Rusya Microsoft'u tekelcilikle suçluyor

Microsoft'a rahat yüzü yok. Şimdi de Rusya bilişim devini XP yüzünden soruşturma altına aldı

  • Ümit Öncel
Bu kez Rusya Microsoft'u tekelcilikle suçluyor!
Rusya'dan Microsoft'a soruşturma

Geçtiğimiz günlerde Rusya Federal Tekelcilik Karşıtı Servisi ya da kısa adıyla FAS'ın internet sitesinde ilginç bir duyuru yayınlandı. Duyuruya göre FAS, Microsoft ile ilgili bir soruşturma açıyor. Sebebi ise yazılım devinin tekelci uygulamaları. Fakat Avrupa Birliği'nden farklı olarak Ruslar Internet Explorer değil, Windows XP yüzünden Microsoft'a kızgınlar.

Rusları kızdıran, Microsoft'un Windows XP satışının sona erdireceğini açıklaması. FAS, Windows XP'nin halen yaygın olarak kullanıldığı ve Vista satın almış kullanıcıların bir kısmının XP satışının sona ermesi nedeniyle sistemlerini XP'ye geri döndüremeyeceklerinden dolayı soruşturma açmış durumda. FAS bu durumu Microsoft'un tekelini kullanarak talep edilenden farklı ürünleri tüketiciye dayatmak olarak görüyorlar.

Microsoft konuyla ilgili olarak kendilerine henüz resmi bir bilgi gelmediğini, fakat Rusya yasalarına uygun faaliyet göstermek için ne gerekiyorsa yapmaya hazır olduklarını açıkladı.

Okuyucu Yorumları

Toplam 11 Yorum

"FAS bu durumu Microsoft'un tekelini kullanarak talep edilenden farklı ürünleri tüketiciye dayatmak olarak görüyorlar. "

Kesinlikle katılıyorum

Kesinlikle haklilar. Microsoft Windows bir daha XP gibi duzgun bir isletim sistemi cikartamayacak. Yillarca satmaya devam edebilir, Microsoft izin verirse... Vista ve Windows 7 Microsoft'un donanim ureticilerine yaranma cabasindan baska birsey degil. Ekran kartini zorla, ileride yetmedi tek cekirdekli islemcileri destekleme vs. gibi tuzaklar...

ben daha yeni diz üztü pc aldim, dedim ki yok bunun işletim sistemi olmayani bula bula iki tane model buldum onlarda dandik mecburen vistali bir pc alidm ama mecburen bu dayatmda diğilde nedir neden 200 dolar fazladan ödedim

tek bir soru sorucam şimdi ben 2001 model (0 km) x marka otomobil bulamıyorum diye gidip dava açsam olurmu adamların işletim sistemi ister satarlar ister satmazlar şu gün windows 95-98 de bulunmuyor piyasada ne yani adamlar çıkardıkları her programı ebedi olarak piyasadamı tutucaklar ???

Her Talep Edeni Arz Karşılamaz.

evet. xp için şimdi herşey uyumlu win 7 ye geçişte donanumlar çakışması ço olacak. win 7 için illaki elimizdeki eski donanımlarımızı çöpemi atacaz yaaa? haksızlık bu. xp daha uzun süre bizle olacak.

Microsoft un XP sinin milyarlarca kopyası dünya yı dolaşırken Vistanın kopyası yerini alırken windows 7 girince baktılar XP den elde edilen gelirleri windows 7 ye paşa paşa ödeyeceklerini görenler Vista ellerindeki Vistayla bir şeyler tutturabiliriz kavgasına girdiler. Öyleki bir adet PC deki Vista nın onlarca pc ye kurulabildiğini bilenler bunu göstermeden doğrudan XP den sonra Vista aldık niye Windows 7 ye geçiş yapılıyor da eskiye geçilemiyor diyor yeni çıkan türlü teknolojileri XP nin taşıyamadığını kısa sürede tıkandığını gördükleri halde Vistanın ve Windows 7 nin bu imkanları tıkanmadan kilitlenmeden çok rahat bir şekilde karşıladığını unutmasınlar.Her makinaya bir adet işletim sistemi kimileri bir pc ye yeni gelişmelerin gerisinde kalmamak için ikinci bir işletim sistemi kuruyorlar çünkü XP için satın alınanlar XP için tasarlanmıştı bunun eksiklerini gideren Linux ler her şeyi ücretsiz sunuyorken sohbet ortamlarından windows 7 ye tanınanları kullanamayacaklarını veya yetersiz kalması düşünülüyor gibi bir şeyler duyumsayanlar tutuşmaya başlıyor.Merak edilen de windows ların gördüğü anladığı sohbet ve email imkanlarını niye diğer işletim sistemlerinin de kullanabildiği güvenliğin azalmasına neden olabilirler mi bilinmiyor.Kısacası Vista desktop ta çalışıyor diz üstünde XP Home Edition koşuyor ve sadece gazete okumaya yarıyor ve güncel olarak çekmiş olduğum fotoğraflarımı yedekliyorum ve lisanlı müziğimi dinleyebiliyorum. ki diz üstüm de dvd yazıcım yok evdekinde var eski diz üstüm de sadece 1 GB RAM 16MB ram de ekran kartı mevcut bu işletim sistemiyle aile içinde sohbet ve email olarak Microsoft imkanlarını kullanıyorum.Ev deki masa üstünde bile 768MB RAM var ekran kartı 256MB Ramli hiç oyunum da yok sadece küçük diz üstü pc imde ne yapıyorsam büyüktede onları tek fark dvd yazıcısı olması.Oysa tüm dostlarımda süper PC ler var içlerinde dışların da yok yok var türlü makinalar gece görüşlü kameralar usb diskler harici HDD ler LCD yle dvd TV kartları neler var bunları XP yle yarattılar ofis programlarının alası mevcut kendilerinde hala eskisini kullanıyorum bir de ev versiyonu ofis aldım hepsi bir arada yazıcılar tarayıcıları neler yok herkesin evinde. Ve herkes evinde ilk olarak toplama pc yle başladı neler gördü neler. Şunu şöyle kullanacaksın bunu böyle yaparsan bu şu anlayamaz diyor. İşletim sistemini zarfta alıyor ve bu sahte şeyleri kullananlarla sohbet bile etmek istemiyorum kimbilir ne bulaşıyor dur işletim sisteminin solum yollarından!!!!

Her arz edilen de talep edilmez.

Umarım windows un açık kaynak kodlusunu da yayınlarsa MS ruslar dibe çakılabilir. Linux lar açık kaynak kodlu Rusların elinde XP ye benzeyen Linuxlar var yani XP nin DNA sına benzeyen şeyleri var. Yakında Vista ya benzeyen linux görseli bile çıkarırlar.Vixta vardı mesela. Win 7 nizi Linux tabanlı mı kurmak istersiniz yoksa Windows NTFS tabanlı kurmak istersiniz diye bir şey yayınlasa MS ne çok sevinirim. Peki Microsoft niye Linux tabanlı işletim sistemi üzerinde çalışmıyor ki. kimbilir neler yapalardı. Windows a benzeyen Linux ü ancak MS çıkarabilir dünya ya işletim sistemi yapabilmesini öğretenleri nelerle suçluyorlar. MS herkesin güvenliğini sağlamak istiyorsa XP de yapılabilenlerin hiç birisine müsade etmemeli. Kısaca Laptop teknolojisi içeren desktopta satışına izin vermeliler.İşletim sistemi görünmeyen bir partışında bulunsun ve oradan kurulsun tuşa bas otomatik yedekleme yaptırsın kullanıcıya ellerinde 500GB HDD harici olarak bulunuyor yedeklemeden sonra son kullanıcının yapmış olduğu son normal kuruluma kadar ayarlamaya kadar gelebilsin güncellemeleri de o kısma yedeklemiş olarak.Diyelim ki XP de SP3 e kadar güncelleme yapıyorsunuz ve tüm güncellemeler bitmiş oluyor iki gün sonra işletim sistemine bir şey oluyor ve çalışmıyor basıyorsunuz otomatik kurulum tuşuna SP3 e kadar kurabilsin.Üçüncü gün iki tane yama çıkmışsa sadece onları indirebilsin derim...Kullanıcı disk imajını almasını bilemiyor başkasından yardım alıyor ve içindekilerinde kullanımı başkalarının eline geçiyormuş....Son kullanıcıların çoğu sadece sohbet etmesini biliyor gelen dosya nereye gitti diye servise veren bile var.Bunları giderebilse MS ne iyi olurdu....

bence işletim sistemlerinin çakışması çok olabilir. Windows 7 alırsam kaçak kopya ve diğer açık kaynak kodlu işletim sistemleriyle ne sohbet etmek isterim ne de doysa paylaşmak...Windows 7 si legal olabilenlerle iletişim içinde olmak isterim.Yani windows 7 kullanıcısının hem parmak izi hem yeni çekilmiş fotoğrafı nasıl kimliğinde var ise windows 7 sinde de olabilsin. Sohbet ediyorsunuz karşınızdaki makina adını logon adıyla kurmuş ki iki gün sonra yerinde yeller esiyor...

vista konusunda haklılar kimse istemiyor ve istemeyecekte.microsoftta farkında oda istemiyor artık vistayı hatalı olduklarını kabul ediyorlar ama windows7.0 ile bukadarda lafa salatası yapılmasının mantığı yok malesef.xp kadar kusursuz donanımlar ve yazılımlar ile çalışıyor.illada windows7 veya vista ortamında çalıştırılamaz şartı varsa xp mode ile sorunsuz çözülüyor.bu yüzden hiçte kimse kıvırmasın eski p3 1000 serisinde bile sorunsuz şekilde çalışabilmektedir.sorun aero ise agp 8x dx10 vga kullanacaklar olacak bitecek hem görsellikten kayıp yok hemde oyunların çalışmasına devam illada pcı exp vga gerektirmiyor ise.ama vistada yapılacak masraf en az 650ytl civarı.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir