice sızan arama motoru değiştiren benim sanki. Yandex işletim sistemi yapsa google'i mumla aratir stock uygulamalar konusunda eminim.

FENERBAHÇE Yandex kullanıyorum. Hem ben kazanıyorum, hem kulübüm kazanıyor.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir