Rusya'dan yüzen nükleer santral projesi

Rusya'nın yeni planları herkesi rahatsız ediyor; ama en çok rahatsız olanlar kutup ayıları...

Artık kutup ayıları, küresel ısınmanın üzerinde koşturduğu buzulları erittiği yetmiyormuş gibi bir de yüzen nükleer santraller ve bunların atıklarıyla uğraşmak zorunda kalacak.

Rusya'nın artan enerji ihtiyacını karşılayabilmek için planladığı bu yüzen santraller, söylenenlere göre ihtiyaçlarını kendi kendine karşılayabilecek düzeyde olacakmış.

Çevreye duyarlı sosyal örgütlerin yetkilileri nükleer santrallerde zaten yüksek olan riskin yüzen bir santralde daha da fazla olacağı fikrindeler. Ayrıca kuzey kutbunun kırılmanın eşiğindeki doğal dengesinin, santrallerin yayacağı ısı, radyasyon ve atıklarla daha da kötüye gitmesinden endişe ediyorlar.

Tabi bir de atıkların denize bırakılması endişesi var. Daha önce 12 nükleer denizaltısının reaktörünü ve tonlarca nükleer atığı okyanusun derinliklerine bıraktığı bilinen Rusya'nın bunu santral atıkları için de yapmayacağını kimse iddia edemiyor.

Okyanuslar yakında nükleer radyasyonla rengarenk, pırıl pırıl parlamaya başlarsa şaşırmayın.

Ceyhun Seval

Okuyucu Yorumları

Toplam 4 Yorum

Adamlar kendilerinden başka kimseyi düşünmüyorlar galiba ama buna diğer ülkelerin o kadar rahat izin vereceğini hiç sanmıyorum.

güç onların elinde kim ne derse sesin rusya bildiğni okur

Rusya değil Amerika tedirgin olsun savaş sırasındada vurmasın canım yüzen santrali. Atıklarını Rusya eminim göstermelik olsun diye atmıştır çünkü o atıklardan atom bombası yapıldığını artık sağır sultan bile biliyordur heralde

Gelecek nesillere yaşanacak bir dünya bırakmamaya kararlıyız...

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir