Rusya, Apple ve SAP'den kaynak kodu istiyor!

ABD'nin casusluk faaliyetlerinden endişelenen Rusya, bu dev isimlerden büyük bir talepte bulundu!

Rusya, Apple ve SAP'den kaynak kodu istiyor!

Son dönemde devlet yönetimini ilgilendiren tehditlere son derece hassas yaklaşan Rusya, bu hassasiyetini yeni teklifiyle yine belli etti.

İletişim Bakanı Nikolai Nikiforov, Apple ve SAP'ye yaptığı teklifte, Rus yetkilileri dinlemek üzere "açıklanmamış işlevlerin" kullanılmadığını ispat etmek üzere kaynak kodlarının kendilerine iletilmesini istedi. Bir başka deyişle Rusya, iPhone kullanan bir devlet yetkilisinin NSA'ya bedelsiz olarak bilgi sunmasından endişe duyuyor ve bunun için önlem almak istiyor.

Nikiforov, riskin çok yüksek olduğunun tespit edilmesi halinde Putin ve takımının Apple ve SAP'yi kontrat dışı bırakabileceğini ima eden açıklamalarda da bulundu. Böyle bir durumda Rusya, 2003'ten beri kendisiyle çalışan Microsoft'u tercih edebilir.

Şimdiye kadar Apple ve SAP'den konuyla ilgili herhangi bir açıklama gelmedi. Bunun yanında kaynak kodlarının gösterilmesinin ne kadar işe yarayacağı tartışmalı bir konu. NSA'nın casusluk çabalarının çoğu, bilerek açık bırakılan kapılar üzerinde değil, güvenlik açıkları üzerinde yoğunlaşıyor. Bu tür açıklar, casusluk amacı içermeyen, masum yazılımların kodlarında da bulunabiliyor. Dünya liderlerini dinlemek için zararlı kod geliştirmekle ve fazlasıyla suçlanan Rusya'nın bu talebi, aynı zamanda ironik bir durum da oluşturuyor.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 16 Yorum

hangi hakla kapalı kaynak kodlu bir şeyin kaynak kodunu istiyorlar merak ediyorum. paranoyaklar.

@03 Ağu 2014 15:18 Kaynak kodun kapalı olması güvenli olduğu anlamına gelmez. Yazılımcı her zaman sisteme full erişim hakkı için backdoor yerleştirebilir. Daha önce örnekleri yaşandı. Mesela Microsoft Office çeşitli sürümlerinde kullanıcıdan onay almadan bilgisayarda kayıtlı bulunan word,excel,powerpoint belgelerinin bir kopyasını Microsoft sunucularına yolluyordu. Daha sonra farkına varılınca bir hata olmuş özür dileriz diyerek yamaladılar.

@03 Ağu 2014 15:18 Sanırım sende algı sorunu var. Milli güvenliği hakkını kullanarak talep edebilir. Abd li firmalar NSA ya hangi hakla acıyorsa kodlarını Herhangi bir ülkede güvenliği için isteyebilir. Sen gibi gerizekalılar sadece iphone da facebook, twetter ve whatsapp aşırı kullanımından dolayı dünyadan bi haber yaşarlar...!

Amerika nın ve özellikle Apple'ın başka işi gücü yokta size kaynak kodu gönderecek he? bu ruslar çok komik bir millet ya :)

Rusya haklı! Ayrıca tüm kapalı kaynak yazılımlar kodlarını devletlere açmalıdır ki ben bunun zaten mümkün olduğunu, yapıldığını da düşünüyorum 'Binaries to PL Code Converter' ile. Microsoft'un, Google'ın ve Apple'ın kesinlikle böyle bir programı vardır. Yani halihazırda NSA tüm kaynak kodlarını zaten görebiliyor ve istediği yazılıma kendi casus modüllerini ekleyebiliyordur. Kısaca server üzerindeki bir yazılıma NSA istediği kodu kolayca ekleyebilir. Diğer taraftan Viladimir Putin'e tavsiyem: kendi programlama dillerini ve derleyicilerini geliştirmeleri yönündedir;çünkü programlama dilleri de güvenlik açığı demektir...<Cleverman>

Uzun lafın kısası yazdığınız programı NSA kullanıyor olabilir ve siz bunun farkında bile olmazsınız. Diğer taraftan örneğin Rusya'da upload veya download edilen her dosyaya NSA gizli kodlarını otomatik olarak enjekte edebilir. İnternetin sahibi Amerika'dır ve ipleri de Amerika'nın elindedir...<Cleverman>

Programlama dillerindeki en büyük sorun ise, kasıtlı olarak yerleştirilen açıklar değildir. En önemli sorun kamufle edilmiş makine komutlarıdır. Yani siz x komutunu kodlarsınız ama programlama dili x'in yanında gizlice hem y, hem de z komutlarını çalıştırır. İşte programlama dillerindeki en büyük güvenlik sorunu budur. Bu yüzden herşey tek tek incelenmelidir. Tabii ki makine dilinde de sorun olma ihtimali vardır. Derleyiciyi anlatmaya gerek duymuyorum...<Cleverman>

Programlama dillerindeki en büyük sorun ise, kasıtlı olarak yerleştirilen açıklar değildir. En önemli sorun kamufle edilmiş makine komutlarıdır. Yani siz x komutunu kodlarsınız ama programlama dili x'in yanında gizlice hem y, hem de z komutlarını çalıştırır. İşte programlama dillerindeki en büyük güvenlik sorunu budur. Bu yüzden herşey tek tek incelenmelidir. Tabii ki makine dilinde de sorun olma ihtimali vardır. Derleyiciyi anlatmaya gerek duymuyorum...<Cleverman>

kapalı kaynak kodlu hiç bir şeyin kaynak kodunu isteyemezler. linux mu bu?

@ttbpc o sana kapalı yazan adama da mı kapalı ..... biraz saksıyı çalıştırın

@03 Ağu 2014 22:22 kodları onlar mı yazdı sen saksıyı çalıştır.

@ttbpc KOLDARI YAZAN ARKA KAPI BIRAKIR O ARKAPIYI VERİRSE GİRERLER ... SAKSINI ÇALIŞTIR

Ne demek hangi hakla? Yaw coluk cocuk gelip suraya yorum yazabiliyor ya ifrit oluyorum. Adamlarin yuz olcumu Amerikanin 3 kati! O hakla cocugum. Sen git kumda oyna boyle buyuk konularina karisipta rezil olma ;)

@03 Ağu 2014 20:32 asosyalmisin sen :D

"hangi hakla?" belki dinlenmeme hakkıyla olabilir.

16:28'deki yorumum için ufak bir düzeltme. Cümlenin doğrusu şöyle:...Ayrıca tüm kapalı kaynak yazılımlar kodlarını devletlere açmalıdır ki ben zaten kapalı kaynak kodların illegal olarak okunmasının mümkün olduğunu ve bunun yapıldığını düşünüyorum. 'Binaries to Program Language Converter' ile...

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir