Rusya'da skandallarla başa çıkmanın yeni yolu

Ardı ardına internete sızan gizli belgeler, koca bir ülkeye bakın neler yaptırtmaya başladı...

  • Levent Öztürk
Kremlin'de, daktiloya dönüş!

WikiLeaks ve Edward Snowden tarafından sızdırılan gizli bilgiler ve yaratılan geçirgen ortam Rusya'yı telaşa sokmuş durumda. Bir iddiaya göre Kremlin, güvenliğini sağlamak için ilginç bir yönteme başvuruyor.

Güvenlik sisteminin bir parçası olarak yüksek sayılarda elektronik daktilo siparişi verdi. The Telegraph'ın Rus Federal Savunma Servisi'ni kaynak olarak gösterdiği rapora göre, yaklaşık 15.000 dolar değerinde bir harcama yapılmış durumda.

Görünüşe göre Rus hükümeti, internete güvenmek yerine eski yöntemlere ger dönüyor. Rusya'da yayın yapan Izvestia gazetesinin haberine göre de, Federal Savunma Servisi'nde yer alan bir kaynak "WikiLeaks ve Edward Snowden tarafından gizli dosyaların yayılması skandalı ve Dmitry Medvedev'in Londra'daki G20 zirvesi sırasında dinlendiği iddialarının ardından kağıt üzerinde depolama şeklinin yaygınlaştırılması kararına varıldı" şeklinde bir açıklama yaptı.

Gizliliklerini korumak için tek yol olarak interneti kullanmamayı tercih edebilirler mi? Kim bilir, belki de bunlar o eski mektuplaşma döneminin dönüşünü işaret ediyordur...

Okuyucu Yorumları

Toplam 4 Yorum

yani bunu bilmem ama ben kitap okumayı bi ekrana bakarak yapamadım. kitap dediğin kağıtta olur hacı dijital ekranda değil.

@21 Tem 2013 03:00 Eee konuyla ne alakası var bunun? :)

@21 Tem 2013 03:00 of şu makaleleri doğru okuyun yeter artık.

İyi ama klasik daktilo değil de elektronik daktilo kullanılacaksa, elektrikli her cihaz EMF yayar ve bu EMF dalgaları ile hangi tuşa basıldığı bile yakın çevreden kaydedilebilir. Elbette internet gibi yerinden kalkmadan istihbarat sağlamaktan daha zorlu bir yol EMF kaydetmek ama uzun vadede bir çözüm değil elektronik daktilo.. Ayrıca Snowden ile ortaya çıkan dinleme skandalı yeni değil ki. Ülkelerin birbirlerini dinlemesi insanlık tarihi kadar var. Sadece NSAnın apple, google, facebook vs. den kişilerin bilgilerini aldığı Prism uygulaması 11 eylül olaylarından beri yani 2001 den beri yürürlükte olan bir uygulama. Bu zamanda ortaya çıkması amerikan iç siyaseti ile alakalı, obama hükümetine yönelik bir durum. 11 eylül olaylarından sonra uygulanmaya başlanan ve asıl patlaması gerekipte köşede bekleyen skandala kimse ses çıkarmıyor, görmezden geliyor. Her insanın EMF imzası, kayıt altına alınıyor.... Hatırlayın, 11 eylül olaylarından sonra havalanlarına yerleştirilen x-ray tipindeki cihazdan herkesin geçmesi mecburi tutuluyor ve.teröristlerin beyin dalgalarından terörist olup olmadığı anlaşılabiliyor gibi abuk subuk bir şekilde haberlere konu oldu uygulama. Diğer ülkelerin devlet başkanları hariç, bazı ülkelerin başkan yardımcılarının bile geçmesi zorunlu tutuluyor. Yine hatırlayın. amerika yagiden yüksek rütbeli bir paşamız havalaanında üstü aranmak için ve cihazdan geçmesi için zorlanmış, o da tepki olarak havalanından geri dönmüştü ülkemize. Bu uygulama ile her insanın yaydığı kişiye özel EMF dalgaları cihaz ile kayıt altına alınarak, merkezi bir veritabanında toplanıyor. Bu sayede EMF imzası ile her ne kadar henüz uzun bir süre alsa da uydudan kişinin takibi yapılabiliyor. Asıl soru, bu bomba ne zaman patlayacak, ve sonuçları ne olacak... Asıl üstüne düşülmesi gereken konu bu...

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play