Rusya, kendi x86 işlemcisini yaptı!

Özellikleriyle yeri yerinden oynatmayacak ama bu ülke, sonunda kendi işlemcisini de kendi üretti!

Rusya, kendi işlemcisini yaptı!

Rusya, başkalarının tanklarına ve savaş uçaklarına ihtiyaç duymasa da hala batıdan aldığı bir şey var: Bilgisayar çipleri. Ancak yeni Elbrus-4C, biraz geriden de gelse Intel'e rakip olabilir.

Rusların geliştirdiği çip, Elbrus ISA adında özel bir mimariden faydalanıyor. Ancak çip, aslında tekerleği baştan icat etmiyor - x86 emulasyonu yapan Elbrus-4C, masaüstü yazılımların çoğuyla uyumlu. Bununla birlikte 4C'nin saat hızı 800MHz olduğundan, hızlı olmasını beklememekte fayda var. 3,5GHz'te çalışan Intel i7'nin karşısında çok geride kalsa da, saat hızının her şey demek olmadığını biliyoruz. Ancak Rus işlemcisi, transistör sayısı gibi diğer özellikleriyle de en az birkaç sene geriden geldiğinin işaretini veriyor. 

Elbrus-4C, Linux veya Windows XP (şaka değil) ile çalışan bir masaüstü bilgisayar olan Elbrus ARM-401'le birlikte geliyor. 

Bir çift USB portuna sahip cihaz, her yönüyle zamanın gerisinde kalmış görünüyor ancak yine de Rusya'nın teknolojik bağımsızlığını sağlaması yönünden önemli bir adım niteliğinde.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 32 Yorum

böyle böyle olacak... ya türkiye nnapıyor, pil bile ithal...

@17 Mayıs 2015 00:24 katılıyorum, ama İTÜ'de şu anda kendi işlemcimizi geliştirmek için çalışıyoruz, en azından boş durmuyoruz merak etmeyin.

@17 Mayıs 2015 00:24 sen öyle san yerli pil var araştırda gör...

@17 Mayıs 2015 00:24 haklısında, pil yapmak da kolay değil ha :)

@17 Mayıs 2015 02:53 Bilinen tüm marketleri gezdim ama bir tane Türk yapımı pil bulamadım. Nerede ve hangi marka adı altında üretiliyor bilen varsa söylesin. Copy Past (White Label) olayından bahsediyorsan arkadaşım seni kandırmışlar. Sorunun cevabını yazarken buldum Mutlu akü, İnci akü bunlar olabilir.

@17 Mayıs 2015 02:45 Üretmek için çalışıyormusunuz buda bir başarı. Bu işlere 20 yıl önce başlanması gerekirdi ki bugün koşmalıydık. Daha çocuk doğmamış adını koyuyorsunuz.

@17 Mayıs 2015 02:45 aktrollerimiz var maasli kadrolu daha ne olsun

@17 Mayıs 2015 15:38 küçüklüğümüzde pilma vardı artık o bile yok..

işlemcinin kaç mhz hızında çalıştığının bir önemi yok. 16 mhz'lik bir arduino işlemcisi üretmek bile büyük bir başarı. İşlemci üretmek öyle kolay bir iş değil, Hem maliyet hem de ar ge olarak bir nükleer tesis kurmaktan bir farkı yok.

Enerji ihtiyacının sadece %4'ünü sağlayacak olan ve ham madde dahil hemen her açıdan dışa bağımlı olacak nükleer santral yerine böyle işlere yatırım yapmanın zamanı geldi de geçiyor bile Almanya dahil bir çok ülke var olan nükleer santrallerini aşama aşama tamamen ortadan kaldırıp yenilenebilir enerji kaynaklarına bütçe ayırma kararı aldı çoktan!!!!

Kalifiye uzmanlar olduktan sonra herşey yapılır. Rusya'nın üretemeyeceği bir teknoloji ürünü olduğunu düşünmüyorum. Hızın 800 Mhz olması, transistör sayısı, çekirdek sayısı önemli sorunlar değildir. Onları birkaç senede katlarlar. Elbrus'un düşük bir performansa sahip olması fake bile olabilir...

Başlamışlar işe. Biz de araba yapacaz,

E azından bunu yapabilmişler. Bizimkiler ise ise sadece diğer sistemleri devşirebiliyorlar o da takitleri ne kadar aslına benzeyebilirse o kadar. Eh bizim devletin yöneticisi Amerika olduğuna göre o ne kadar isterse o kadarı olabiliyor. Malesef bu ise dünyanın gelişimini engelleyen bir olgu. Bir gerçek ise Amerika hiç bir zaman insanlık için kendini feda edebilecek bir yapı değil. Bu yüzden hala dünyacak barbarlıkla yönetiliyoruz. Yalansa Yalan deyin :)

x86 intelin değil mi kullanmaları için lisans ödemeleri gerekmiyor mu emuletor tam olarak işin neresinde.

@17 Mayıs 2015 11:44 x86 32 bit demek.

@17 Mayıs 2015 13:44 64 bit kodu ne peki

@17 Mayıs 2015 18:58 x64; 64 bit demek.

@17 Mayıs 2015 11:44 haklisin garip geldi bana da. X86 32 bit demek ama intel icin. Mesela amd de i386 adini alir 32 bit chipler.

Tabiki i7 ile karşılaştırılamaz ama intelinde işlemci üretmeye i7 lerden başlamadığını hepimiz biliyoruz.

Rusların yaşam tarzına her zaman hayranımdır. Yeni ürün çıkmaz eski ürünler güncellenir.

vaybe ruslar bile işlemci üretiyorlar amd intel e şimdilik kafa tutamasa da gelecekte kafa tutar :D

ee adamlar kafa yoruyor biz hazır alıyoruz :S bıdı bıdı edenler çok biliyorsanız siz 4 Ghz lik işlemci yapın

patatesi bile ihraç eden bir ülkede işlemci üretmek hayal ..nokta

@17 Mayıs 2015 12:51 ithal olacak, ihraç tam tersi :)

Daktilodan kurtulurlar en azından. Sanırım bu çalışmanın sebebi casusluk iddiaları. Donanım haberde en azından öyle diyordu. Ayrıca bunu devlet dairelerine felan loyacakları ve üzerindede linux kullancakları için hız derdi şimdilik umursanmayabilir. Kısacası adamlar teknolojik bağımsızlıklarını ilan etmişler bile..

Patates bile üretemeyen bir ülkenin vatandaşıyız, xp niye bize şaka olsun?

Ağızlarından dini düşürmeyip sürekli batıyı kafirlikle suçlayıp ateistlerin sahip olduğu markaların araçlarından inemeyenler mi Türkiye'yi işlemci geliştirecek ülkeler seviyesine getirecek bırakın bu işleri gidin başka işlerle uğraşın örneğin kim şampiyon olur. Seçimlerle partiler yüzde kaç oy alir. Bir tarafınıza su kaçarsa oruç bozulur mu gibi.

Bu ülkeyi yaşanmaz hale getirdiler. Bu yönetim sistemini de taşaronlara versek nasıl olurdu acaba...

800MHz olması sorun değil 400-500 tl'ye sıvı soğutma ile 3.0 ghz overclock yapılır.

@18 Mayıs 2015 00:25 git uyu

X86 işlemci üretme hakkı olan sadece birkaç firma var diye biliyorum.Üretseler bile uluslararası alanda nasıl pazarlayacaklar

helal olsun ülkemize gelse satışa alıırım

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost