Rusya, gökyüzümüze "yıldız ilave ediyor"

Gerçeğe dönüşmek üzere olan bu proje, gökyüzüne yeni bir "yıldız" yerleştirmek istiyor!

  • Zeynel A. Öztürk
Rusya, gökyüzüne "yıldız ekleme" peşinde!
Mayak'ın çizimi.Görsel: Boomstarter

Rus mühendislerden oluşan bir takım, deneysel uydu projeleri için gereken fonu Kickstarter'ın Rus sürümü Boomstarter üzerinde toplamayı başardı. Yakında fırlatılacak olan uzay aracının bilimsel araştırma yapma gibi bir amacı bulunmuyor. Tüm amacı, gece gördüğümüz yıldızların arasına bir yenisini eklemek.

"Mayak" adlı uydu, güneşle eşzamanlı yörüngeye yerleşerek yüzünü her zaman güneşe dönük tutacak. Aracın 16 metre karelik yansıtıcısı, ışığı dünyaya doğru yansıtacak. Böylece gökyüzünde "her şeyden parlak" bir cisim görünecek. Ruslar niye böyle bir şey yapıyor diye soruyorsanız, bunun cevabını kendileri de tam olarak vermiyorlar. Amaç daha çok "yapabiliyor muyuz" sorusunu cevaplamak gibi görünüyor.

Proje lideri Alexander Shaenko, Sputnik News'a yaptığı konuşmada "uzay gezintisinin heyecan verici ve ilginç bir şey olduğunu göstermek istiyoruz, ancak en önemlisi ilgilenen herkese açık olduğunu göstermek istiyoruz" dedi. The Independent'a göreyse burada "uzaya ilk kez kim çıktı" sorusunu insanlara hatırlatacak milliyetçi bir arzu var.

Bu arada bazıları projenin gerçek bilimin önünü keseceğini söyleyerek onu sert biçimde eleştirdi. Gökbilimci Nick Howes, IFLScience'a yaptığı açıklamada şöyle konuştu: "Gezegenimizin etrafındaki karanlık gökleri keşfetmek için çok yoğun biçimde çalışıyoruz. Bu çabaların internetten fon toplayan bir saçmalık tarafından çöpe atılma ihtimali, beni umutsuzluğa sürüklüyor."

Boomstarter'da 1,8 milyon ruble toplayan takım, bu parayla uçuş testlerinin bir sonraki aşamasını gerçekleştireceklerini söylüyor. Rus uzay ajansı Roscosmos ise uydunun Temmuz 2016'da fırlatılabileceğini söyledi.

Okuyucu Yorumları

Toplam 10 Yorum

Bu Ruslar da ayrı bir kafa. Yüzyıllardır Batı ile mücadele ediyorlar, Batı seviyesine gelmek istiyorlar, ABD kadar güçlü ve gelişmiş olmak istiyorlar, sonucunda hep popo üstü oturuyorlar.... Bu Rus Ayıları mağaradan çıkalı daha 200 sene olmadı, ne yıldız yapmasından bahsediyorsunuz? Bu Komünist ahmaklar teknolojiden gelişmişlikten ne anlarlar?

@03 Mart 2016 17:50 ABD'de 240 senelik bir devlet. Şu anki Rusya ile ilişkiler yüzünden ayı dediğin belli, bu senin cahilliğin. Hala komünizmle yönetildiğini düşünmen yine senin cahilliğin. Bence sen şu mağarandan bir çıkta Dünya'da neler oluyor bir bak.

@03 Mart 2016 18:36 peki sen Rusyayı ne kadar bilip Rusları ne kadar tanıyorsun?! Sen bu yobazların demokrasi ile yonetildiğini mi sanıyorsun?15 yıldır Rusyada yasıyorum, demokrasi adı altında kominizm mimarisi ile yönetiliyorlar. Sıkıysa indirseler ya Putini ? yapamazlar, o yuzden bunun adı da demokrasi değil. Ben bu ulkede neler gordum. Bilmeden konusma bu adamlar zeki ama cok farklı kafaları var. Bir ABD maalesef olamazlar

Yurdum insanı bunun altında kim bilir neler arayacaktır? Merakla bekliyorum yorumları:)

Sacmalik. Milletin gecelerinide kalici ollarak rahatsiz edecekler.

biz dünyalıların gdolu yıldızı eksikti zaten

russa sorgulamayacaksın abicim...

Dünya böyle saçmalıklarla daha güzel bir yer haline geliyor.

bir gece bir bakarsınız yerinde yok. Sebep: Uzayda yıldız patlatan ilk ülke Amerika Birleşik Devletleri oldu :D

keşke benimde bu kadar boş vaktim olsa :)

Sen de yorum yaz

 



CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost