Rusya'nın iş devleri Skype'a karşı cephe aldı

Rusya'daki büyük iş adamları lobisi VoIP hizmetlerinden büyük rahatsızlık duyuyor. Sebepleri burada.

Rus devleri Skype'a karşı
Skype ve benzeri VoIP hizmetlerinin başı çok ağrıyacak gibi görünüyor.

Rusya'nın en güçlü iş lobisi bir araya toplanarak Skype ve benzeri VoIP hizmetlerine cephe aldı. Bu hizmetlerin Rus girişimleri ve ulusal güvenlik için tehdit oluşturduğunu kanun koyuculara açıkladılar.

Rusya'da internet ve iletişim altyapısını kuran, ülkeye yatırım yapan büyük iletişim şirketleri, yabancı firmaların sunduğu VoIP hizmetinden rahatsız olduklarını belirttiler. Gerekirse kendi uygun fiyatlı VoIP alternatiflerini sunabileceklerini hükümete bildirdiler.

Bedavaya veya daha ucuza konuşma imkanının Rus telefon hizmetlerine haksız rekabet yarattığı şikayetinden daha çok vurguladıkları şey ise güvenlik riskleri oldu Yabancı kontrolünde olan bu yazılımlara iletişimin teslim edilemeyeceği söyleniyor. Ruslara göre Rus iletişiminin yabancılar tarafından dinlenmesi riski doğuyor.

Başbakan Vladimir Putin'in partisiyle ortak hareket ederek bir çalışma grubu yaratan lobi, ortaya Skype ve benzeri internet üzerinden sesli iletişim hizmeti sunan girişimlere karşı önlemler alınması için çalışmalar yürütüyor. Bu büyük şirketler hükümetle işbirliği içerisinde çalışıyor ve hem kendi çıkarlarını, hem ulusal çıkarları savunuyorlar.

Ali Güngör

Okuyucu Yorumları

Toplam 7 Yorum

O ZAMAN skype ın sunucuları yakında sağlam bir saldırı yiyecek

adamlarda bilinc var. kukla olmadiklari icin kendi kendilerine hareket edebiliyorlar.

aynen walla kukla ülke değiller kendi duruşlu devlet be yöneten le adamlar haklı bizdemi ne siz sorun ne de ben söyliyeyim görene laf demeyelim zaten

biz ise türk telekomu sattık ama adamlardaki zekaya bak neyi düşünüyorlar bizimkiler ise bugünü kurtardık mantığıyla düşünüyorlar.

aynen walla türkiye gibi kukla ülke değiller kendi duruşlu devlet be yöneten le adamlar haklı bizdemi ne siz sorun ne de ben söyliyeyim görene laf demeyelim zaten

aynen walla türkiye gibi kukla ülke değiller kendi duruşlu devlet be yöneten le adamlar haklı bizdemi ne siz sorun ne de ben söyliyeyim görene laf demeyelim zaten

Ya birakinhem ulusal hem de kendi cikarini dusunen sirkey yalanini, adamlar ulusal diyip kendi hegamonyalarini kurma pesinde. Ulusal sirket diye birsey olur mu , kaldi mi herkes kar pesinde. Hele ki Rusya gibi mafya devlet sirket ucu bir arada memleketler icin. Korkulur bu adamlardan.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir