Rusya'dan çok farklı bir PC konsepti!

Yerli teknoloji üretimine önem veren Rusya'da üretilen masaüstü PC, sıra dışı donanımlara sahip!

  • Cenk Atlı
Rusya'dan çok farklı bir PC konsepti!

Rusya, elbette dünyanın en önemli PC üretim merkezlerinden biri değil. Fakat son zamanlarda bu ülkeden çıkan bazı yeni cihazlar teknoloji endüstrisi açısından dikkat çekici olabiliyor.

Geçtiğimiz yıl görücüye çıkarılan Rusya menşeili Elbrus-4C adlı model sanki 1999'dan kalmış bir PC gibi son derece yavaş bir işlemciyle geliyordu. Yeni tanıtılan bir cihaz ise bu anlamda biraz daha gelecek vaat etse de, yine de bazı "tuhaflıkları" beraberinde getiriyor.

Rus firma T-Platforms'un imzasını taşıyan bu 21.5 inç ekranlı bilgisayar aslında bir anlamda Rusya'nın tıpkı Çin gibi IT teknolojileri anlamında kendi bilgisayar parçalarını üretme çabasının bir ürünü. Tavolga Terminal TB-TT22BT adı verilen bu masaüstü bilgisayar modeli Intel ve AMD'nin alışılageldik x86 işlemcileri yerine yine bir Rus firma Baikal Electronics'e ait Baikal-T1 işlemcisine sahip.

Genelde TV'lerde belirli yayınları izlemek için kullanılan dijital yayın alıcılarında, internete bağlanabilen giyilebilir cihazlar ve düşük fiyatlı akıllı telefonlarda tercih edilen yonga üzeri sistem MIPS'le gelen cihaz 1.2 GHz hızla çalışan 32-bit çipe sahip bir çift çekirdekli P5600 CPU'ya sahip. 8 GB DDR3 hafıza ve 64 GB depolama alanı sunan masaüstü daha çok temel bilgisayar işlevleri için tasarlanmış. Linux tabanlı Debian OS ile gelen modelde kullanıcılar web'de dolaşabiliyor ve LibreOffice gibi yazılımları da yükleyebiliyor.

İki adet USB 2.0 ve bir ethernet girişi bulunan cihazın bu yılın ilerleyen aylarında satışa çıkartılması bekleniyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 11 Yorum

yotaphone gibi bir dinazor bu da malesef... biz tuketicilerde isteriz yeni pazarlarin yeni urunlerini denemeyi fakat rusya bu konuda hep 4=5 sene geriden geliyor simdilik...

@06 Mart 2016 20:13 Adamlar işlemcsini ramini kendisi tasarlıyor bence 3 4 yıla günümüz standartlarını yakalarlar. En azından deniyorlar biz ne yapıyoruz..

@06 Mart 2016 20:13 4 5 senemi adamlar 20 sene geriden geliyor ne 4 5 i :) hep demişimdir ruslar dengesizdir diye

daha ne olsun. bu ülkede 400 liralık iş yapmıyorken 4000 liralık bilgisayar diyeceğim; hadi bilgisayar bir yere kadar telefon alan ve kullanmayı bilmeyen insanlar var.

32bit sistemde 8gb remi nasıl kullanıyorlar acaba

@akMurat 32bit işletim sistemi demiyor, 32bit işlemciden bahsediyor. 8gm ram işletim sistemi 64bit ise 32bit bir işlemci ile gayet kullanılabilir

@akMurat Windows kullanmazsanız mümkündür.

devlet dairelerinde kulanırlar veri güvenliğinin önemli olduğu yerlerde sızıntı olmasın diye.

bizim yerli! teknoloji devlerimiz! çinden montajını yapmadan faresini üretemezler bunların.

Sözde "bilim insanlarımıza, sözde teknoloji şirketlerimize ve sözde başarılı iş adamlarımıza" örnek olsun, sözde ar-ge yapanlara örnek olsun. ve soruyorum hanginiz bu kadarını yaptınız. Cevap vermenize gerek yok sadece düşünün.

Bence devlet daireler için bizimde bu tarz bilgisayarlar yapılmalıdır. Ulusal güvenlik için olumlu sonuç yaratır...

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play