Rusya'nın en büyük veri merkezi kuruluyor...

Rusya, gücünü nükleer enerjiden alacak ülkenin en büyük veri merkezini kurmaya başladı!

  • Levent Öztürk
Nükleer santral üzerindeki veri merkezi..

Haber ajansı Telecom Daily'nin söylediğine göre Rusya'daki Rosenergoatom enerji firması, ülkenin en büyük veri merkezini kurmaya başlamış durumda. Bu veri merkezi, Moskova'nın yaklaşık 200 kilometre kuzey batısında bulunan Kalinin enerji santrali üzerinde kurulmakta. Santral, veri merkezinin 10000 civarında olacak olan sunucu rafı için mühendisler tarafından öngörülen 80MW enerjiyi sağlayacak. Kurulumun, IT yapılanması haricinde 975 milyon dolara mal olacağı tahmin edilmekte.

Sunucuların ise sadece %10'u Rosenergoatom'un kullanımında olacak. Geri kalan alanın tamamı, ticari müşterilere sunulacak. Eğer Rusya'nın, Rus vatandaşları hakkındaki verilerin ülke sınırları içerisindeki sunucularda depolanması zorunluluğunu getiren yeni veri depolama kanunları düşünülürse Rosenergoatom'un müşteri bulmakta zorlanmayacağı söylenebilir. Söylentilere göre firma, şimdiden Facebook ve Google için anlaşma önermiş durumda.

Okuyucu Yorumları

Toplam 5 Yorum

Bizim santralda ruslara ait. Artık canı sıkılınca arıza var diyip gazı mı keser, santralimi uçurur orasını bilemeyiz.

@29 Kasım 2015 17:09 eksik bilgin var. ruslara ait olan santral zaten şu an çalışmıyor. yapılıyor daha. en az 1-2 yıl sonra biter. gazı keserse kendi bilir. öder şartnamedeki cezayı. az biraz bilgili ve karekterli olun. aa rus şunu yapacak bunu yapacak diye tırsak tırsak davranmayı bırakın. enerjide b planı c planı hazır. azıcık araştırın ya.

@29 Kasım 2015 17:09 Bizim santralimiz mi var?

Tüm dünya temiz enerji kaynaklarını kullanmaya yönelirken ve füzyon araştırması bitmeden yeni Nükleer santral kurmamaya karar verirken bir tek kafadan kontakların olduğu yerlerde bu şekilde enerji sağlama düşüncesi devam ediyor.

@29 Kasım 2015 18:28 çin şuan 1000 adet nükleer santral yapıyor enerji ihtiyacını karşılamak için. Bize 3 tane yeter. Gaza olan bağımlılık % 75 azalacak. İhtiyaç var. Ama dah temiz enerjilere yönelmek gerekiyor. Dünya her geçen gün tükeniyor

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play