Rusya, Android'e rakip yazılım geliştiriyor!

Google'ın Android işletim sistemine, Rusya'dan çok ciddi bir rakip geliyor!

  • Zeynel A. Öztürk
Rusya, Android'e rakip yazılım geliştiriyor!

Rusya merkezli bir firma, Android'e rakip olmayı amaçlayan bir mobil işletim sistemi geliştirmeye başladı.

Rusya iletişim bakanı Nikolai Nikiforov, işletim sisteminin geliştirilmesinde görev alacak geliştirici, altyapı mimarları, test çalışanları ve güvenlik uzmanları aramaya başladığını Twitter'daki gönderisiyle duyurdu.

Yeni yazılımın öncelikle Rusya'nın ihtiyaçlarını karşılayacağı, bunun ardından dünyaya açılacağı söyleniyor. İşletim sisteminin Sailfish OS üzerine geliştirildiği iddia ediliyor. Sailfish, eski Nokia çalışanları tarafından kurulan Finlandiyalı firma Jolla tarafından geliştirilmişti.

Rusya kısa bir süre önce kendi işletim sistemini geliştirmeye niyetlendiğini ortaya çıkarmıştı. İzlenmek istemeyen, kendi işletim sistemini kendi kontrolü altında tutmayı amaçlayan ülke, ortaya çıkaracağı yeni platform ile bunu başarabilir.

Okuyucu Yorumları

Toplam 11 Yorum

Rakip olarak işi çok zor diyebiliriz inşallah daha stabil bir sürüm yaparlar android de fena yol almadı 5.0 surumu ile bir çağ atladı android

Helal olsun birşeyler yapmak için adamlar uğraşıyor, basit bir elektronik devreyi bile hazır alanlara rağmen..

tabi tabi anca rüyalarında olur o...

Rusya'da bu iş için gerekli insan gücü var. İstedikleri zaman Desktop OS bile yapabilirler ama dünya üzerinde hiçbir ülke böyle birşey yapmıyor. AB bile kendi işletim sistemlerini, kendi intranetini oluşturmuyor, kendi web servislerini kurmuyor. Yazılım ve donanım konusunda da önemli bir gayreti yok. Ne kadar bariz bir gariplik, değil mi? İşte orasını karıştırmıyoruz:)) Ayrımız gayrımız yok bu dünyada...

Sailfish OS da Nokia nın bir zamanlar üzerinde çalıştığı MeeGo üzerine geliştirilmişti sanki.

Nokianın symbian yazılımını da biliyoruz. Web sayfası bile açmaya çalışırken hafıza yetersiz uyarısı veren bir işletim sistemi.

@17 Mayıs 2016 18:59 Açılıştan sonra 48mb boş RAM'i kalan donanıma sahip telefondan ne beklersin. Yine de 5-6 sayfa üst üste açardı rahmetli. Gerçek anlamda çoklu görevi daha başarabilmiş Symbian dışında mobil işletim sistemi daha anasından doğmadı. Günümüz donanımına yüklenmiş bir Symbian telefon olsa teredütsüz alırım. 8 çekirdek işlemci 3gb ram....symbian hepsine fark atar.

Modernleşmiş soğuk savaş başlıyor. Bu cep telefonları 12 eylül den önce var olsaydı, kullandığın telefon bile, işletim sistemi bile hatta kullandığın sosyal ağ, tarayıcı, mesajlaşma uygulaması hatta bilgisayarındaki işlemci ekran kartı hatta monitörün LCD mi yoksa CRT mi bunların hepsi senin damgalanmana ve ne taraftan olduğuna işaretti. Neyse ki bunlardan kurtultuk...bir haber bana neler hatırlattı. Dinazoruz elhamdülillah. :)

Rusya yapar. Sosyla ağlar konusunda ki başarısı. Diğer alanlarda da iyi olabileceğini göstermek için yeterli.

Altını çizmek isterim(Yeni yazılımın öncelikle Rusya'nın ihtiyaçlarını karşılayacağı, bunun ardından dünyaya açılacağı söyleniyor.) yani ilk önce dışa bağımlılığını kaldıracaklar tıpkı vk gibi adamlar herşeyini kendisi yapıyor üretiyor kendileri yapabilecekken neden başkaları para kazansın burda mal mal yorumlar yapacağımıza bundan bişeyler çıkarmalıyız ki ülkemiz gelişsin dışarıya bağlı kalıp başkalarına çuvalla para kazandırmayalım.

Android n bundan daha iyi

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost